نکاتی که باید در مورد خمیر کپک، آب و ترشی بدانید

523500 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، کپک ها نوعی آسیب غذایی است که بیشتر با رنگ های سفید یا آبی بر روی انواع مواد غذایی مانند ماکارونی، ترشی و آبگوشت دیده می شود. اگرچه کپک ها باعث بیماری های خطرناکی نمی شوند اما گاهی باعث ضعف در سیستم ایمنی بدن می شوند.عاملی که باعث پخش و افزایش کپک می شود رطوبت بیش از حد است اما همانطور که بسیاری از شما تجربه کرده اید با کپک درمان نمی شود. محیطی مانند یخچال

بیشتر بخوانید:

مهمترین عوامل کپک زدن ماکارونی

کپک زدن غذا یکی از مشکلاتی است که اکثر خانم های خانه دار با آن مواجه هستند. یکی از غذاهایی که اغلب ما کپک می زند رب گوجه فرنگی است.

بسیاری از ما رب گوجه فرنگی را برای ماندگاری بیشتر و جلوگیری از کپک زدن در فریزر نگه می داریم که اصلا درست نیست.

برای جلوگیری از کپک زدن رب گوجه فرنگی لازم است قوطی های کوچک خریداری کنید و قبل از باز کردن آن ها را بجوشانید تا از آلودگی سطح قوطی کاسته شود.

اگر مقدار زیادی رب گوجه فرنگی تهیه می کنید، آن را در ظرف های کوچکی بریزید و سپس با درب مناسب روی آن را بپوشانید تا قارچ روی سطح رب رشد نکند.

در گذشته زنان خانه دار روی پاستا روغن می ریختند که جریان اکسیژن به پاستا را متوقف می کند و از کپک زدن آن جلوگیری می کند.

آیا می توان از خمیر با قالب استفاده کرد؟

یکی از عوامل اصلی کپک زدن ماکارونی رطوبت است، بنابراین از قاشق خیس برای بیرون آوردن پاستا از جعبه استفاده نکنید.

  وقتی بیرون آمد در استراحتگاه گم شد -

اگرچه بهترین روش نگهداری ماکارونی، گذاشتن آن در یخچال است، اما قرار دادن پاستا در یخچال از کپک زدن آن جلوگیری نمی کند، فقط رشد باکتری ها و قارچ ها را در دمای یخچال کند می کند.

اگر پاستا کپک زد، بسیاری از خانم ها فقط با قاشق پاستا و قسمت کپک زده را بیرون می آورند و از بقیه پاستا استفاده می کنند، اما باید بدانید که اگر پاستا شما کپک زد، دیگر از آن استفاده نکنید زیرا سمومی که ناشی از کپک At

خمیر به دست آمده به لایه های زیرین نفوذ می کند و هاگ های قارچ که با چشم قابل مشاهده نیستند نیز وارد لایه های زیرین می شوند. مصرف این رب ها برای سلامتی بسیار خطرناک است.

چگونه از کپک زدن آب جلوگیری کنیم

یکی از غذاهایی که خیلی زود کپک می زند آب لیمو است. اگر آب و آبلیمو کپک بزند غیرقابل استفاده و برای سلامتی بدن مضر می شود.

برای جلوگیری از کپک زدن آبلیمو و آبلیمو رعایت نکات مهم زیر ضروری است.

برای نگهداری آبلیمو و آبلیمو بهتر است از بطری های شیشه ای تیره استفاده کنید که نور از آن عبور نمی کند زیرا بطری های پلاستیکی به دلیل تعامل آبلیمو و آبلیمو با دیواره پلاستیکی مواد سمی و سرطان زا تولید می کنند.

برای جلوگیری از کپک زدن آبلیمو و آبلیمو، لیوان حاوی این مواد را در آب بجوشانید، زیرا باعث از بین رفتن آنزیم ها و باکتری های موجود در آن می شود و اجازه رشد قارچ را نمی دهد.

  مردم ایران به طور فزاینده ای به جایگاه روحانیت وابسته هستند

بهتر است آبلیمو یا آبلیمو را در یک لیوان تمیز بریزید و مقدار بسیار کمی را روی لبه لیوان خالی بگذارید و سپس درب آن را بگذارید تا اکسیژن وارد نشود و کپک نزند.

مضرات خوردن خیارشور و خیار کپک زده

ترشی یکی دیگر از غذاهایی است که زود کپک می زند. کپک ترشی از میلیون ها میسلیوم کپک تشکیل شده است که برخی از آنها بی ضرر و برخی بیماری زا هستند. بنابراین بهتر است ترشی کپک زده نخورید زیرا کپک های بیماری زا را نمی توانید تشخیص دهید و با خوردن این کپک ها بیمار می شوید. همچنین باید بدانید که ترشی ها حاوی سرکه مایع هستند که می تواند کپک های بیماری زا را پخش کند.

آیا کپک ها می توانند خطرناک باشند؟

برخی از انواع کپک ها سم تولید می کنند و باعث مسمومیت می شوند. این نوع کپک ها معمولاً به شکل کلوچه و پنبه مانند هستند، در گرما و رطوبت به سرعت رشد می کنند و سم خطرناک «مایکوتوکسین» تولید می کنند. زمانی که سیستم ایمنی بدن ضعیف باشد، این سم به راحتی می تواند مسمومیت های خطرناک و سرطان ایجاد کند. کپک های تولید کننده مایکوتوکسین معمولا روی غذاهایی با ارزش غذایی بالا مانند آجیل و گوشت رشد می کنند و بسیار خطرناکتر از کپک های میوه هستند.
برخی کپک ها نیز باعث مشکلات تنفسی و واکنش های آلرژیک می شوند.
برخی از قالب ها نیز مفید هستند و در صنایع لبنی استفاده می شوند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید