نیاز به ساخت نورد گرم در فولاد هرمزگان

سایت خبری تحلیلی اراسین; عاطفه علیان; بندرعباس در روزهای سه شنبه و چهارشنبه 15 و 16 اسفندماه 1400 میزبان دومین همایش بین المللی تولید و ریخته گری مستمر فولاد بود. شرکت فولاد هرمزگان در فضایی حرفه ای فرصت بی نظیری را برای شرکت های گروه فولاد مبارکه ایجاد کرده است تا کارشناسان و متخصصان در زمینه تولید و ریخته گری فولاد را دور هم جمع کرده و با تعامل سازنده به انتقال تجربه بپردازند.

تالار مرجان و سالن آمفی تئاتر هتل هرمز و تالار شهید آوینی بستری را برای تبادل نظر، تجربیات، مشکلات و راهکارهای دریافتی از شرکت کنندگان یا صاحبان فناوری در موضوعات مختلف مرتبط با حوزه تخصصی همایش فراهم کردند.

این کنفرانس به شرکت کنندگان این فرصت را داد تا به دنبال موضوعات جالب برای ارائه در کنفرانس باشند یا از مطالب ارائه شده برای توسعه یک موضوع نظری یا عملی استفاده کنند.

شرکت فولاد هرمزگان در راستای ایجاد بستری برای انتشار دستاوردهای جدید، شناسایی راهکارهای حل مشکلات رایج صنعت فولاد، تبادل نظر کارشناسان این صنعت، تأثیرگذاری بر صنعت فولاد از محورهای کنفرانس و در نهایت ایجاد دانش بنیان تخصصی در این زمینه همایش تولید فولاد و ریخته گری مستمر برای دومین بار برگزار شد. در همین رابطه، ایراسین گفت‌وگوی اختصاصی با سید عسگر مدنی، معاون عملیات شرکت فولاد هرمزگان داشته است که در ادامه می‌خوانید:

آقای مدنی از شرکت فولاد هرمزگان به مدت دو روز میزبان دومین کنفرانس بین المللی تولید و ریخته گری مستمر فولاد بود. این کنفرانس را چگونه ارزیابی می کنید؟

هدف از برگزاری دومین همایش تولید و ریخته گری مستمر فولاد 1400 که در بندرعباس برگزار شد، گردهمایی اساتید تولید فولاد، تبادل تجربیات و ارائه مقالات با کیفیت در این زمینه است. همچنین یکی از اهدافی که در این تالار دنبال می کنیم بومی سازی 100 درصدی در آینده نزدیک است. در جلسه قبل یکی از اهداف اصلی بومی سازی این بود که شرکت های حاضر به ما کمک کنند تا در زمینه مواد مصرفی و قطعات الکترونیکی پیشرفت کنیم. شاید یکی از دلایل پیشرفت بومی سازی در دو سال اخیر برگزاری اولین همایش تولید فولاد توسط شرکت فولاد هرمزگان باشد.

ما در کشور چنین مجمع تخصصی به عنوان ریخته گری و تولید فولاد نداریم، اما در اروپا چنین چیزی وجود دارد. اما این اولین بار در ایران است که یک شرکت این کار را انجام می دهد و در هر صورت اساتید مختلف گزارش های خود را ارائه می دهند و به طور کلی جلسه بسیار خوبی برای جمع شدن متخصصان این حوزه است. انتظار می رود شرکت ها تجربیات خود را در این کنفرانس به اشتراک بگذارند و تجربیات خود را بیشتر به اشتراک بگذارند.

  دشمن آخرین نفس خود را می کشد / آغاز فرار مفتضحانه استکبار از منطقه -

در دو سال اخیر شرکت فولاد مبارکه و اکثر فولادسازان ایران پیشرفت های بزرگی داشته اند اما کارهای انجام شده باید به اشتراک گذاشته شود تا دیگران بتوانند از آن استفاده کنند. آنها این مسیر را سریعتر طی می کنند و به زودی به چشم انداز 55 میلیون تن فولاد در سال 1404 در کشور خواهیم رسید.

دیگر مزایای برگزاری همایش برای خود فولادسازان و آثار اجتماعی مانند اشتغال زایی چیست؟

با توجه به شرایط فعلی و مشکلاتی که برای اشتغال زایی در کشور وجود دارد، یکی از مکان هایی که در حال حاضر در آن ایجاد اشتغال می شود، معدن فولاد است. تولید فولاد در شهرهای مختلف کشور صورت می گیرد و به صورت مستقیم و غیرمستقیم اشتغال خوبی ایجاد می کند که این اتفاق بسیار خوبی است، اگر بتوانیم به افزایش تولید کمک کنیم بهتر هم می شود.

مشکل فعلی تولید فولاد کشور که در دو سال اخیر به وجود آمده، نبود زیرساخت های گاز، برق و آب است. به عنوان مثال در بندرعباس محدودیت آب و گاز مشکلات زیادی ایجاد کرده است و ما مقدار زیادی از تولید برق و گاز را از دست داده ایم.

امسال محدودیت تامین انرژی باعث اختلال در تولید فولاد هرمزگان شد؟

با توجه به اینکه در منطقه محروم هستیم و سعی کردیم مشتریان خود را از دست ندهیم، معادل 260 هزار تن فولاد را از دست دادیم و بسیار سخت حرکت می کنیم، در بحث بازیابی مستقیم کمبود گاز و برق نیز 150 هزار تن ضرر کردیم.

رویکردهای شرکت فولاد هرمزگان برای توسعه بومی سازی چیست؟

محلی سازی بسیار خوب است. اما مشکلاتی هم وجود دارد بومی سازی باید به درستی انجام شود زیرا اگر به درستی انجام نشود مشکلات جدی برای واحدهای صنعتی ایجاد می کند. من فکر می کنم همیشه باید سه شرط برای بومی سازی وجود داشته باشد: کیفیت، قیمت و زمان تحویل. بارها در بحث بومی سازی به ما قول داده شده است که محصول شما تا یک سال دیگر آماده می شود، اما تقریباً 80 درصد مواقع منقضی می شود. اعلام شد قطعه ساخته نمی شود و مشکلاتی وجود دارد و مجبور شدیم قطعه را با قیمتی غیر قابل قبول از خارج بخریم و خرید را انتقال دهیم که با یک کشتی با هواپیما و با قیمت بالاتر می توانیم آن را انتقال دهیم تا خط تولید گم نمی شود این پارامتر برای من بسیار مهم است که شرکت هایی که می خواهند وارد بومی سازی شده و قسمتی از کارخانه را جانمایی کنند، اگر این موارد را رعایت کنید مشکل حل می شود. اما اگر نتوانند مشکل را حل کنند، افزایش نمی یابد.

تعامل صنعت با دانشگاه در جهت بومی سازی چگونه است؟

  اگر اینترنت را گران می کنید، سرعت و کیفیت اینترنت نیز باید افزایش یابد

ما باید جهت و راهی برای این کار تعریف کنیم، صنعت جایی است که ایمنی می تواند هزاران حادثه ایجاد کند، شرکت ها برنامه هایی را ارائه می دهند که هرگز اجرا نشده اند و خودشان از آن برنامه ها مطمئن نیستند و گاهی اوقات شاهد ایمنی هستیم. که ما برای کار فراهم کرده ایم با ایمنی ای که آنها تعریف کرده اند فاصله دارد. ما می توانیم با تست این موضوع آسیب زیادی ببینیم، بارها این اتفاق افتاده است و باید با اطمینان حرکت کنیم، اما اگر پروژه خود را درست تعریف کنند و در جاهایی آن را تست کنند، همکاری لازم را خواهیم داشت.

یک بار شرکتی از ما خواست تا قبل از پروژه بومی سازی دو کارشناس را برای بازدید بفرستیم و می گویند ابتدا خدمات و محصول فروخته می شود و بعد تا زمانی که چنین چیزی نداشته باشیم و قانون ما برای همکاری با یک شرکت خاص باشد امکان بازدید وجود دارد. گفته می شود محصولی تست شده که در ایران تولید می شود و یا بعضا توسط برخی وارد می شود، پس از تایید محل تولید، مقدار کمی برای تست خریداری می شود، پس از تست اولیه و موفقیت، مقداری از خط تولید خریداری می شود. متحمل آسیب نمی شود و سپس شرکت وارد لیست و حراج می شود، اغلب شکایت می کنند که ما می خواستیم کار کنیم و شما ما را همراهی نکردید وقتی قیمت در حراج بالاست، کاری نمی توان انجام داد. بنابراین با وجود چهار تا شش شرکت، برنده قیمت مشخص می شود.

نقش شرکت فولاد مبارکه در حمایت از پروژه های عمرانی فولاد هرمزگان چیست؟

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در جلسه قبل از افتتاح طرح های توسعه در بهمن ماه تاکید کرد که طرح توسعه نباید سر جای خود باقی بماند و باید در اسرع وقت اجرایی و به بهره برداری برسد که این حرف بسیار درستی است. زیرا هر روزی که طرح توسعه عقب بیفتد هزینه زیادی خواهد داشت. شرکت فولاد مبارکه حمایت های مالی و بودجه ای لازم را انجام داد. از آنجایی که هدف اصلی یک پروژه بودجه آن است و اگر پروژه بودجه نداشته باشد، تعریف آن چندان صحیح نیست. اولاً سرمایه حائز اهمیت است به خصوص اینکه 97.5 درصد سهام فولاد هرمزگان متعلق به فولاد مبارکه و سهامدار اصلی آن شرکت فولاد مبارکه است و حمایت مالی آنها بسیار مهم و حیاتی است و مدیر عامل محترم شرکت فولاد مبارکه نیز دستور این حمایت ها را دادند.

دستاوردها و سوابق فولاد هرمزگان در سال 1400 نشان می دهد که اتفاقات مهمی در این شرکت رخ داده است.

امسال سه رکورد ماهانه در بخش فولاد، دو رکورد ماهانه در آهن اسفنجی و چندین رکورد روزانه در این دو حوزه به ثبت رساندیم و حتی دیروز نیز رکورد روزانه استخراج مستقیم حدود 3000 تن را در ماژول احیای مستقیم ثبت کردیم. رکورد بسیار خوبی است آخرین رکورد شرکت فولاد هرمزگان عالی است. با توجه به اینکه کیفیت را فدای نکردیم، اگرچه در ریکاوری مستقیم می توانیم با فدای کیفیت سرعت را افزایش دهیم، اما کیفیت ما ثابت ماند و رکورد را هم شکستیم.

  هشدار/ اساس داروهای کاهش وزن نسخه ای شیشه است!

الان بازار آهن قارچ بسیار داغ و بسیار گران است و اگر بخواهیم فولاد مورد نیاز خود را بخریم، به صرفه نیست. برای سوددهی باید خودمان تولید کنیم و عیوب کوچک را از بیرون بخریم. سریعتر بدوید

یکی از اهداف مهم فولاد هرمزگان ایجاد خط نورد گرم است. چرا هدفی در این زمینه وجود دارد؟

با این حال اکنون محصول نهایی فولاد هرمزگان تختال است و این محصول به فروش می رسد. برخی معتقدند خام فروشی به معنای فروش سنگ آهن است. اما نظر من این است که ما بشقاب خام را هم می فروشیم و این کار انجام نشود و محصول با ارزش افزوده بالاتری به فروش برسد، ما چند سالی است که روی این موضوع کار می کنیم تا کارخانه نورد گرم داشته باشیم و خدا را شکر بازدید اخیر مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه مقرر شد خط نورد گرم تولیدی 3.5 میلیون تن فولاد داشته باشد که در حال انجام است و یکی دو ماه بعد از عید تعمیر می شود و پروژه آغاز می شود.

زیرا یکی از چالش های اصلی پیش روی صنعت فولاد انرژی است. آیا برای محدود کردن عرضه برق به ساخت نیروگاه روی آوردید؟

خبله، شرکت فولاد مبارکه در حال ساخت نیروگاه 1000 مگاواتی برگشت پذیر است و ما از همان نیروگاه برق خواهیم گرفت. یک یا دو میدان گازی انتخاب شده است تا در تامین انرژی گاز قطع نشود. البته ساخت و راه اندازی نیروگاه حدود سه سال طول می کشد و متأسفانه سال آینده با مشکل گاز مواجه خواهیم شد. ، زیرساخت های برق و آب.

در آستانه سال نو هستیم. فولاد هرمزگان چه برنامه ای دارد؟
به دلیل قطعی برق بیش از 180 هزار تن فولاد از دست دادیم و با وجود تمام محدودیت های انرژی به ظرفیت اسمی تولید رسیدیم و با رفع محدودیت های انرژی امیدواریم در سال آینده از ظرفیت اسمی فراتر برویم.

و آخرین حرف شما؛
پیشاپیش سال نو را به همه همکاران تبریک می گویم و برای شما در اپیدمی کرون آرزوی سلامتی دارم و آخرین پیام این است که با تلاش آنها یک شرکت می تواند پایدار باشد و اگر همه عاشقانه کار نکنند ممکن است دچار مشکل شویم.

دیدگاهتان را بنویسید