نگاهی به تنش های اخیر در قره باغ

567745 خبر ناگهانی

به گزارش گروه بین الملل ایسکانیوز، در پایان هفته گذشته درگیری دیگری بین نیروهای نظامی ارمنستان و جمهوری آذربایجان رخ داد که می توان آن را به ترتیب درگیری های پراکنده دو کشور پس از 44 خواند. جنگ یک روزه در قره باغ کوهستانی

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان در رابطه با این درگیری و عملیات در قره باغ بیانیه ای صادر کرد و طرف ارمنی را به تنش متهم کرد.

در این بیانیه آمده است: گروه های مسلح غیرقانونی ارمنی در خاک آذربایجان که نیروهای حافظ صلح روسیه به طور موقت در آن مستقر هستند، مفاد بیانیه 10 نوامبر 2020 را به شدت نقض می کنند. ارتش آذربایجان بر اثر این اقدام تروریستی یک سرباز ارتش آذربایجان به شهادت رسید.

این وزارتخانه خاطرنشان می‌کند: علاوه بر این، گروه‌های مسلح غیرقانونی ارمنی تلاش کردند تپه «کرچ‌کیز» واقع در رشته‌کوه‌های منطقه کلبجار و لاچین را تصرف کرده و مواضع رزمی جدیدی در آنجا ایجاد کنند.

در این بیانیه، اقدامات تلافی جویانه ارتش آذربایجان را عملیات «انتقام» نامیده و آمده است: در نتیجه عملیات تلافی جویانه یگان های ارتش آذربایجان، ارتفاع «قرخقیز» و همچنین «ساری بابا» و تعدادی سایر ارتفاعات فرماندهی مهم در امتداد رشته کوه قره باغ در رشته کوه قفقاز کوچک تحت کنترل قرار گرفت. در حال حاضر کارهای مهندسی برای احداث مکان های جدید و احداث جاده های عریض در مناطق مطلوب در حال انجام است.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان اعلام کرد: چندین مواضع رزمی گروه های مسلح ارمنی منهدم شد. به این ترتیب یک حمله هوایی علیه واحد نظامی در شهر یوهاری اوراته در ولسوالی آغدره سابق انجام شد. در نتیجه، نیروهای فعال نیروهای مسلح ارمنستان کشته و زخمی شده اند. جمهوری آذربایجان بارها اعلام کرده است که برخلاف بیانیه سه جانبه، حضور نیروهای مسلح ارمنستان و تشکل های مسلح غیرقانونی ارمنی در سرزمین های آذربایجان که نیروهای حافظ صلح روسیه به طور موقت در آن مستقر هستند، همچنان منبع خطر است. در این بیانیه آمده است که غیرنظامی کردن این مناطق، خروج کامل نیروهای ارمنی از آنجا و خلع سلاح عناصر مسلح غیرقانونی ارمنی کاملا ضروری است.

وزارت دفاع آذربایجان با اعلام اینکه از این پس قاطعانه از هرگونه اقدام تروریستی علیه حاکمیت آذربایجان جلوگیری می شود، گفت: اقدامات تلافی جویانه تکان دهنده تر خواهد بود.

  فدراسیون فوتبال از دایی و کریمی برای سفر به کانادا دعوت کرده است

بر اساس بیانیه طرف ارمنی در نتیجه حملات خمپاره و پهپاد جمهوری آذربایجان 14 سرباز زخمی و 2 نفر کشته شدند.

مقامات آرتساخ (نام منطقه خودخوانده ارمنی) اعلام کردند که در حال انجام اقدامات مشترک با نیروهای حافظ صلح روسیه برای تثبیت اوضاع هستند.

مطبوعات ارمنی گزارش می دهند که آرائیک آراتونیان، رهبر جمهوری خودخوانده قره باغ کوهستانی، بسیج نظامی را اعلام کرده است.

سازمان امنیت و همکاری اروپا با انتشار بیانیه‌ای در توییتر خود درباره تنش در قره‌باغ کوهستانی، طرفین را به گفت‌وگو دعوت کرد و گفت: ما از اخبار حوادث مسلحانه و تلفات در قفقاز جنوبی به شدت نگران هستیم. ما از آذربایجان و ارمنستان می خواهیم که تمام اقدامات لازم را برای کاهش تنش ها و از سرگیری گفتگوها انجام دهند. ما مصمم به حمایت از همه تلاش‌هایی هستیم که هدفشان تقویت صلح در منطقه است.

نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان نیز در سخنرانی خود در جلسه دولت درباره عملیات «انتقام جویانه» ارتش آذربایجان در سوم اوت گفت: آذربایجان دائماً حضور نیروهای مسلح ارمنستان در قره باغ کوهستانی را تحریف می کند. من رسماً اعلام می کنم که هیچ سرباز ارمنی در قره باغ کوهستانی وجود ندارد.

نخست وزیر ارمنستان گفت: بیانیه سه جانبه 9 نوامبر 2020 امنیت قره باغ را تضمین می کند، هر چقدر هم که مورد انتقاد قرار گیرد. با بیانیه 2020، منطقه قره باغ تعیین شد. با این حال، آذربایجان همچنان سعی در انکار این موضوع دارد و مدعی است که قره باغ کوهستانی وجود ندارد. علاوه بر این، چنین اظهاراتی از سوی آذربایجان نقض فاحش اعلامیه سه جانبه است.

پاشینیان معتقد است که تعیین خط تماس با بیانیه 9 نوامبر دومین لحظه مهم است. سومین نقطه کریدور لاچین بود که بین قره باغ کوهستانی و ارمنستان ارتباط برقرار می کند. در واقع کاری که آذربایجان امروز انجام می دهد برعکس آن چیزی است که اشاره کردم. ما انتظار داریم که نیروهای حافظ صلح روسیه به آذربایجان اجازه ندهند که این نهادهای اصلی همانطور که در بیانیه سه جانبه آمده است را تضعیف کند.

  طارم بهشت ​​قمشه / جاذبه های گردشگری هند هندوستان ایران

وی گفت: آذربایجان همیشه از ارتش دفاعی قره باغ و اینکه چرا در خط تماس مستقر است صحبت می کند. اگر نیروهای حافظ صلح روسیه و آذربایجان یکپارچگی خط تماس را تضمین کنند، به نظر من، ارتش دفاعی قره باغ کوهستانی نیازی به انجام وظیفه رزمی نخواهد داشت.

توفیک ذوالفیکاروف وزیر امور خارجه سابق آذربایجان در مصاحبه با خبرنگاران گفت: نخست وزیر ارمنستان سند 10 نوامبر را تحریف کرد. آذربایجان اعلام کرد که 3 نکته در سند حل نشده است. اول حضور واحدهای ارتش ارمنستان در قره باغ. اگرچه پاشینیان این موضوع را تکذیب کرد، اما معاون وزیر دفاع ارمنستان در دیدار با والدین این سربازان ارمنی گفت که آنها بر اساس این توافقنامه برای خدمت فراخوانده شده اند. دوم اینکه نیروهای حافظ صلح روسیه برای تامین امنیت وارد منطقه شدند. یعنی هیچ توافقی وجود ندارد که ارتش ارمنستان یا هیچ واحد نظامی ارمنی در آنجا برای تامین امنیت حضور داشته باشند. موضوع سوم مربوط به زنگزور است. علیرغم آنچه ذکر کردم، ارمنستان همچنان از روند صلح و تعهدات 10 نوامبر خودداری می کند. ارتش ارمنستان در منطقه نمی تواند هیچ وظیفه ای انجام دهد زیرا اهمیت خود را از دست داده است. بنابراین، آنها باید فورا منطقه را ترک کرده و گروه های غیرقانونی ارمنی را خلع سلاح کنند.

وی گفت: باکو با عملیات انتقام که بر بازگرداندن کامل تمامیت ارضی و حاکمیت خود اصرار دارد، عزم خود را نشان داده است. اگر از مذاکرات نتیجه ای حاصل نشد و این روند ادامه پیدا کرد، حاضریم در خاک خود از زور استفاده کنیم. ما در مورد عملیات علیه تروریست ها صحبت می کنیم.

توفیک زولفیکاروف با اشاره به اینکه درگیری غرب و روسیه به ارمنستان منتقل شده است، گفت: نمونه بارز آن این است که پس از سفر ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) به ایروان، سرگئی ناریشکین، رئیس سازمان اطلاعات خارجی روسیه واضح است که نخبگان سیاسی و جامعه ارمنستان با سوء استفاده از تضعیف روسیه راه غرب را برای نجات خود انتخاب می کنند. زیرا این تنها راهی است که آنها می توانند سرمایه گذاری را به کشور خود بیاورند. در حال حاضر هیچ انتظاری از روسیه ندارند. مسکو این را دوست ندارد. شاید ارمنستان برای روسیه چندان مهم نباشد. اما «کریدور زنگزور» برای آنها اهمیت استراتژیک دارد. زیرا این کریدور راه ایران و ترکیه را باز می کند. حال سوال این است که آیا ارمنستان با زنگزور به غرب می رود یا بدون زنگزور؟

  قتل به دلیل ازدواج با خانواده شوهر سابق

«رئوف میرگادیروف» مفسر سیاسی آذربایجانی در خصوص اظهارات پاشینیان، برخی نکات را معتبر و برخی دیگر را بی اساس دانست و گفت: آنچه نخست وزیر ارمنستان در مورد وجود خط تماس گفته، معتبر است. اگر در مورد استقرار نیروهای حافظ صلح در خط تماس صحبت کنیم، دو طرف وجود دارد. اظهارات پاشینیان مبنی بر عدم استقرار نیروهای ارمنی در منطقه یک ریاکاری بزرگ است. زیرا مدت ها در ارمنستان در دوران خدمت سربازی، جوانان به قره باغ اعزام می شدند. حتی دبیر شورای امنیت ارمنستان اعلام کرد که تمامی نیروهای نظامی این کشور در ماه سپتامبر خارج می شوند. پاشینیان زمانی که بیشتر قره باغ کوهستانی قبل از بیانیه 10 نوامبر آزاد شده بود، درباره قره باغ کوهستانی صحبت کرد. حتی اگر آن را به عنوان یک نهاد دولتی در نظر بگیریم، قره باغ کوهستانی که توسط جدایی طلبان ارمنی کنترل می شود، دیگر وجود ندارد.

لازم به ذکر است که در سپتامبر 2020 درگیری بین نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان و ارمنستان آغاز شد. در این درگیری که 44 روز به طول انجامید و جنگ دوم قره باغ نام گرفت، بیش از 6000 سرباز از هر دو طرف کشته شدند.

آذربایجان بخشی از منطقه قره باغ کوهستانی و 7 منطقه اطراف آن را تحت کنترل خود در آورد و بر اساس اعلامیه 10 نوامبر همان سال که بین آذربایجان، ارمنستان و روسیه امضا شد، جنگ متوقف شد. پس از آن، نیروهای حافظ صلح روسیه در کریدور لاچین و در قره باغ مستقر شدند.

قبل از جنگ دوم قره باغ، منطقه قره باغ کوهستانی آذربایجان و 7 منطقه مجاور آن تا زمان توافق آتش بس 2020 در سال 1994 در اشغال ارمنستان بود. این درگیری با ادعای ارضی ارمنستان در دوران شوروی علیه آذربایجان آغاز شد.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید