هزینه ها منتظر تحویل سال هستند!

عضوکمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس درباره نحوه پرداخت ارز ترجیحی در سال 1401 گفت: دولت در لایحه بودجه ارز ترجیحی را حذف کرده است یعنی همه ارزها باید به قیمت آزاد فروخته شود.

9 میلیارد دلار را قطع کردیم و به دولت اجازه دادیم آن 9 میلیارد دلار را به قیمت ارز ترجیحی بفروشد. در واقع مجلس به دولت اجازه داده تا مجدداً 9 میلیارد دلار برای ارز ترجیحی اختصاص دهد.

محسن زنگنه گفت: قبل از اینکه ارز با قیمت 4200 داده می شد، دولت می توانست به هر شکلی ارز یا از طریق بازار یا از طریق صندوق توسعه بگیرد و با قیمت 4200 به واردکننده اسکناس و حواله بدهد. این قبلا حذف شده است. این بدان معناست که ما هیچ ارزی را با قیمتی کمتر از Ets در قانون پرداخت نمی کنیم. واردکننده ارز خود را تامین می کند. وقتی دولت بخواهد حمایت کند، دولت مابه التفاوت ارز ترجیحی و آزاد را به ریال یارانه می دهد. در واقع ما یارانه ریالی داریم و یارانه ارزی به هیچکس پرداخت نمی شود.

وی ادامه داد: از دولت ضمانت گرفته ایم که می تواند ارز ترجیحی را از روز اول حذف کند اما اگر بخواهد کالایی را از شمول ارز ترجیحی خارج کند نباید باعث تورم و افزایش قیمت شود. محصول نسبت به 1400.”

زنگنه تاکید کرد: در واقع مجلس به دولت اجازه داده 9 میلیارد دلار ارز ترجیحی اختصاص دهد و موضوع را به دولت واگذار نکرده است. دولت هر کاری می تواند بکند اما قسمت دوم مصوبه می گوید قیمت ها از 1400 بیشتر نشود مردم برای ما مهم هستند.

  گزارش زنده / الدحیل 1_ سپاهان 1

وی در پاسخ به سوالی درباره افزایش قیمت دارو، گندم، مرغ و تخم مرغ گفت: برآورد ما این است که در حوزه مرغ و تخم مرغ در نهایت بین 50 تا 70 درصد افزایش قیمت داشته باشیم. قیمت لبنیات نیز می تواند 30 درصد افزایش یابد. برای دارو و گندم هم ساز و کاری گذاشته اند که اصلا گران نیست. برای گندم 70 تلاش کرده ایم. در تبصره 14 که یارانه معمول است، 73 تلاش گندم می دهیم./عصر ایران

دیدگاهتان را بنویسید