هزاران میلیارد تومان از دست رفته است!

به گزارش مستقل آنلاین در گاردین، او نوشت:

به گفته منابع دولتی ایران، بدهی تاریخی 400 هزار و 400 میلیونی انگلیس به ایران در زمان آزادی نازنین زاگری-رتکلیف و انوشه عاشوری، دو تبعه انگلیسی-ایرانی، هنوز به تهران نرسیده است.

یک منبع ارشد دولت ایران گفت که این پول در عمان بلوکه شده است و برای دولت انگلیس مشکلی ایجاد نمی کند. یک گزارش می گوید تنها یک میلیون هزاره به تهران منتقل شده است.

انگلیس دستور داد این پول فقط برای اهداف بشردوستانه استفاده شود، اما این شرط در بیانیه ای که دولت وقت ایران منتشر کرد، تکرار نشد.

عمان در مذاکراتی که منجر به انتقال بدهی بلندمدت در زمان آزادی دو زندانی انگلیسی در 17 مارس شد، به عنوان میانجی عمل می کند. هر دو طرف احساس می کردند که پرداخت بدهی 40 ساله و آزاد کردن آنها ربطی به این موضوع ندارد، اما بسیاری گفتند که این یک خیال دیپلماتیک است.

بریتانیا از اظهار نظر مستقیم در مورد گزارش های رسانه های ایران خودداری کرد، اما به اظهارات قبلی بریتانیا و دولت ایران در مورد بدهی های با بهره اشاره کرد.

محمود عباس زاده مشکینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پاسخ به سوال سایت «انتخاب» از بلوکه شدن این پول ها خبر داد. وی گفت: ما به نوعی با کشورهای منطقه همکاری می کنیم و برخی از کشورهای همسایه در حال رایزنی و واسطه گری برای دریافت درخواست های ما هستند.

او گفت که آزاد کردن پول بلوکه شده مهم است.

هنوز مشخص نیست که او پس از ترک این سمت چه خواهد کرد.

  پایان باورنکردنی پرسپولیس در جام حذفی/ یحیی بار دیگر شکست خورد!

وزارت خارجه انگلیس تاکید کرد که این پرداخت “منطبق کامل با تحریم های انگلیس و بین المللی و تمام تعهدات قانونی است.” دولت ایران نیز در آن زمان گفته بود که «در نحوه استفاده از منابع مالی خود از قدرت و آزادی کامل برخوردار است».

گمانه زنی هایی وجود دارد مبنی بر اینکه انگلیس ممکن است به طور کلی از آزاد کردن این بودجه امتناع کند، زیرا معتقد است ایران باید این معاهده را حفظ کند، که باید به طاهباز، سومین ایرانی انگلیسی اجازه می داد تا با خانواده خود مرخصی نامحدودی داشته باشد. انجامش نده. به جای اینکه او را مجبور به ماندن در زندان کنند.

اما بریتانیا همیشه گفته است که هیچ ارتباطی بین بدهی و آزادی بازداشت شدگان وجود ندارد، بنابراین برای لندن دشوار است که چنین ارتباط صریحی را ایجاد کند.

طاهباز پس از بازگشت به زندان دست به اعتصاب غذای 9 روزه زد، اما به نظر می رسد آینده او با مذاکرات متوقف شده گسترده تر برای احیای توافق هسته ای ایران در وین مرتبط باشد.

دیدگاهتان را بنویسید