هورمونی که باعث اعتیاد جنسی می شود

سیناپرس نوشت؛ بسیاری از معتادان به سکس از بحث در مورد این مشکل بهداشتی خجالت می کشند، زیرا در اکثر جوامع آنقدر تابو است که یافتن راه حلی برای آن دشوار است.

بر اساس تحقیقات جدید در این زمینه، تفاوت سطح اکسی توسین در بدن توضیح می دهد که چرا برخی از مردان از اعتیاد جنسی رنج می برند و برخی دیگر نه.

اگرچه رابطه جنسی برای سلامتی انسان بسیار مفید است، اما کسانی که به آن معتاد هستند و کنترل خود را از دست داده اند، از همان مشکلاتی رنج می برند که همه اعتیادها در انسان ایجاد می کنند.

این افراد اغلب دچار از دست دادن کنترل، اضطراب و افسردگی می شوند و در واقع اعتیاد جنسی می تواند زندگی شخصی و حرفه ای فرد معتاد را مختل کند و حتی در موارد شدید منجر به خودکشی شود.

هدف محققین در این مطالعه یافتن علت دقیق این عارضه به منظور بهبود درمان افراد مبتلا به اعتیاد جنسی بود.

به همین دلیل، آنها نمونه خون 64 مردی را که به دلیل اعتیاد جنسی تحت درمان قرار گرفته بودند، تجزیه و تحلیل کردند و آنها را با نمونه خون 38 مردی که رابطه جنسی سالم داشتند، مقایسه کردند.

در نتیجه، سطح اکسی توسین در بدن افراد معتاد جنسی بالاتر از سایر مردان بود.

در این مطالعه، محققان خون افراد معتاد جنسی را قبل و بعد از انجام درمان شناختی-رفتاری برای CBT تجزیه و تحلیل کردند تا یافته های خود را تایید کنند. آنها دریافتند که سطح اکسی توسین بیماران پس از تمام جلسات روانشناسی کمتر است.

  هشدار/ تاج تمام نشده، سرخک آمده است

دکتر آندریاس چاسیتوفیس، سرپرست تیم تحقیق، گفت: «ما دریافتیم که مردان مبتلا به اختلال عملکرد جنسی اجباری نسبت به مردان عادی سطوح بالاتری از اکسی توسین دارند.

در طول این مطالعه، درمان شناختی-رفتاری میل و سطح اکسی توسین بیماران را کاهش داد. در نهایت، لازم به ذکر است که زنان نیز ممکن است از اعتیاد جنسی رنج ببرند، اگرچه محققان در مطالعه فعلی خود به این موضوع نپرداخته اند.

در خاتمه لازم به ذکر است که اعتیاد جنسی به طور کلی نیاز به میل جنسی قوی دارد و این مطالعه نشان می دهد که مردانی که بیش از حد به دنبال رابطه جنسی هستند، سطوح بالاتری از اکسی توسین در خون خود دارند و درمان آنها باعث کاهش سطح آن می شود.

محققان معتقدند که درمان با این هورمون ممکن است راه حل خوبی برای بیماران مبتلا به ناتوانی جنسی باشد و مطمئناً این روش درمانی به بسیاری از زوج ها برای بهبود زندگی جنسی کمک می کند.

شرح کامل این مطالعه در آخرین شماره مجله Clinical Endocrinology & Metabolism منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید