هر شهروند می تواند تنها به اندازه نیاز روزانه نان بخرد

در گام اول مقرر شد یارانه نان اصلاح شود و بر این اساس وزارت اقتصاد مسئولیت عرضه نان با قیمت قبلی را بر عهده گرفت و این روند از امروز دوشنبه در استان زنجان آزمایشی آغاز می شود. در این استان حدود 1500 نانوایی مجهز به دستگاه کارتخوان هستند که با استفاده از کارت های بانکی مرسوم بدون تغییر قیمت نان را در اختیار شهروندان قرار می دهند. به گفته معاون وزیر اقتصاد، به گفته رئیس جمهور قیمت نانی که در اختیار مردم قرار می گیرد 10 درصد تخفیف خواهد داشت. اما سوال مهمی که در ادامه به آن پرداخته خواهد شد این است که این فرآیند جدید چگونه اجرا خواهد شد.

بر اساس این طرح که با همکاری وزارت اقتصاد و بانک مرکزی و استانداری ها اجرا می شود، هر شهروند می تواند در پایان روز با توجه به سیستم بانکی قابل اعتماد ما، از طریق دستگاه های پوز کارت بانکی با کارت های بانکی نان خریداری کند. ، تفاوت قیمت نان فروش در طول روز به حساب اصلی نانوا واریز می شود. نکته حائز اهمیت این است که این مشکل در ماه های اول سیستم تامین آرد نانوایی ها را نیز تحت تاثیر قرار می دهد که برای رفع این مشکل طبق اعلام وزارت اقتصاد، آرد تحویلی به هر نانوایی 45 روز بعد تسویه می شود تا وجود داشته باشد. مشکلی برای این واحدها از نظر سرمایه در گردش وجود ندارد. جالب اینجاست که تمامی کارت های بانکی اعضای خانواده امکان خرید نان را خواهند داشت.

به نظر می رسد با نهایی شدن طرح دولت برای توزیع هدفمندی یارانه نان، بازار نان تا حد زیادی در سراسر کشور کنترل شود. بر اساس برخی اطلاعات، حدود 80 هزار پوس در نانوایی های سراسر کشور وجود دارد و همین بازار واحد نانوایی عامل اصلی انتخاب نان به عنوان کالای اصلی انتخاب شده برای اجرای طرح یارانه ارزی 4200 تومانی بوده است.

  چگونه تکمیل یک چرخه حافظه از بیماری آلزایمر جلوگیری می کند؟

در صورتی که مدل پیشنهادی برای پرداخت یارانه نان از طریق کالابرگ اخذ شود، تا دو ماه آینده کالابرگ الکترونیکی برای 4 کالای دیگر شامل شیر، تخم مرغ، روغن و مرغ معرفی خواهد شد. البته قبل از اجرای کامل طرح برای اقلام غیر از نان، مبلغ کمک بلاعوض به مدت یک یا دو ماه به حساب دریافت کنندگان کمک هزینه واریز می شود که البته این مبلغ هنوز نهایی نشده است، اما حدود 300 به ازای هر نفر 400 هزار تومان اعتقاد بر این است که مردم از عواقب افزایش قیمت ها خوشحال هستند.

وزیر اقتصاد و دارایی در خصوص برنامه دولت برای ساماندهی یارانه نان گفت: دولت با توجه به سیاست و اهمیت خود در حوزه تامین نان، طرحی متفاوت از سایر کالاها را به ستاد اقتصادی دولت ارائه کرده است. از نظر جغرافیایی گروه ها و اقشار حمایتی در دستور کار قرار گرفت و این طرح برای اولین بار در کشور شکل می گیرد و بر اساس آن امکان نظارت صفر تا صد زنجیره ای یعنی از لحظه واردات گندم در انبارها، کارخانه ها وجود دارد. ، شرکت های پخش، نانوایی های سنتی و صنعتی. اراده./ تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید