نگاهی به زندگی اسفندیار قره باغی/ چرا صدای خواننده انقلاب ماندگار شد؟

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایسکانیوز، اسفندیار قره باغی از خوانندگان موسیقی کلاسیک و از بنیانگذاران سرودهای انقلابی در ایران است که به همین دلیل به عنوان پیشکسوت هنر انقلابی در عرصه موسیقی و سرود شناخته می شود. آواز قره باغی در گروه کر و اپرا آموزش دیده و در این زمینه ها فعالیت های چشمگیری داشته است. قره باغی قبل از انقلاب نوازنده باس در اپرای تهران بود. اما با ظهور انقلاب تمام تجربیات و توانایی های خود را در اختیار ارزش های انقلابی قرار داد و در این زمینه نیز آثار ارزنده ای از خود به جای گذاشت. اکثر متولدین دهه 40، 50 و 60 با آهنگ «آمریکا، آمریکا، شرمنده» آشنا هستند و به یاد دارند.

شادروان اسفندیار قره باغی در 10 بهمن 1322 در شهر تبریز، منطقه مقصودیه، خیابان قره باغی به دنیا آمد. پدرش کولیخان سالار از صاحبان آذربایجان بود که هفت زبان می دانست و طنزپرداز معروفی بود.

وی پس از گذراندن دوره اول متوسطه در دبیرستان بدر تهران به تبریز بازگشت و در سال 1338 وارد هنرستان موسیقی شد و در خرداد 1343 فارغ التحصیل شد و به عنوان معلم موسیقی در مدارس کرمانشاه به استخدام وزارت فرهنگ درآمد.

در اواخر سال 1347 به تهران منتقل شد و در گروه اپرای تهران مشغول به کار شد و علاوه بر خوانندگی در گروه کر اپرای تهران، پس از گذراندن آموزش های لازم و بازگشت از ایتالیا، نقش های بسیاری را در اجراهای مختلف به عنوان گروه کر اپرای تهران به عهده گرفت. نوازنده باس اپرای تهران.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

ایجاد گروه های ناشنوایان در مدارس و چند گروه در دانشگاه

قره باغی علاوه بر ایجاد گروه های سرود مدارس و چندین گروه در دانشگاه، در گروه کر مردمی صدا و سیما و گروه کر ملی به سرپرستی خانه اولین باغچه بان بسیار فعال بود.

شناخت او از ترومپت به عنوان یک ساز خاص، ویولن و پیانو و آموزش این سازها و کوک پیانو نیز این هنرمند را از دیگران متمایز کرده است. در دوران پس از انقلاب به عضویت گروه موسیقی سازمان در سازمان صدا و سیما درآمد و در زمینه ترانه سرایی به ویژه سرودهای دفاع مقدس فعال شد.

در طول جنگ هشت ساله، بیش از 800 سرود توسط تکنوازان و گروه های کر آنها ساخته و اجرا شد.

    اسفندیار قره باغی

او در مناسبت های مختلف با ارکستر سمفونیک همکاری کرد و مدتی به عنوان سرپرست گروه کر تالار وحدت و مدتی به عنوان موسس و سرپرست گروه کر صداو سیما فعالیت کرد و می توان گفت معلمی را بر سایرین ترجیح می داد. فعالیت برای حدود 45 سال .

اولین اپرای رادیویی اسفندیار قره باغی

اولین اپرای رادیویی آن مرحوم در سال 1350 (سرود ای ایران) بود که با همکاری ارکستر بزرگ (رادیو تلویزیون ملی ایران) به رهبری فرهاد فحردینی اجرا شد. آهنگساز این سرود مرحوم روح الله خالقی است و شعر آن را زنده یاد حسین گل گلاب سروده است.

تعداد شاگردانی که با این هنرمند آموزش آواز داشته اند می تواند بیش از پنج هزار نفر باشد که از جمله آنها می توان به امیر تاجیک (خواننده پاپ)، حمید گلمالی (خواننده پاپ)، نیما مصیا (خواننده)، حامی (خواننده)، فریدون بیگدلی (خواننده) اشاره کرد. .خواننده)، به مسعود خادم (خواننده)، مسعود امیر سپهر (خواننده) اشاره کرد.

  جزئیات جدید پرونده حسن فیروزی/از بدهی مالی تا پیوند به شبکه معاند

در سالهای آخر عمر به زادگاهش تبریز بازگشت و با تأسیس آموزشگاه آزاد تخصصی به نام مدرسه اسفندیار به آموزش فنون آواز به داوطلبان این حرفه پرداخت.
اسفندیار قره باغی تنها خواننده ایرانی دارای مدرک دکتری آواز است که در تبریز متولد شده و از نوادگان ستارخان است. برای تحصیلات متوسطه وارد هنرستان موسیقی تهران شد و برای دوره های عالی به خارج از کشور اعزام شد.

یکی از معروف ترین آثار استاد قره باغی سرود ملی آمریکاست که در ذهن مردم باقی مانده است. خود استاد درباره اجرای این اثر می گوید: «این سرود، سرودی است که خشم یک ملت در برابر تعدی و چپاول و دخالت آمریکا را در بر می گیرد.» آمریکا سزاوار این آدم های خبیث و متوهم است – حتی بدتر از آنها. «آمریکا آمریکا ننگ حیله های تو» دو سه سال بعد از 13 آبان 58 ساخته شد و موسیقی قطعه را آقای «احمدعلی راغب» ساخته و شعر خوب را نیز «حمید سبزواری» سروده است. وی درباره ساخت این سرود نیز گفت: زمانی که این سرود ساخته شد، هماهنگی گروه موسیقی و سرپرست گروه کر را در رادیو بر عهده داشتم. در آن زمان سید محمد میرزمانی مسئولیت بخش موسیقی رادیو میدان ارگ را بر عهده داشت. برای خواندن این سرود از افراد دیگر خواستند که این سرود را بخوانند که به دلایلی نپذیرفتند. یکی از آنها گفت من زن و بچه دارم! وقتی پیشنهاد خواندن آن به من شد، با کمال میل پذیرفتم.»

اسفندیار قره باغی سرانجام بامداد پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۰۱ در بیمارستان ولیعصر تبریز درگذشت. او از دنیا رفت، اما یاد و خاطره اش همیشه با ما خواهد بود.

  این روانشناس از زنان سیاه پوش عکس می گرفت

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید