هویت علمی و فرهنگی دانشجویان مبتنی بر اسناد بالادستی نیست

562985 خبر ناگهانی

سعید هاداوی در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه ایسکانیوز، با بیان اینکه در حال حاضر هویت دانشجویی در ابعاد فرهنگی، آموزشی، علمی و اجتماعی متاثر از مشکلاتی مانند کسادی تشکل های دانشجویی، تاج و آموزش مجازی است، گفت: کسادی تشکل های دانشجویی و بی تفاوتی دانشجویان منجر به شکل گیری نادرست هویت دانشجویی شده است که البته تصمیمات مسئولان نیز در این زمینه بی تاثیر نیست.

وی با بیان اینکه هویت و آرمان سازی باید در دانشگاه ها و در بین دانشجویان انجام شود، افزود: در حال حاضر برخی از هویت های فرهنگی یا علمی دانشجویان اشتباه است. زیرا بر اساس شاخص ها یا اسناد فوق کشور تنظیم نشده است.

یکی از اعضای شورای مرکزی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان با انتقاد از اجرای سند 2030 در کشور گفت: متاسفانه این سند به یکی از اصلی ترین اسنادی تبدیل شده است که مبنای تصمیم گیری و سیاست گذاری مسئولان بوده است. این امر به خودی خود منجر به شکل گیری هویت های کاذب در بین دانشجویان شده است، همچنین نظام رتبه بندی و ارزیابی دانشگاه ها بر اساس سند 2030 است که هویت علمی دانشجویان را مستعد تفکر غربی و غرب گرا کرده است.

وی افزود: مسئولان به‌ویژه معاونان فرهنگی دانشگاه‌ها نقش اساسی در تغییر اعتبار اسناد تا زنجیره و در نتیجه هویت دارند. در این راستا سند اسلامی شدن دانشگاه ها، بومی سازی علم، سند تحول کلی فنی و مهندسی دانشگاه اسلامی باید در زمان کوتاه تری در دانشگاه ها اجرا شود.

تخریب هویت دانشجویی در دولت یازدهم و دوازدهم

هاداوی با اشاره به اینکه تطبیق افکار نمایندگان فرهنگی با تشکل های دانشجویی و فعالان فرهنگی در دانشگاه ها منجر به شکل گیری هویت صحیح می شود، گفت: زمانی که مسائل بین تشکل های دانشجویی و فرهنگیان یکسان باشد این فعالیت ها روز به روز گسترش می یابد. در هویت فرهنگی- دانشجویی; اما اگر اختلاف سلیقه یا اختلاف اساسی در فکر و عقیده باشد، باعث دلسردی آنها نسبت به مسائل دانشگاه و کشور می شود و باعث رخوت فعالان دانشجویی می شود. البته این همسویی به معنای حزب گرایی نیست; بلکه ملاک پایبندی به ارزش های انقلاب است.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

این فعال دانشجویی با اشاره به اینکه دولت یازدهم و دوازدهم اکنون در حال تخریب هویت دانشجویی هستند، گفت: متأسفانه مردم در دولت های گذشته مسئول بودند، اجازه ندادند هویت دانشجویی در دانشجویان انقلابی شکل بگیرد. در حال حاضر نظارت بر این موارد و مسئولیت پذیری این افراد از اولویت های تشکل های دانشجویی و نظارت با وزیر علوم، تحقیقات و فناوری است. متاسفانه برخی از این افراد همچنان معاون فرهنگی برخی دانشگاه ها هستند.

وی با تاکید بر وجود چند صدایی در دانشگاه ها تصریح کرد: در حال حاضر چند صدایی در بین تشکل های دانشجویی در دانشگاه ها وجود دارد. فعالیت کم تشکل های اصلاحات ناشی از بی حالی خودشان است و این ربطی به دولت و نبود آزادی در دانشگاه ها ندارد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید