هزینه ماهانه سبد معیشت کارگران اعلام شد

534842 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، هادی ابویی درباره برگزاری جلسه ماهانه شورای عالی کار گفت: بر اساس دعوت نامه های ارسالی از سوی وزارت کار، فردا جلسه شورای عالی کار با حضور وزیر کار برگزار می شود. نمایندگان دولت، کارگران و کارفرمایان.

بیشتر بخوانید:

وی در خصوص دستور جلسه فردا گفت: یکی از محورهای جلسه فردا اصلاح ماده 164 قانون کار است که به انتخاب نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت در دستگاه های این اداره کل اشاره دارد. انتظار می رود کارگروه، هیئت تشخیص و این آیین نامه به روز شود و هر یک از گروه ها پیشنهادات خود را ارائه کنند.

آبوی ادامه داد: موضوع بعدی ارائه گزارشی از بررسی دستمزد امسال و دستمزد آتی است که توسط مرکز تحقیقات تامین اجتماعی انجام می شود. این مرکز در سال گذشته در تعیین ارزش سبد معیشت و دستمزد کار کمک زیادی به ما کرد و یکی از مراکزی بود که از ما درخواست کردیم اثرات افزایش دستمزد را بررسی کرده و روش ها و مدل های جدیدی ارائه کنند. این مرکز سطح دستمزد و آثار تورمی آن را در جامعه بررسی و ارزیابی می کند و در جلسه فردا تصمیم می گیریم که کمیته دستمزد شورای عالی کار نیز وارد این بحث شده و فعال شود.

دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران با اشاره به تعیین قیمت ماهانه سبد معیشت کارگران در سال گذشته گفت: در سال گذشته نرخ سبد معیشت خانوارهای کارگری ۸ میلیون و ۹۷۹ هزار تومان در عالی کار تعیین شد. شورا، اما امسال افزایش یافته است. البته هنوز نمی توان قیمت دقیق سبد معیشتی را اعلام کرد اما قطعا ماهیانه بیش از 9 میلیون تومان است.

  دولت اولین قدم را برای مقابله با تورم برداشته است

ابویی بیان کرد: تشکیل کمیسیون مزد مصوبه شورای عالی کار است و نیاز مبرم به وجود این کمیسیون داریم چرا که تعیین هزینه ماهانه سبد معیشت خانوارهای کارگری توسط کمیسیون دستمزد مبنای تصمیم گیری است. و محاسبه دستمزد

نماینده کارگران در شورای عالی کار با اشاره به افزایش قیمت سبد معیشتی کارگران، درباره آغاز به کار کمیسیون مزد گفت: کمیسیون مزد داخلی در مرکز استان داریم. اتحادیه های کارگری که همه ساله در زمان معینی با بررسی وضعیت دستمزد و معیشت خانواده های کارگری در استان ها و نقاط مختلف تشکیل می شوند. علاوه بر این، وزارت کار نیز در مورد میزان دستمزدها و تأثیرات آن بر جامعه مطالعه ای ارائه می دهد و بر اساس گزارش ها، در مورد تعیین دستمزد در کمیسیون دستمزد شورای عالی کار تصمیم گیری می شود.

کمیسیون دستمزد شورای عالی کار در بهمن ماه سال گذشته هزینه ماهانه سبد معیشت کارگران را 8 میلیون و 979 هزار تومان تعیین کرد و معاون روابط کار این رقم را با احتساب اقلام خوراکی و غیرخوراکی و تشکیل جلسات مستمر اعلام کرد. کمیسیون مزد و سود همکاری و تلاش شرکای اجتماعی در شورای عالی کار.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید