هیچ تلفن همراهی در کشور بدون پرداخت هزینه دولتی فعال نمی شود

536131 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، علی مویدی خرم آبادی امروز در همایش علمی پژوهشی اقتصاد پنهان که در وزارت کشور برگزار شد، اظهار کرد: پدیده اقتصاد پنهان تجارت و بخشی از امنیت ما را تحت تاثیر قرار داده است. و این پدیده که یک پنجم و به گفته برخی یک چهارم تجارت کشور است، دغدغه همه کارکنان نظام است، لذا برگزاری رویدادی مانند این همایش در ارتقای نظام بهره وری و پیگیری اهداف نظام بسیار موثر است. مبارزه با اقتصاد پنهان

ادامه مطلب

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه با رویکردی پیچیده می توان در راستای کاهش قاچاق گام برداشت، گفت: با رایزنی هایی که با محافل دانشگاهی در این راستا صورت گرفت، به این نتیجه رسیدیم. نتیجه گیری اینکه با اتخاذ رویکردی جامع و ارتباط بسیار هدفمند و عمیق و مدبرانه با دانشگاهیان و اندیشمندان اقتصادی می توان به مشکل مبارزه با پدیده اقتصاد پنهان پرداخت.

ماویدی خرم آبادی تصریح کرد: با توجه به اقدامات انجام شده، امروز هر طرح، هر سیاست و هر تصمیمی در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به عنوان سیاست گذار، برنامه ریز و ناظر قطعا تحت تاثیر افکار و اندیشه های دانشگاهیان و صاحب نظران خواهد بود و بنابراین هر برنامه ای همچنین به اطلاع می رساند که سیاست ها تحت تاثیر این افراد قرار خواهد گرفت.

وی گفت: پس از 4 دهه مبارزه فیزیکی با قاچاق به این نتیجه رسیده ایم که برای مقابله با پدیده خطرناک قاچاق باید به کار آکادمیک تکیه کرد. بنابراین ما شاهد نتیجه کار در حوزه پیشگیری و مقابله هستیم، لذا امروز مرزبانان ما نیز با تمرکز بر دانش و فناوری روز می جنگند.

  راه های پرپشت شدن مو

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تصریح کرد: تا چند سال گذشته بیش از 90 درصد واردات گوشی تلفن همراه به کشور از طریق قاچاق انجام می شد و با توجه به اینکه کشور در هر سال به بیش از 12 میلیون گوشی تلفن همراه نیاز دارد. از این رو بیش از 90 درصد از این تعداد به صورت غیرقانونی وارد کشور شده و میلیاردها تومان از سرمایه کشور در دست مافیا بوده و از این واردات منتفع می شود. که هیچ فردی در هیچ سمتی نمی تواند تلفن همراه خود را بدون پرداخت حقوق دولتی فعال کند.

معیدی خرم آبادی در ادامه به موضوع رتبه بندی کارت بازرگانی اشاره کرد و گفت: امروز با سیاست های اعمال شده 20 نهاد باید صلاحیت و صلاحیت فعالان اقتصادی را تایید کنند و بر این اساس هر تاجری هویت، اعتبار و جایگاه خاصی دارد.

در ادامه این مراسم غلامحسین شفیع با اشاره به مشکلاتی که باعث می شود رشد اقتصاد پنهان بماند، گفت: اساساً در اقتصاد کشور شفافیت جریمه می شود و کدرها مصونیت دارند و جایزه برتر را کسب می کنند. تولیدکننده از نظر امنیت اقتصادی با ریسک بزرگی مواجه است زیرا آینده خود را در یک اقتصاد شفاف نمی داند و هیچ تولیدکننده ای نمی تواند ادعا کند که قیمت ارز در آینده چقدر خواهد بود و هیچ تولیدکننده ای نمی داند که نرخ سود بانکی چقدر خواهد بود. در حالی که مردی در گوشه خیابان، ارز می خرد و سود تضمین شده پولش را می گیرد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران افزود: در خصوص اقتصاد پنهان معافیت واردات گردشگران و ملوانان در جلسه امروز مطرح شد اما به نکته مهم تری اشاره می کنم که نقش بازارچه های مرزی در این امر است. وضعیت واردات و صادرات رسمی در مواجهه با مشکل چگونه است؟ از چند سال پیش به حمایت از صادرات کالا تحت عنوان صادرات چمدانی پرداخت و پس از مدتی شاهد بودیم که صادرات چمدانی به محفظه بار و ماشین باربری تبدیل شد و تاجر اصلی در مقابل آن زانو زد.

  تخت کوهنوردی در محوطه دانشگاه

وی تصریح کرد: قاچاق کالا با تدابیر پلیس حل نمی شود و با وجود تلفات جانی به طور مستمر بر قاچاق کالا افزوده می شود. بنابراین اگر بخواهیم قاچاق را کاهش دهیم باید این مقوله از مزیت اقتصادی خارج شود.»

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: اگرچه در شرایط سخت اقتصادی قرار داریم و در تحریم اقتصادی هستیم و نمی‌توانیم واردات کالا را آزاد کنیم، اما تصمیم‌گیری برای تعرفه‌های واردات یک شمشیر دولبه است و بنابراین باید انتخاب کنیم. مناسب ترین راه در این شرایط».

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: قاچاق برخی کالاها سلامت جامعه را تهدید می کند بنابراین نباید در این موضوع تصمیمات یک طرفه گرفته شود و در مسائل اقتصادی باید به واقعیت ها احترام گذاشت. درخت اقتصادی ما تحت تاثیر کرم ریشه خوار است، بنابراین نمی توان با قطع شاخص و برگ آن مشکلات و مشکلات را حل کرد، بلکه باید تحولاتی در نظام اقتصادی کشور ایجاد کرد.

وی بیان کرد: وقتی نرخ استهلاک بر اساس آمار رسمی کشور بیشتر از میزان سرمایه گذاری باشد نمی تواند اقتصاد را نجات دهد بلکه باید فکری اساسی تری برای آن کرد و می توان این کار را انجام داد.

شفیعی با بیان اینکه برای مقابله با معضل قاچاق کالا و ارز تشکیل دولت الکترونیک باید با جدیت پیگیری و به نتیجه برسد، گفت: علاوه بر این باید وضعیت مرزها به درستی سنجیده شود و این در حالی است که وجود ندارد. مدیریت واحد در مرزها همچنین باید گمرکات را در کشور نوسازی و اصلاح کنیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید