همکاری چین و تایلند برای ساخت خورشید مصنوعی و تولید انرژی پاک

توکامک یا خورشید مصنوعی غول پیکر، یک دستگاه تحقیقاتی است که حاوی پلاسمای بسیار با دمای بالا برای شبیه سازی شرایط واکنش همجوشی است. این دستگاه در هفی، مرکز استان آنهویی در شرق چین تولید شده است و قرار است در اواسط دسامبر به تایلند ارسال شود.

به گزارش CGTN، این دستگاه با نام تایلند Tokamak 1 (TT-1) توسط موسسه فیزیک پلاسما (ASIPP) وابسته به آکادمی علوم چین ساخته شده است.

بر اساس قرارداد همکاری امضا شده در سال 2017، موسسه فیزیک پلاسما این خورشید مصنوعی را به موسسه فناوری هسته‌ای تایلند (TINT) اهدا می‌کند و به کشور کمک می‌کند تا امکانات لازم را نصب و راه‌اندازی کند و محققان با استعداد در زمینه تحقیق و توسعه را آموزش دهد. توسعه انرژی گرما هسته ای.

هوانگ یییون، یکی از اعضای کلیدی این پروژه از چین، گفت: “کل دستگاه از 462 قطعه اصلی با وزن بیش از 84 تن تشکیل شده است. آنها در شش کانتینر به تایلند ارسال خواهند شد.”

انتظار می رود این تجهیزات در اوایل ژانویه 2023 وارد تایلند شود. سه دسته از کارمندان چینی (در مجموع حدود 60 نفر) برای کمک به مونتاژ، تنظیم و آزمایش دستگاه قبل از راه اندازی رسمی به تایلند ارسال خواهند شد.

هدف نهایی این نوع تحقیقات ایجاد همجوشی هسته ای خورشید مانند با استفاده از عنصر دوتریوم موجود در دریا برای تامین جریان ثابت انرژی پاک است. تخمین زده شده است که دوتریوم موجود در یک لیتر آب دریا می تواند انرژی معادل 300 لیتر بنزین را از طریق واکنش همجوشی تولید کند.

  کشورهایی که دوز سوم واکسن کرون را کنار گذاشته اند تحت تأثیر قرار می گیرند

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاهتان را بنویسید