هواشناسی ایران / بارش برف و باران کشور را فرا گرفت

571289 خبر ناگهانی

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی ایسکانیوز، بر اساس تحلیل نقشه های سینوپتیک و پیش بینی های سازمان هواشناسی، امروز در استان های ساحلی دریای خزر، برخی مناطق خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی بارش پراکنده باران رخ می دهد. در آن روز سامانه بارشی از غرب و جنوب غرب وارد کشور شد و به تدریج از بعدازظهر در استان های ایلام و خوزستان بارش باران گاهی همراه با وزش باد وارد کشور شد.

فردا پنجشنبه با گسترش این سامانه به سمت رشته‌کوه‌های زاگرس غربی، جنوب غربی و مرکزی ابری و بارانی همراه با رعد و برق و وزش باد و در مناطق سردسیر و مرتفع برف پیش‌بینی می‌شود.

فعالیت سامانه بارشی روز جمعه در غرب، جنوب غرب، نواحی جنوب، مرکز، ارتفاعات و دامنه های زاگرس مرکزی و جنوبی ادامه دارد. روز شنبه هفته آینده با توسعه سامانه بارشی در اکثر مناطق کشور به استثنای مناطق منفصل جنوب شرق و نیمه شمالی شمال غرب بارش باران خواهد بود.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی برای استان های ایلام، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کوگیلویه و بویراحمد، شمال بوشهر و نیمه شمالی فارس بارش شدید پیش بینی می شود. یکشنبه هفته آینده در استان های واقع در شمال شرق و شرق دریای خزر بارش باران پیش بینی می شود و این موج از سمت شمال شرق کشور عبور می کند.

توضیحات سیستم: نفوذ سیستم ته نشینی

زمان شروع: پنجشنبه 10/01/1301

مهلت: یکشنبه 10/04/1301

نوع خطر: باران و برف، کولاک، پدیده مه، در مناطق گرمسیری، رعد و برق، وزش باد موقتی شدید و افت محسوس دما.
حوزه اثر:

  بازگشت سرلک به تمرینات گروهی پرسپولیس

پنجشنبه 10/01/1401: کردستان، کرمانشاه، لرستان، ایلام، خوزستان، همدان، مرکزی، چهارمحال و بختیاری، غرب اصفهان، شمال بوشهر، کهگیلویه و بویار احمد، شمال غرب فارس، جنوب زنجان و جنوب آذربایجان غربی. .

جمعه 10/02/1401: کرمانشاه، لرستان، ایلام، همدان، مرکزی، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، غرب اصفهان، بوشهر، شمال فارس.

شنبه 10/03/1401: کردستان، کرمانشاه، لرستان، ایلام، خوزستان، همدان، مرکزی، زنجان، قزوین، البرز، تهران، اصفهان، قم، سمنان، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، کوگیلویه و بویراحمد، فارس، یزد، خراسان رضوی، شمال استان های کرمان و خراسان جنوبی.

یکشنبه 1401/10/04: گلستان، سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان و هرمزگان.

اثر خطر: کاهش دید، لغزندگی جاده ها، اختلال در تردد، احتمال ریزش سنگ در جاده های کوهستانی، احتمال تاخیر در پرواز، احتمال تنش دمایی در باغ ها و مزارع، افت فشار گاز، احتمال افزایش ناگهانی سطح رودخانه. آب و احتمال وقوع سیلاب محلی و محدود در معابر

توصیه: پرهیز از سفرهای غیر ضروری، حمل وسایل زمستانی و سوخت کافی در سفر با خودرو، اقدامات لازم در صنعت کشاورزی برای جلوگیری از خسارات احتمالی ناشی از سرما و یخبندان، پرهیز از فعالیت های کوهستانی و جابجایی عشایر، آمادگی شهرداری و سازمان ها برای مقابله با برف یخبندان، مه و کولاک در جاده ها، لایروبی کانال ها و آبراه ها و مدیریت مصرف انرژی به ویژه گاز.

توضیحات سیستم: رگبار و رعد و برق، بادهای شدید متناوب و دریاهای مواج

زمان شروع: پنجشنبه 10/01/1301

مهلت: شنبه 10/03/1401

نوع خطر: افزایش ارتفاع موج در مناطق ساحلی تا 1.5-2.5 متر

حوزه اثر:

پنجشنبه 10/01/1401: شمال خلیج فارس، در استان های خوزستان و بوشهر.

  ۱۱ ویتامین و مواد معدنی ضروری مورد نیاز بدن

جمعه 10/02/1401: شمال خلیج فارس، در استان های خوزستان و بوشهر.

شنبه 10/03/1401: خلیج فارس و تنگه هرمز، در استان های خوزستان، بوشهر و هرمزگان.

اثر خطر: اختلال در تردد و فعالیت های دریایی در خلیج فارس، خطر غرق شدن کشتی ها به ویژه کشتی های سبک و نیمه سنگین، پارگی تورهای ماهیگیری، خطر غرق شدن شناگران، خطر آسیب به تاسیسات ساحلی و دریایی.

توصیه: خودداری از تردد دریایی به ویژه شناورهای سبک و نیمه سنگین و قایق های ماهیگیری و تفریحی، شنا نکردن، اقدامات لازم برای جلوگیری از خسارات احتمالی.

توضیحات سیستم: آلودگی هوا

زمان شروع: چهارشنبه 1401/09/30

مهلت: پنجشنبه 10/01/1401

نوع خطر: آلودگی هوا در سطح ناسالم برای گروه های حساس

محل کار: تهران، کرج

اثر خطر: آلودگی هوا در سطح ناسالم برای گروه های حساس.

توصیه: مدیریت بهینه مصرف سوخت فسیلی، کنترل فعالیت های آلاینده صنعتی، کاهش ترددهای غیرضروری و پرهیز از ورزش در فضای باز به ویژه برای سالمندان، کودکان و افراد دارای سابقه بیماری های قلبی و تنفسی.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید