نگاهی به ویژگی های منطقه آزاد ارس / دلیل تلاش برای افزایش تعداد مناطق آزاد چیست؟

559768 خبر ناگهانی

در حالی که نمایندگان مجلس از سال 1377 در تلاش برای افزایش مجدد تعداد مناطق آزاد هستند، بسیاری از کارشناسان معتقدند فلسفه وجودی این مناطق از بین رفته و به جای تبدیل شدن به محلی برای توسعه کسب و کار، تبدیل به محل واردات کالاهای مصرفی شده است.

ادامه مطلب

یکی از مناطق آزاد که به دلیل قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم از موقعیت استراتژیک برخوردار است، منطقه آزاد ارس است. این منطقه همزمان دارای آثار تاریخی، جاذبه های گردشگری و سرمایه گذاری های فراوانی است. این در حالی است که بسیاری معتقدند منطقه آزاد ارس نیز مانند سایر مناطق آزاد از فلسفه خود دور است و بسیاری از قوانین آن ضامن اجرای درست آن نیست.

یکی از مزیت های این حوزه واردات خودرو بدون عوارض گمرکی و با قیمت مناسب است. اما اگر شخصی بخواهد واقعاً در این منطقه خودرو بخرد باید 3 سال در این منطقه آزاد اقامت داشته باشد. البته به نظر می رسد به دلیل عدم ثبات برخی قوانین مناطق آزاد و مغایرت آن با سایر قوانین در دستگاه های دولتی، این مزیت با «اگرها» و «اما»های زیادی همراه است.

موضوع معافیت های مالیاتی یکی از ویژگی های اصلی این مناطق است. این در حالی است که تناقض در برخی قوانین، علیرغم اینکه مالیات به کارگران پرداخت می شود، کارخانه داران را از پرداخت مالیات معاف کرده است.

به گزارش ایسکانیوز، مناطق آزاد و تشکیل آنها پس از جنگ جهانی دوم بهانه ای برای توسعه کشورهایی بود که مسیر طبیعی توسعه را ترک کردند. اما به نظر می رسد تلاش برخی سیاستمداران برای افزایش تعداد این مناطق و بدون توجه به نحوه اعمال قانون در آنها می تواند این گونه مناطق را به محل قاچاق تبدیل کند.

  اعتراض آیت الله علوی بروجردی به نحوه برخورد با بازماندگان در آبادان

دیدگاهتان را بنویسید