هزینه ساخت یک خانه معمولی در تهران چقدر است؟

555283 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، بهای تمام شده مسکن در نهضت ملی مسکن به طور میانگین 4.5 میلیون تن بر متر اعلام شده است که در دوره ساخت قابل تعدیل (افزایش) است.

بیشتر بخوانید:

این رقم (4.5 میلیون تن در هر متر) در حالی است که در هفته های اخیر مصالح ساختمانی افزایش قیمت داشته و هزینه ساخت را افزایش داده است.

با توجه به تورم کلی بالای 40 درصد در سال 1400، به نظر می رسد روند افزایش مصالح ساختمانی در ماه های آینده ادامه داشته باشد.

ضمناً قیمت زمین در طرح ملی مسکن بر اساس قانون جهش مسکن تقریباً رایگان محاسبه و با احتساب اجاره بهای سال 99 به متقاضیان تعلق می گیرد. در کاهش هزینه ساخت موثر باشد.

همچنین بر اساس قانون جهش تولید مسکن، بانک ها باید بخش قابل توجهی از هزینه های ساخت و ساز را تامین کنند، البته تاکنون تنها بانک مسکن این تسهیلات را ارائه کرده است و هیچ خبری از سایر بانک ها برای مشارکت در ساخت مسکن نیست. جنبش واحدهای مسکن ملی.

انبوه ساز: بعید است سازندگان با 4.5 میلیون تن در هر متر مربع به نهضت ملی مسکن پایان دهند.

حسن مختشم، یکی از اعضای هیئت مدیره انجمن انبوه سازان تهران، درباره افزایش هزینه های ساخت و ساز گفت: بسیاری از سازندگان از افزایش هزینه های ساخت ناراضی هستند زیرا با افزایش قیمت مسکن نوساز، قدرت خرید مردم کاهش می یابد.

وی مسکن را مجموعه ای از کالاها و خدمات عنوان کرد و افزود: زمانی که مصالح ساختمانی افزایش می یابد، قیمت مسکن افزایش می یابد، اما قدرت خرید خانوارها به طور مداوم کاهش می یابد. بنابراین انبوه ساز نمی تواند محصول خود را بفروشد. علاوه بر این، خود انبوه‌ساز مجبور است مصالح و زمین گران‌تری بخرد و نقدینگی بیشتری تامین کند، اما در مقابل بلوک‌هایی را که ساخته است نمی‌فروشد.

  بودجه 1401 مبتنی بر عدالت است

این فعال صنعت ساختمان ادامه داد: تولیدکنندگان از افزایش قیمت مصالح ساختمانی استقبال نمی کنند اما این افزایش قیمت ناشی از تصمیمات غلط دولت هاست که تورم عمومی را به همراه داشت. بنابراین، برای کنترل قیمت تمام شده مسکن، لازم است دولت ابتدا تورم کل را که در حال حاضر 40 درصد است، مهار کند، افزایش افسارگسیخته قیمت‌ها.

وی خاطرنشان کرد: به نظر می رسد تورم امسال نیز با همان سرعت سال گذشته ادامه داشته باشد.

محتشم در خصوص قیمت تمام شده مسکن در نهضت ملی گفت: وزارت راه و شهرسازی برای ساخت بلوک های این پروژه قیمتی بین 4.2 تا 4.7 میلیون تن اعلام کرده است که 10 درصد نوسان دارد و ممکن است تعدیل هایی را به دنبال داشته باشد. وارد کردن آن؛ اما به نظر می رسد این رقم به 6 میلیون تن در هر متر از هزینه ساخت هر بلوک (بدون احتساب کل) برسد. آن هم تا زمانی که با احتساب ویژگی های مشترک به 7.5 تا 8 میلیون تومان می رسد.

وی با تاکید بر اینکه در نهضت ملی مسکن نباید قیمت زمین از کاربر نهایی اخذ شود، گفت: خود ساختمان با احتساب هزینه مصالح و خدمات ساختمانی (کارگر) از 4.2 تا 4.7 میلیون تن با احتساب نرخ اصلاحی به علاوه سایر موارد به 6 تا 6.5 میلیون تن خواهد رسید. البته این ارقام مربوط به سال گذشته است، زیرا امسال شهرداری ها عوارض ساخت و ساز و پروانه ساختمانی را افزایش دادند. دستمزد کارگران نیز در حال افزایش است. هزینه های تولید مصالح ساختمانی برای کارخانه ها نیز افزایش یافته است. مجموع همه این مشکلات در هزینه ساخت و ساز و این موضوع در قالب افزایش قیمت هر مترمربع واحد مسکونی به 10 میلیون تن در هر متر منعکس شده است.

  جهانگیری از سخنان سردار سلیمانی غافل شد

مختشم این رقم را (10 میلیون تن در هر متر) برای هزینه هر واحد نهضت ملی مسکن می داند، اما برای بخش خصوصی و همچنین ساخت مسکن لوکس این ارقام چندین برابر افزایش می یابد.

وی گفت: انبوه سازان، سازندگان و کارآفرینانی که با وزارت راه و شهرسازی برای ساخت مسکن ملی با رقم 4.5 میلیون تن در هر متر قرارداد بسته اند، به نظر می رسد با این ارقام قادر به ادامه ساخت و ساز نیستند یا پروژه تا پایان ; یا ممکن است قراردادها بررسی شود یا حتی مشکلات حقوقی بین پیمانکاران و اداره کل راه و شهرسازی به وجود بیاید.

منبع: مهر

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید