هشدار درباره میزان پرتوهای «فرابنفش» برای تهران

معصومه ابتکار وزیر سابق محیط زیست در یادداشتی به روزنامه اعتماد نوشت:

مدتی است که به سایت های جهانی هواشناسی می روم، می بینم که نسبت به میزان تابش “فرابنفش” یا “UV” هشدار می دهند و تا 10 را برای تهران (و نقاط مختلف ایران به ترتیب) نشان می دهند. واحد اندازه گیری تابش میلی وات بر سانتی متر مربع است و شاخص تابش فرابنفش که از یک تا یازده است، میزان آسیب تشعشع را بیان می کند. هشدار جدی مبنی بر اینکه شهروندان برای قرار گرفتن در چنین وضعیت خطرناکی برای سلامتی خود باید شرایط را رعایت کنند.

اخیراً با خبر 125000 مورد جدید ابتلا به سرطان مواجه شدم و این یادداشت را در رابطه با رشته خود و همچنین تجربیاتم در حوزه محیط زیست می نویسم تا نکاتی را با هموطنان عزیز در میان بگذارم:

اول اینکه امروزه بسیاری از سرطان ها قابل پیشگیری هستند.

نحوه تغذیه، ورزش و ورزش، کنترل استرس و اثرات روان تنی که باعث کاهش سطح ایمنی و به طور کلی سبک زندگی ما می شود در کنار عوامل ژنتیکی می تواند در ایجاد سرطان موثر باشد.

این بدان معناست که اگر شیوه زندگی خود را در برابر آلاینده‌ها و آسیب‌های ناشی از آن بهبود بخشیم، می‌توانیم با سرطان مبارزه کنیم.

بنابراین هم افراد در سطح فردی و هم سازمان های مردم نهاد و سازمان های تخصصی و هم دولت در سطح اجتماعی باید برنامه ریزی درستی داشته باشند.

دوم، برخی از سرطان ها به مشکلات زیست محیطی باز می گردند. محیط زیست انسان امروزه مملو از آلاینده ها و مواد شیمیایی موجود در هوا، آب، مواد غذایی مانند باقی مانده سموم و کودهای حاصل از محصولات کشاورزی و همچنین میکروپلاستیک ها و نانوپلاستیک هایی است که به عنوان عامل سرطان شناخته می شوند.

  حمله دزدان دریایی به نفتکش ایرانی / درگیری

عوامل شناخته شده ای که باید برجسته شوند، مشکل تابش اشعه ماوراء بنفش بتا و تخریب لایه ازن است. لایه اوزون یک لایه محافظ در جو است و در واقع جو را از اشعه های نامطلوب خورشید، یعنی UV بتا محافظت می کند.

تخریب لایه اوزون به دلیل مواد شیمیایی مصنوعی حدود 30 سال است که شناخته شده است و کنوانسیون وین و پروتکل مونترال برای مبارزه با مواد مخرب آن ایجاد شده است.

در میان کنوانسیون‌ها و پروتکل‌های زیست‌محیطی، این دو نسبتاً موفق تلقی می‌شوند، زیرا طرفین با اهداف مشخصی عمل کرده و به نتایج خوبی نیز دست یافته‌اند.

این کنوانسیون هر سال یک نشست تخصصی برگزار می کند. در دوران تصدی خود به عنوان نماینده وزارتی ایران در برخی از این جلسات شرکت کردم و هموطنان عزیزم باید بدانند که ایران یکی از کشورهایی است که در مراحل مختلف موفق به حذف مواد مخرب لایه لایه لایه لایه لایه لایه لایه لایه لایه لایه لایه لایه لایه اوزون از فرآیندهای مختلف صنعتی شده است. یک سرنوشت جهانی

با این حال، علیرغم این واقعیت که تخریب لایه ازن تا حدی محدود است، هنوز نگرانی هایی وجود دارد. از جمله، اشعه ماوراء بنفش بتا هنوز برای انسان بسیار زیاد است، اگرچه مقدار استاندارد آن برای تولید ویتامین D ضروری و مطلوب است.

علاوه بر این، اثرات نامطلوبی بر طبیعت دارد و می تواند به طور جدی فتوسنتز و ذخیره کربن در گیاهان را مختل کند. این نیز با گرم شدن کره زمین و افزایش انتشار گازهای گلخانه ای مرتبط است و تحقیقات اخیر این موضوع را تایید می کند.

اما یکی از مهمترین اثرات افزایش این تشعشعات سرطان پوست است. گزارش های سال 2019 حدود چهار میلیون کارسینوم سلول پایه، 2.4 میلیون کارسینوم سلول سنگفرشی و 300000 ملانوم بدخیم را نشان می دهد. اگرچه این موارد در برخی کشورها کاهش یافته و در برخی دیگر محدود شده است، اما همچنان یک مشکل جدی است.

  سگ را با دینامیت شکست؟ آخرین اطلاعات فروش فیلم را بررسی کنید

همچنین بیماری های چشمی که باعث مشکلات بینایی می شوند 8 درصد شایع هستند و دو نوع آب مروارید مرتبط با UV وجود دارد. آب مروارید هسته ای و قشری که افراد 20 سال به بالا و تا 60 سال را در زمینه های مختلف درگیر می کند.

البته همانطور که گفته شد اشعه ماوراء بنفش مزایایی نیز دارد که مهم ترین آن تامین ویتامین D است و دانش روز در از بین بردن ویروس ها و میکروب ها موثر بوده است.

در طول اپیدمی کرونا، بحثی در مورد ارتباط بین اشعه ماوراء بنفش و تشعشعات کووید وجود داشت و اینکه آیا افزایش تشعشعات در برخی کشورها باعث عدم فعالیت ویروس کرونا شده است یا خیر. این هم موضوع مهمی است.

اشعه ماوراء بنفش نقش مفیدی در تجزیه مواد آلی و موجودات مرده در آب و خاک و انتشار دی اکسید کربن و گاز متان که گازهای گلخانه ای محسوب می شوند، دارد و از مزایای آن است.

در عین حال، تأثیر اشعه ماوراء بنفش بر گرمایش جهانی به حدی است که می تواند آن را تشدید کند و به اکوسیستم، گیاهان و تنوع زیستی آسیب برساند.

به همین دلیل است که تحقیقات و مطالعاتی مانند تأثیر آن بر مواد شیمیایی و غیره در مورد این موضوعات ادامه دارد و هر ساله گزارش هایی به پنل های تخصصی کنوانسیون وین ارائه می شود.

اما دستورالعمل های محافظت از اشعه مضر UV از انسان چیست؟

اولین دستورالعمل اطلاعات است. در شورای سوم شهر تهران این دستورالعمل را تصویب کردیم و بعداً در سازمان حفاظت محیط زیست بر آن تاکید کردیم.

  یارانه ویژه ماه مبارک رمضان امشب پرداخت می شود

از جمله مکاتبات و ردیابی با دستگاه های مربوطه که باید همراه با اطلاعات هواشناسی، اطلاعات مربوط به اشعه ماوراء بنفش به ویژه در فصولی که این تشعشعات افزایش می یابد، اطلاع رسانی شود.

به عنوان مثال، در روزهایی که تشعشعات زیادی وجود دارد، مانند روزهایی که اکنون در آن هستیم، باید به مردم گفته شود که قرار گرفتن در معرض نور خورشید را کاهش دهند، به خصوص برای کودکان. همچنین افرادی که کارشان به عنوان مثال کشاورزان گران قیمت را ایجاب می کند که از کلاه آفتابگیر استفاده کنند.

اگرچه استفاده از کرم ضد آفتاب نیز توصیه می شود، اما بهتر است از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور مستقیم خورشید و وسایل سایه زن خودداری کنید.

محافظت از چشم ها نیز بر استفاده از عینک آفتابی استاندارد تاکید دارد. این آگاهی و تمرین می تواند از سرطان پوست و آب مروارید پیشگیری کند.

توصیه دیگر فعال بودن در همکاری های جهانی علیه تخریب محیط زیست و در نتیجه نجات مردم از شرایط سخت زندگی است. همکاری با جامعه جهانی در زمینه محیط زیست نشان می دهد که کشور ما به چندجانبه گرایی پایبند است. این امر می تواند چهره عمومی کشور را بهبود بخشد و همچنین امکان استفاده از خدمات و تبادل تجربیات مشترک در این زمینه مهم را فراهم کند.

از این رو انتظار می رود دولت در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهد و رسانه ملی و سایر رسانه ها نسبت به آگاهی بخشی و آگاهی رسانی اقدام کنند. ما باید به طور مداوم برای آموزش تغییر سبک زندگی برای ارتقای سلامت شهروندان ایرانی تلاش کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید