نگاهی به جزییات افزایش نرخ سود مسکن مهر

565643 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، نرخ سود بین بانکی به عنوان یکی از انواع نرخ سود بازار پول، نرخ سود مستقیم یا نرخ سود در سایر بازارها است.

افزایش نرخ سود بین بانکی هزینه تامین مالی کسری منابع بانک ها را افزایش می دهد و بانک ها برای جبران کسری خود حاضرند با نرخ سود بالاتر به سپرده گذاران سود پرداخت کنند.

این نرخ در واقع قیمت ذخایر بانک ها است و زمانی که در پایان یک روز مالی کوتاه چه روزانه و چه هفتگی کسری داشته باشند از سایر بانک ها در بازار بین بانکی یا از بانک مرکزی استقراض می کنند که افزایش می یابد و از بانک مرکزی کاهش می یابد و نرخ ارز اعلام شده بستگی به شرایط اقتصادی کشور دارد.

* رشد نرخ بهره در سال 1401

نرخ سود بین بانکی در سال 1401 در اکثر هفته ها با رشد همراه بود. اما این درصد در هفته منتهی به 2 تیر 1401 به 20.82 درصد رسید که یک رکورد برای این سال بود.

این نرخ در هفته های مختلف در سال 1401 افزایش یافت و بانک مرکزی این افزایش نرخ را در دستور کار کنترل تورم خود قرار داد.

هنگامی که بانک دیگری به بانکی با کسری با نرخ سود بالاتر وام می دهد، بانک سعی می کند نرخ سود کوتاه مدت یا میان مدت خود را برای سپرده ها افزایش دهد و از سپرده گذاران (مردم) وام می گیرد. بنابراین افزایش نرخ سود بین بانکی کل بازار پول را تحت تاثیر قرار می دهد و با تغییر نرخ سود، این حرکت وجوه به بانک ها می تواند منجر به رکود در سایر بازارها شود.

  لحظه به لحظه با بورس / صف خرید و فروش سهام 31 اردیبهشت

برخی از کارشناسان اقتصادی معتقدند در شرایط کنونی کشور نباید نرخ سود بین بانکی کاهش یابد، زیرا آثار تورمی شدیدی دارد و در صورت کاهش شدید نرخ سود بین بانکی، نرخ سود سپرده های بانکی کاهش می یابد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید