نکات مراقبت از زخم

بریدگی های کوچک یا خراش های سطحی پوست در خانه درمان می شوند. اگرچه زخم های جزئی ممکن است نیازی به مراجعه به بیمارستان نداشته باشند، اما همچنان باید مراقب باشید تا از عفونی شدن زخم جلوگیری کنید.

ابتدا باید اندازه یا عمق زخم را بررسی کنید تا ببینید آیا به مراقبت پزشکی نیاز دارد یا خیر. اگر زخم جدی است، باید بلافاصله به اورژانس یا کلینیک مراجعه کنید.

جلوی خونریزی زخم را بگیرید

برای درمان زخم ابتدا باید دست های خود را به خوبی با آب و صابون بشویید تا میکروب ها و باکتری ها به صورت آسیب دیده منتقل نشوند.

با یک پارچه تمیز فشار ملایمی به زخم وارد کنید. فشار به شکل گیری سریعتر خون کمک می کند. زمان ایده آل برای فشرده سازی زخم بین 20 تا 30 دقیقه است. از طرفی برای قطع خونریزی بازوها یا پاها توصیه می شود ناحیه آسیب دیده را بالاتر از قلب قرار دهید. در مورد دست‌ها، می‌توانید دست را بالا نگه دارید یا روی سطحی قرار دهید که بالاتر از سینه فرد است. همچنین می توانید با کمک چند بالش پاهای خود را بالا ببرید.

موثرترین راه برای جلوگیری از عفونت زخم در صورت کوچک بودن زخم، استفاده از بانداژ است. افرادی که به چسب حساسیت دارند می توانند از بانداژ و گاز استریل استفاده کنند. لازم نیست زخم را محکم ببندید، زیرا فشار بیش از حد باعث محدود شدن گردش خون در ناحیه می شود

زخم را با آب تمیز بشویید

. آب سرد برای این کار مفید است. شستن زخم با آب سرد به از بین بردن کثیفی و ذرات ماسه، کثیفی و هر اثری از مواد خارجی که می تواند باعث عفونت از زخم شود کمک می کند. پوست اطراف زخم را با آب و صابون بشویید و سپس با یک حوله تمیز خشک کنید.

  خیانت به بازیکن استقلال معنا ندارد/ آینده آبی ها با فتح الله زاده روشن است

. اگر ذرات در زخم باقی ماندند، باید آنها را با دقت و با احتیاط جدا کنید. می توانید این کار را با موچین های استریل شده با الکل انجام دهید. ذرات یا ذرات بزرگتر که در زخم گیر کرده و حرکت نمی کنند باید توسط پزشک یا پرستار خارج شوند و انجام این کار در منزل ممکن است باعث آسیب بیشتر به زخم شود.

. الکل ننوشید. زیرا الکل می تواند زخم را تحریک کرده و روند بهبودی را کند کند. همچنین توصیه می کنیم از پنبه برای تمیز کردن زخم استفاده نکنید زیرا ذرات آن به زخم می چسبند و باقی می مانند.

زخم را با یک آنتی بیوتیک موضعی بپوشانید

انواع مختلفی از پمادها با چندین ماده فعال برای ضد عفونی کردن زخم ها وجود دارد. عملکرد این پمادها جلوگیری از عفونت است نه تسریع روند بهبودی.

پانسمان برای زخم های کوچک

اما موثرترین راه برای جلوگیری از عفونت زخم در صورت کوچک بودن زخم استفاده از بانداژ است. افرادی که به چسب حساسیت دارند می توانند از بانداژ و گاز استریل استفاده کنند. لازم نیست زخم را محکم ببندید، زیرا فشار بیش از حد باعث محدود شدن گردش خون در ناحیه می شود. باند یا نوار را هر روز تا زمان بهبود زخم عوض کنید و اگر در هر نقطه کثیف شد، فورا آن را عوض کنید.

زخم را بررسی کنید

تمام راه های ذکر شده برای جلوگیری از عفونت زخم است. اما همیشه بهتر است از زخم خود و تغییرات آن آگاه باشید. در صورت بروز هر یک از علائم زیر، احتمال عفونت وجود دارد و باید به پزشک مراجعه کنید:

  مخالفت کمیسیون آموزش مجلس با برنامه‌های آموزشی فیاض

. زخم خوب نمی شود

. درد افزایش یافته است

. قرمز و ملتهب

. جوش ها ظاهر شد

. ترشحات چرکی وجود دارد

. گرمت شده

. تو تب داری

چه نوع زخم هایی نیاز به مراقبت پزشکی دارند؟

برخی از زخم ها را نمی توان در خانه درمان کرد زیرا سلامت فرد در خطر است:

. نیش یا نیش حیوان. این زخم ها احتمالاً عفونی می شوند.

. زخم هایی که ناحیه آسیب دیده را بی حس می کند. بی حسی و گزگز در قسمتی از بدن می تواند به معنای آسیب جدی به استخوان یا تاندون باشد.

. زخم های عمیق تر از پنج سانتی متر نیاز به بخیه دارند.

. زخم هایی که چیزی در آن گیر کرده است، مانند شیشه، سنگ یا چوب. تلاش برای خارج کردن جسم از زخم ممکن است باعث پارگی و خونریزی شود.

روش های پزشکی برای جلوگیری از عفونت زخم

رایج ترین اقدامات پزشکی برای جلوگیری از عفونت زخم عبارتند از:

. بخیه: پزشک زخم را با استفاده از نخ و سوزن استریل می بندد. بعد از چند روز، بخیه ها برداشته می شوند. هرگز خودتان در خانه بخیه ها را نکشید زیرا احتمال آسیب و عفونت وجود دارد.

. چسب بخیه: چسب بخیه مانند نخ زخم را می بندد. هرگز خودتان نوار چسب را باز نکنید، این کار باید توسط پزشک انجام شود.

. چسب بافت: چسب بافت مایع حاوی موادی است که پارگی زخم را بسته نگه می دارد و برای زخم های کوچک توصیه می شود. چسب های پارچه ای برای کودکان ایده آل هستند زیرا استفاده از آنها بدون درد است.

  کتاب های ترجمه شده برای دانشجویان ایرانی مشکل ساز است/ آیا برنامه وزارت علوم برای نگارش کتاب های فارسی موثر است؟

منبع: سلامت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید