نگاهی دقیق تر به زندگی نامه شهید بهشتی / سعید الشهدا از انقلاب اسلامی بیندازیم.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایسکانیوز، امروز 16 تیرماه سالروز شهادت دکتر بهشتی و 72 تن از یاران مخلص انقلاب و رهبری است.

شهید سید محمد حسینی بهشتی در دوم آبان ماه سال 1307 هجری شمسی در اصفهان دیده به جهان گشود. پدرش در اصفهان روحانی بود و من در لومبان مسجد دارم. در چهار سالگی به مدرسه رفت و مدت کوتاهی خواندن قرآن و خواندن و نوشتن را فرا گرفت و پس از ورود به دبیرستان به دلیل علاقه به تحصیل علوم دینی، تحصیل را رها کرد و در سال 1321 وارد حوزه شد.

در سال 1325 یعنی در هجدهمین بهار عمرش به کوم رفت و در کنار تحصیل علوم دینی، در سال 1327 موفق به اخذ دیپلم ادبی در امتحانات مختلف شد. در همان سال وارد دانشکده الهیات عقلی و سیار شد و در سال 1330 با اخذ مدرک لیسانس به کوم بازگشت و در دبیرستان حکیم نظامی به تدریس زبان انگلیسی پرداخت.

در سال 1331 ازدواج کرد که حاصل آن دو پسر و دو دختر بود. در سال 1333 دبیرستان دین و معارف کوما را تأسیس کرد و تا سال 1342 مسئولیت آن را بر عهده داشت و در فاصله سالهای 1335 تا 1338 دکترای خود را در رشته الهیات گذراند و پس از آن با شرکت فعال در مبارزات 1341 و 1342 از سوی ساواک مجبور شد. کوم را به مقصد تهران ترک کند.

شهید مظلوم آیت الله بهشتی به زودی در فقه، اصول، فلسفه، عرفان، معارف قرآن، علم حدیث، علوم ریال، ادیان، روانشناسی، جامعه شناسی، تاریخ و کتب اقتصادی، متفکری آگاه و توانا شد. از جهان. یکی از مهم ترین و ثمربخش ترین فعالیت های شهید بهشتی کوچ به اروپا و تلاش خستگی ناپذیر او برای رهبری نسل جوان مسلمان ایرانی است که برای تحصیل به خارج از کشور رفته بودند.

شهید بهشتی در مواقع لزوم و به اصرار مراجع تقلید برای فعالیت در مسجدی که توسط مرحوم آیت الله بروجردی تأسیس شده و محل تجمع مسلمانان هامبورگ است به هامبورگ سفر می کند.

شهید بهشچی

البته انگیزه اصلی هجرت شهید بهشتی از کشور همان احساس نیازی بود که مسلمانان هامبورگ از وجود واعظ و عالم داشتند.

شهيد بهشتي در اين سرزمين معتقد است كه جوانان مسلمان به تشكيلات اسلامي نياز مبرم دارند و وجود چنين تشكيلات و تشكيلاتي در مقابل تشكل هاي الحادي كه دانش آموزان را فريفته مي كنند، بيش از پيش ضروري است. با این دیدگاه اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا توسط شهید بهشتی تأسیس شد و فعالیت های اسلامی را سامان می دهد. شهید بهشتی دانشجویان مسلمان ایرانی را با سخنرانی، تشکیل سمینارهای اسلامی، تهیه جزوات، تنظیم دستورالعمل ها و در مواردی کمک های مالی مسجد هامبورگ به آنها آموزش می داد. علاوه بر فعالیت های فوق، «مرکز اسلامی هامبورگ» با هدایت این عالم متفکر، مسلمانان ایرانی را راهنمایی می کند. این مرکز بود که شاه بارها سعی کرد از آن بازدید کند اما هر بار شهید بهشتی مانع شد تا اینکه سرانجام شاه خائن با کمک پلیس آلمان به مرکز اسلامی هامبورگ رفت تا تظاهر به اسلام کند. برای نجس کردن شهید بهشتی، اما وقتی به آنجا رفت متوجه شد که شهید بهشتی قبل از اینکه بیاید برای خنثی کردن نقشه اش به شهر دیگری رفته است.

  قتل دو برادر در جنایت مسلحانه مهدی سیاه / شهاب جلوی همسر مقتول را نگرفت

شهید بهشتی بیش از پنج سال در آلمان زندگی کرد و در سال 1349 به ایران آمد و ساواک بازگشت او به آلمان را ممنوع کرد.

در آذر 1357 به فرمان امام خمینی رحمه الله شورای انقلاب را تشکیل داد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی همواره به عنوان ایدئولوگ و رهبر در عرصه های سیاسی و اجتماعی فعالیت می کرد.

بهشتی همواره از اختلافات ریشه ای شیعه و سنی رنج می برد و ایجاد اتحاد بین شیعه و سنی که همه چیزخواران همواره از تفرقه های خود علیه اسلام استفاده می کردند، یکی از ابعاد مهم مبارزه با استکبار جهانی است. ساواک با استفاده از این اتهام او را به وهابیت متهم کرد و تعدادی از روحانیون جاهل را ابزاری کردند. به بهانه دفاع از ولایت با اتهامات واهی به بهترین مدافعان استان حمله کردند. اگرچه ساواک در این توطئه ناکام ماند، اما توانست حرکت بهشتی و همرزمانش را تا حدودی کند کند».

شهید بهشتی از جدایی دو قشر فرهیخته جامعه یعنی طلاب حوزه های علمیه و تحصیلکردگان مدارس دانشگاهی رنج می برد و همواره سعی در آشتی دادن این دو قشر با سیاست استعماری داشته که در طول تاریخ با دخالت دین در مشکلات مخالف بوده است. تبلیغات اجتماعی و سیاسی در حال گسترش است.

شهید بهشچی

بعد از انقلاب

پس از پیروزی معجزه آسای انقلاب مقدس اسلامی به رهبری پیامبر اعظم امام خمینی (ره)، شهید بهشتی که دارای علم گسترده، اندیشه روشن، قدرت حاکمیتی بی بدیل، صبر و استقامت فراوان بود، عازم خدمت به انقلاب شد. او با ایثار و جامعیت بی بدیل خود در تمامی شئون علمی، سیاسی و اجتماعی خدمات ارزنده ای به اسلام و انقلاب کرد.

فعالیت ایثارگرانه و قدرت عظیم او در انجام کارهای سازش ناپذیرش بود که باعث شد دشمنان اسلام و انقلاب او را عامل ذلت و شکست او در جامعه اسلامی ایران بدانند و به طرق مختلف در تخریب شخصیت والای او بکوشند. . آنها بر کرسی قدرت تکیه می زنند که جز نابودی اسلام از آن قصدی نداشتند.

بنی صدر، این گردوی آمریکایی، وجود شهید بهشتی را یکی از بزرگترین موانع سلطه گری غیرقانونی خود می دانست. نه تنها بنی صدر، بلکه همه گروه‌های مخالف و ضدانقلاب از جمله سازمان مجاهدین هالک و عناصر لیبرال و ملی‌گرا و روشنفکران مرتبط با او در تضاد بودند.

بنی صدر و باندش که مهمترین آنها مجاهدین مردمی (منافقین) هستند، با نقشه ای خائنانه با هدف بیرون راندن روحانیت و نیروی مؤمن، فعال و متعهد که شدیداً بر موازین مکتبی پافشاری می کنند، از حاکمیت و حاکمیت. خط متمایل به غرب جایگزین آن شود. او قول داد با ماموران سیا در پاریس و تهران همکاری کند.
غیراخلاقی ترین راهی که برای رسیدن به هدف شوم خود انتخاب کرد، خدشه دار کردن شخصیت شهید بهشتی در جامعه توسط عواملش بود و بر همین اساس بود که جریانی از دروغ و تهمت و توهین به شهید مظلوم از هر سو سرازیر شد. . این تبلیغات مسموم نه تنها در تمام شهرها، بلکه در دل روستاهای کشور نیز رخنه کرد.

  قیمت روز موبایل; چهارشنبه 10 نوامبر 1400 -

افتراهای «قدرت طلبی»، «انحصار طلبی»، «سوءاستفاده از بیت المال»، «بانی هر بی نظمی و عقب ماندگی» بودن، «رابطه با بیگانه» و ده ها تهمت دیگر به زودی به دنبالش آمد. شخصیت مقدس شهید بهشتی وی بزیر را در سطح جامعه اسلامی ایران زیر سوال برد و این تبلیغات دروغین علاوه بر اینکه مایه تبلیغاتی برای دشمنان داخلی انقلاب بود، رسانه های استکبار را نیز تغذیه کرد. شهید مظلوم آیت الله بهشتی چون بر موازین اسلامی پافشاری می کرد و سعادت و رستگاری امت اسلامی را جز با تسلیم شدن در برابر مقام ولایت فقیه ممکن نمی دانست و هر عقیده باطل و انحرافی دیگری را که می خواست بی ارزش می دانست و ولایت فقیه اسلام را منزوی کرد، آن را نفی کرد و مورد خشم طیف وسیعی از مخالفان جمهوری اسلامی و دشمنان سرسخت روحانیت قرار گرفت.

شهید بهشتی محور مبارزه با لیبرالیسم و ​​نفاق بود. همه بر گرد شمع وجود او جمع شدند و به دستور سازنده او به پا خاستند و با کودتای خزنده بنی صدر به مبارزه پرداختند. آنها می‌دانستند که بهشتی چیزی جز اسلام نمی‌خواهد و مخالفت و مبارزه او با بنی‌صدر، علی‌رغم تصور برخی دوستان ناآگاه که تحت تأثیر فضای حاکم بودند، امری شخصی نیست. می دانستند شهید بهشتی از توهین و تهمت و دروغ نمی ترسد و تا پای جان بر مدیریت ارزش های اسلامی پافشاری می کند. و می دانستند که اگر گرد این مرد بزرگ خدا جمع نشوند و از او که یکی از نزدیک ترین افراد به رهبر کبیر انقلاب بود، نصیحت و راهنمایی نکنند، راه درستی نمی یابند و به هدف خود نمی رسند. . .

با همین درک و بصیرت عمیق است که این 72 نفر از همان ابتدا تا لحظه وفاتش از او جدا نشدند و در خانه ابد در کنار هم هستند و در فضل و برکت خداوند و به راستی هر که قدم می گذارد زندگی می کنند. در این دنیا و آری بودن با کسی به معنای محشور شدن با او در این خانه است و همانطور که ایزدی ها با ایزدی ها متحد می شوند. حسینی ها هم با حسینی ها وصلت می کنند و چه رفقای خوبی هستند.

شهید بهشچی

شاهد

یک روز پس از سوء قصد به رهبر معظم انقلاب در 6 تیر 1360 ساعت 20:30 یکشنبه 7 تیر 1360 جلسه ای در اتاق جلسات ستاد حزب جمهوری اسلامی تشکیل شد. در خیابان سرچشمه تهران. موضوع این نشست تورم و انتخابات آتی ریاست جمهوری بود. آیت الله سید محمد حسینی بهشتی پس از تلاوت قرآن و اعلام برنامه، سخنان خود را اینگونه آغاز کرد:

یک بار دیگر نباید اجازه دهیم استعمارگران ما را دیوانه کنند و با سرنوشت مردم ما بازی کنند. بیایید سعی کنیم کسانی را انتخاب کنیم که به مکتب متعهد هستند و به سرنوشت مردم اهمیت نمی دهند…

  احتمال کمبود تلفن همراه در شهریور ماه وجود دارد

در همین لحظه دو بمب بسیار قوی در مقر حزب منفجر شد که از شدت انفجار فرو ریخت.

شیشه های ساختمان های اطراف نیز کاملا شکسته است. در اولین ساعت پس از انفجار، صدها تن از ساکنان تهران در خیابان های اطراف ستاد حزب تجمع کردند و آمبولانس ها در حرکت بودند. سقف بتنی مقر حزب جمهوری اسلامی بر اثر انفجار بمب به طور کامل فروریخت و ده ها نفر زیر آوار مدفون شدند. اکثر مجروحان و شهدایی که به آمبولانس ها منتقل شده اند غرق در خون هستند و اصلا مشخص نیست.

این حادثه در 27 ژوئیه، شش روز پس از برکناری بنی صدر از ریاست جمهوری و یک ماه قبل از فرار او و مسعود رجوی، رهبر سازمان مجاهدین هالک، به فرانسه رخ داد. سه روز قبل از این حادثه، محمدجواد گدیری، یکی از اعضای ستاد مرکزی، سازمان دهنده انفجار در مسجد ابودر، با اطمینان خاطر به دوستان خود اعلام کرد که «هفتم تیر» به پایان خواهد رسید.

حضرت آیت الله خامنه ای در تحلیل گمنامی و مظلومیت شهید بهشتی می فرمایند:

زمانی که شهید بهشتی از آلمان به ایران بازگشت، یکی از چهره های مبارز تحلیل می کرد که آقای بهشتی در حال بازگشت به ایران است که باید دستگیر شود و ما در این تحلیل شک نکردیم زیرا آقای بهشتی با مشکلات رژیم در آلمان سر و کار داشت. واکنشی بود که وقتی به ایران برگشتند رژیم او را تنها نگذارد و تحلیل کرد که معلوم شد چرا رژیم آقای بهشتی را دستگیر نکرد چون می‌خواست شخصیت او را بدنام کند زیرا اگر دستگیر می‌شد او را قهرمان می‌کردند. و یک شخصیت مبارز و آن هم به این دلیل که بعد شروع به جاسوسی کردند و این ثابت می کند که جهت گیری های جاری آقای بهشتی برای دوستان و دشمنان قابل درک بوده است و ما به راحتی می فهمیم که آقای بهشتی به تنهایی جنگیده و رژیم نیز این موضوع را درک کرده است. و به همین دلیل با تمام توان مبارزه کرد و سعی کرد چهره خود را مخدوش کند که متأسفانه در این راه موفق شد و به همین دلیل آقای بهشتی تا اوایل مبارزات مردم در بین مردم شناخته شده نبود. من می گویم رژیم در این کار موفق شد، زیرا یکی از دلایلش این است که آقای بهشتی بعد از بازگشت از آلمان کسی نبود که در گوشه مرکز توحید بنشیند و تحقیق کند. «قرار بود به محض ورود به ایران مرکز روحانیت باشند.

حضرت آیت الله خامنه ای درباره شخصیت شهید بهشتی گفتند: شهید بهشتی از معدود افراد زمان بود. او یکی از معدود افرادی بود که مانند او در نسل های آینده ملاقات کرد. این یک عنصر قوی، محکم و یک پرچم شخصی بود که در انقلاب اسلامی برافراشته شد. شهید بهشتی شهید انقلاب اسلامی است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید