هدف آمریکا تبدیل تایوان به اوکراین دیگر است/ دولت چین نمی خواهد از نیروی نظامی استفاده کند

537805 خبر ناگهانی

به گزارش خبرنگار بین الملل ایسکانیوز، علیرغم تمام هشدارهای اعلام شده از سوی چین در خصوص سفر خانم نانسی پلوسی – رئیس مجلس نمایندگان آمریکا – به تایوان، بالاخره آمریکا بدون توجه به نگرانی ها و البته به وظیفه خود عمل کرد. تهدیدات مقامات چینی اگرچه انتظار می‌رفت اقدامات جدی‌تری از سوی چین در قبال این اقدام انجام شود، اما دولت چین به تحریم نانسی پلوسی و خانواده‌اش و همچنین لغو برخی دیدارها با مقامات آمریکایی بسنده کرد و از پاسخ نظامی و اجرای تهدیدات خودداری کرد. برای بررسی بیشتر این موضوع و امکان پاسخ های بیشتر از سوی دولت چین، مصاحبه ای با دکتر “جیانوی هن” – استاد دانشگاه مطالعات بین المللی شانگهای انجام شد.

متن کامل این مصاحبه به شرح زیر است:

– با وجود تمام هشدارهای چین، نانسی پلوسی بالاخره وارد تایوان شد. به نظر شما انگیزه آمریکا از این اقدامات تحریک آمیز چیست؟

با وجود هشدارهای چین، ایالات متحده همچنان به پلوسی اجازه داد تا از تایوان بازدید کند. هدف واقعی ایالات متحده این است که مسئله تایوان را شبیه اوکراین کند و تلاش کند جنگ جدیدی در منطقه آسیا و اقیانوسیه ایجاد کند، محیط توسعه صلح آمیز و باثبات چین را نابود کند و پیشرفت چین را متوقف کند. احتمالا ایالات متحده آمریکا [سفر] پلوسی از آن به عنوان فرصتی برای جمع آوری اطلاعات نظامی استفاده کرد و احتمال حمله چین به تایوان و همچنین استقرار استراتژیک و تسلیحات آن را بررسی کرد.

– به نظر شما، دولت چین در قبال این بی توجهی آمریکا چه اقدامات متقابلی انجام خواهد داد؟

  چرا استقلال و پرسپولیس شانسی ندارند؟

پاسخ پکن هدف قرار دادن پلوسی یا حتی وارد شدن به جنگ با آمریکا نخواهد بود. برای دولت چین، بازگشت تایوان به منظور دستیابی به اتحاد ملی یک نگرانی واقعی است، چین قصد ندارد موضوع تایوان را به یک بحران چین و آمریکا یا حتی جنگ چین و آمریکا تبدیل کند. دولت چین همیشه بازگشت تایوان را راه حل اصلی بحران در این منطقه می داند، اما نمی خواهد روابط چین و ایالات متحده را به یک درگیری بی پایان بکشاند. اما آنچه اکنون دولت چین را نگران می کند این است که دولت آمریکا به اندازه کافی در موضوع تایوان منطقی نیست و قصد دارد موضوع تایوان را به اوکراینی دیگر تبدیل کند و چین را مجبور به جنگ کند.

– احتمال شروع جنگ و حمله نظامی چقدر است؟

دولت چین نمی خواهد تایوان را از طریق نیروی نظامی متحد کند و همچنان امیدوار است که این کار را به صورت مسالمت آمیز انجام دهد. با این حال، شرایط کنونی پیچیده و پرنوسان است و دولت چین در زمان مناسب با توجه به شرایط، تغییرات و تعدیل‌هایی را انجام خواهد داد. دولت چین تلاش خواهد کرد تا از جنگ جلوگیری کند، اما این تمام کاری نیست که چین می تواند انجام دهد. این بستگی به تعامل چین، ایالات متحده و تایوان دارد و اینکه آیا قضاوت در مورد نیات طرف مقابل منطقی است یا خیر.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید