همکاری هسته ای بین ایالات متحده و ارمنستان آغاز می شود

548297 خبر ناگهانی

رسانه های ارمنستان روز دوشنبه گزارش دادند که وزرای خارجه ارمنستان و آمریکا با یکدیگر دیدار و قول همکاری در زمینه انرژی هسته ای دادند. وزارت امور خارجه روز دوشنبه در وزارت امور خارجه تشکیل جلسه داد.

ادامه مطلب

در این دیدار، بلینکن و میرزویان یادداشتی در مورد همکاری راهبردی و تفاهم متقابل در مورد انرژی هسته ای غیرنظامی امضا کردند. جزئیات بیشتری در مورد همکاری هسته ای آینده آمریکا و ارمنستان منتشر نشده است.

میرزویان قرار است در گفتگوی راهبردی ارمنستان و آمریکا شرکت کند. وی همچنین با سامانتا پاور، دستیار ویژه رئیس جمهور ایالات متحده و دیگر مقامات آمریکایی از جمله اعضای ارشد کنگره دیدار خواهد کرد.

ارمنستان 30 میلیون نفر جمعیت دارد و یکی از مهم ترین مشکلات صنعت و اقتصاد این کشور کمبود منابع انرژی است که آن را وابسته می کند و این یکی از عوامل افزایش موقعیت استراتژیک انرژی هسته ای در این زمینه است. . کشور. به عنوان مثال، طبق گزارش اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده، ارمنستان گاز طبیعی را از ایران وارد می کند و بیشتر آن را صرف تولید برق در نیروگاه هرازدان می کند.

ترکیه بارها به ادامه فعالیت نیروگاه های هسته ای ارمنستان از جمله نیروگاه متسامور اعتراض کرده و خواستار تعطیلی آن شده است. در اوایل سال 2011، رئیس سازمان انرژی اتمی ترکیه از نشت مواد هسته ای در نیروگاه هسته ای ارمنستان خبر داد.

ترکیه و جمهوری آذربایجان هنوز نسبت به همکاری هسته ای آمریکا با ارمنستان واکنشی نشان نداده اند. این در حالی است که رئیس جمهور ترکیه اخیرا گفته است که اولین واحد نیروگاه اتمی ترکیه تا ماه می 2023 تکمیل می شود.

  برای آینده بمان: مردی فرزندانش را 40 دلار فروخت!

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در مراسمی در استان مرسین در جنوب ترکیه بر اهمیت انرژی هسته ای برای آینده این کشور تاکید کرد و گفت: در مجموع 13000 مهندس ترکیه ای و روسی برای تکمیل این نیروگاه تلاش می کنند و این تاسیسات به این نیروگاه مجهز خواهد شد. آخرین فناوری ایمن در دست ساخت است. اردوغان گفت: «تاسیسات آققویو با تولید برق و کاهش انتشار کربن به محیط زیست و پیشرفت‌های فناوری ما کمک خواهد کرد.»

منبع: فارس

دیدگاهتان را بنویسید