نگاهی به مراسم عزاداری دهه محرم / آیین گلملیان لرستان; عضایی از خاک و آب + فیلم

567742 خبر ناگهانی

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایسکانیوز، عزاداری در مصیبت ائمه عطاران ریشه در تاریخ تشیع دارد. این عزاداری با آداب و رسوم، فرهنگ و اعتقادات مذهبی هر منطقه آمیخته شده و طعم خاصی پیدا کرده است. سنت نوحه خوانی واقعه عاشورا و مصائب امام حسین (ع) در ماه محرم بیش از روزهای دیگر در بین مردم رواج دارد و در روز عاشورا به اوج خود می رسد و بدون شک آنچه بسیار ارزشمند است. در این ایام توجه به نمادهاست و اینها شعائر است زیرا نگاه به آداب و رسوم در محرم نوعی مردم شناسی و دین است.

در این میان یکی از مراسمی که ارزش آشنایی دارد، مراسم گلملی یکی از آداب و رسوم سنتی مردم لرستان است.

بیشتر بخوانید:

با فرارسیدن ایام محرم و صفر به ویژه روز عاشورا، مردم لرستان در عزاداری و عزاداری فرو می روند و طبق سنت دیرینه خود در سوگ عزیزترین عزیزان خود، از سر تا پای خود گل می پوشند.

گل مالی آیینی است که مردم لر در مراسم های مختلف عزاداری از جمله فوت اعضای خانواده یا عزاداری مذهبی انجام می دهند.

داستان گل مالی در لرستان

گل مالی چند هزار سال قدمت دارد و آغاز آن را می توان به زمان نزاع هابیل و قابیل نسبت داد که به فرمان خداوند در زمین گودالی حفر کردند و جسد برادرشان را دفن کردند. بدن با خاک یکی می شود و به ریشه اولش برمی گردد.

در گذشته که پارچه سیاه کمیاب می‌شد، مردم تکه‌ای از فرا (سیاه چادر) را بریده و روی دوش خود می‌گذاشتند. سپس گل هایی درست کردند و روی شانه هایشان مالیدند که نشان می دهد بدن ما از خاک است و به زمین باز می گردد.

  38000 نفر به دلیل کرونا به شدت بیمار شده اند

با ورود اسلام به ایران، مردم لرستان شیعه شدند و پس از واقعه عاشورا، همه شعائر را به جز عزاداری اهل بیت (ع) حرام دانستند.

خیمه زدند و شهادت امام حسین (ع) را نقل کردند و در روز عاشورا به سر و شانه های خود گل مالیدند. سپس آتشی که نشانه پاکی و روشنایی در زمین بود روشن کردند و به پایکوبی و پایکوبی پرداختند.

آیین گل مالی چیست؟

آیین گلملی در روز عاشورا در استان های غربی ایران مانند لرستان، کرمانشاه و ایلام انجام می شود. گلمالی در زبان محلی به «هاراگیری» به معنای «گل» تلفظ می شود.

گلملی در روز عاشورا در استان های غربی ایران مانند لرستان، کرمانشاه و ایلام اجرا می شود.

این آیین ویژه دارای چند مرحله است که از روز هفتم محرم که به روز ترش عباس معروف است شروع می شود و تا بعد از شام غریبان ادامه می یابد. در روز تراش عباس مردان به غسل ​​می روند و پس از تراشیدن سر و صورت، لباس تمیز می پوشند. چند روز مانده به عاشورا مردم برای جمع آوری چوب می روند و اهالی بسته به نذری به آنها چوب می دهند. شهرداری نیز درختان خشکیده شهر را جمع آوری و در اختیار شوراهای مدیریت قرار می دهد. با این چوب آتش درست می کنند تا عزادارانی که در گل می افتند خشک شود و در زمستان از سرما در امان بماند.

در روز تاسوعا نوبت به تهیه گل می رسد. برای این منظور مردم در جلوی خیمه ها و تکیه های شهر حوضچه های مربع و مدور آجر چینی می سازند و در آن خاک نرم مخصوصی می ریزند که در روز عاشورا با آب مخلوط می شود. اطراف این دریاچه ها با گلاب آراسته شده و عزاداران در تاریکی اطراف آن شمع روشن می کنند تا نیازهای خود را برآورده کنند.

  اشتباهات مکرر هنگام شستن ظروف

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید