هواشناسی ایران/ هشدار بارش برف و باران شدید در 10 استان

571289 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، سازمان هواشناسی کشور نسبت به بارش باران در مناطق گرمسیری همراه با رعد و برق و وزش باد موقتی شدید و بارش برف در مناطق سردسیر هشدار نارنجی داد.

بیشتر بخوانید:

این وضعیت روز پنجشنبه (اول دی ماه) در ایلام، خوزستان، لرستان، نیمه شمالی چهارمحال و بختیاری، روز جمعه (دوم دی) در خوزستان، ایلام، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کوگیلویه و بویراحمد، بوشهر، غرب و جنوب رخ داد. از اصفهان نیمه شمالی و غربی فارس و شنبه (12 دی) در ایلام، لرستان، خوزستان، بوشهر، فارس، کوگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، جنوب و غرب اصفهان، جنوب همدان، جنوب غرب پیش بینی می شود. کرمانشاه .

در نتیجه این خطرات، احتمال آسیب به محصولات و ادوات کشاورزی وجود دارد.

سازمان هواشناسی تسریع کشت تاخیری گندم در مناطق سردسیری استان اصفهان آخرین بار کشت محصولات دیم پاییزه (گندم، جو، زعفران و …) تا پایان آذرماه در مناطق گرم استان لرستان، تسریع در برداشت چغندرقند و سریع انتقال به کارخانه در استان لرستان پیشنهاد تسریع در برداشت مزارع ذرت و نیشکر باقیمانده در استان خوزستان است.

این سازمان برای مناطق سردسیر، قطع آبیاری باغات محل برداشت محصول به دلیل بارندگی و برودت هوا، کنترل، بازرسی و بازرسی ضدیخ رادیاتور ماشین آلات کشاورزی، موتور چاه های آب و تخلیه محتویات داخل آبپاش ها، تسریع لوله های جمع آوری و تجهیزات آبیاری تحت فشار، انتقال ادوات و ماشین آلات مزرعه به مناطق سرپوشیده، انتقال دام به مناطق سرپوشیده و محافظت از بره ها و گوساله های تازه متولد شده از سرما و باد توصیه می شود.

  قیمت سکه، طلا و دلار یکشنبه 31 اسفند 1392

همچنین پرهیز از توقف عشایر در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، محافظت از کندوها از باران و سرما با استفاده از پوشش های مناسب و انتقال کندوها به مکان های امن و دور از جریان آب روان و حاشیه رودخانه ها، سمپاشی نکردن باغ ها و مزارع با آن می باشد. توجه به بارندگی های پیش رو، تسریع در مصرف کودهای غذایی قبل از شروع بارندگی، بستن پنجره ها و دهانه های پوشش گلخانه و پوشاندن دیواره های زیرین گلخانه ها برای جلوگیری از نفوذ سرما و باران توصیه می شود.

سازمان هواشناسی کشور با صدور هشدار نارنجی دیگری از تقویت فعالیت سامانه بارشی، بارش باران و برف، وزش باد شدید موقتی، در مناطق گرمسیری رگبار، در دامنه ها، ارتفاعات و نقاط سردسیر بارش برف خبر داد.

این وضعیت روز پنجشنبه (اول دی) در ایلام و خوزستان، روز جمعه (2 دی) در خوزستان، ایلام، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کوگیلویه و بویراحمد، بوشهر، نیمه شمالی و غربی فارس، جنوب و غرب رخ داد. بخشی از اصفهان و روز شنبه (12 دی) در ایلام، لرستان، خوزستان، بوشهر، فارس، کوگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، جنوب و غرب اصفهان، جنوب همدان و جنوب کرمانشاه پیش بینی می شود.

در نتیجه این مخاطرات احتمال آبگرفتگی معابر عمومی، بارش برف شدید به ویژه در مناطق سردسیر و گردنه های کوهستانی، کولاک، مسدود شدن محورهای ارتباطی در روستاهای سردسیر، رعد و برق در نقاط گرم، آسیب به زیرساخت ها به ویژه قطعی برق در مناطق صعب العبور. روستاها، اختلال در سفرهای بین شهری، طغیان رودخانه ها و مسیل ها، اختلال در فعالیت های عمرانی، آسیب به صنعت کشاورزی، تاخیر پروازها و لغو احتمالی، افزایش مصرف انرژی و افت فشار گاز وجود دارد.

  سهیلا گلستانی را بیشتر بشناسید

سازمان هواشناسی برای کاهش خسارات احتمالی از چنین وضعیتی اقدام به پاکسازی و لایروبی کانال ها و شبکه آبراه ها، پرهیز از سفرهای خارج از شهر، عدم فعالیت کوهستانی و تردد عشایر، آموزش زمستانی در ناوگان حمل و نقل و بزرگراه ها، عدم تردد و تفریح ​​می کند. در حاشیه رودخانه ها و اطراف جاده ها، آمادگی دستگاه های اجرایی مسئول و امدادگران و مدیریت در مصرف انرژی را توصیه می کند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید