نکاتی برای کنترل آلرژی فصلی

558400 خبر ناگهانی

علائم، علل و درمان آلرژی (رینیت آلرژیک) که در یک فصل خاص رخ می دهد، بیشتر به عنوان تب یونجه شناخته می شود. یونجه زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن شما به یک آلرژن واکنش نشان دهد. هوای بیرون مانند گرده ها واکنش نشان می دهد.

بیشتر بخوانید:

آلرژی چیزی است که باعث واکنش آلرژیک می شود و شایع ترین آلرژن ها گرده باد، گرده، گل درختان و علف های هرز هستند. گرده گیاهان آنقدر سنگین است که توسط حشراتی که برای مدت طولانی وارد هوا می شوند گرده افشانی شود و احتمال ایجاد واکنش آلرژیک بیشتر است. تب یونجه که به نام فصل یونجه نامگذاری شده است، از نظر تاریخی این فعل و انفعالات در طول ماه های تابستان و تقریباً همزمان با علائم بسیاری از افراد رخ می دهد.

یک واقعیت مهم در مورد آلرژی و آلرژی فصلی

آلرژی فصلی در فصل زمستان کمتر شایع است، اما ممکن است هر ساله رینیت آلرژیک را تجربه کنید. گیاهان مختلف در زمان های مختلف سال گرده های مختلفی تولید می کنند. بسته به علت آلرژی و محل زندگی شما، ممکن است بیش از یک فصل تب یونجه داشته باشید. همچنین ممکن است به آلرژن های داخلی مانند قارچ و کپک یا حیوان خانگی خود واکنش نشان دهید.

علائم آلرژی فصلی
عطسه کردن
آبریزش یا گرفتگی بینی
اشک و خارش چشم
سینوس های ملتهب، گلو یا مجرای گوش
گرفتگی گوش
علائم کمتر رایج عبارتند از:
سردرد
کمبود هوا
خستگی
سرفه
بسیاری از افراد مبتلا به تب یونجه نیز آسم دارند.اگر مبتلا به تب یونجه و آسم هستید، آلرژن های فصلی نیز می توانند باعث حمله آسم شوند.

علل آلرژی فصلی در فصول مختلف

تب یونجه زمانی اتفاق می‌افتد که سیستم ایمنی بدن شما یک ماده هوازی را که معمولاً بی‌ضرر است، تشخیص می‌دهد و سپس با ترشح هیستامین و سایر مواد شیمیایی در جریان خون، به آن ماده یا آلرژن واکنش نشان می‌دهد. این مواد شیمیایی باعث ایجاد علائم واکنش آلرژیک می شوند. منشاء کلی تب یونجه از فصلی به سال دیگر و فصلی به فصل دیگر متفاوت است.

علت آلرژی در فصل بهار

درختان منبع اکثر آلرژی های بهاری هستند، توس یکی از شایع ترین علل در مناطق شمالی است که بسیاری از افراد مبتلا به تب یونجه را در معرض گرده قرار می دهد. سرو، توسکا، شاه بلوط، بید و شب بو از دیگر گونه های آلرژیک هستند.

علل آلرژی در تابستان

ماهی یونجه که نام خود را از فصل برداشت گرفته است، به طور سنتی در ماه های تابستان است، اما علت اصلی آلرژی فصلی تابستان، گیاهان دارویی مانند چمن و آویشن و همچنین برخی علف های هرز هستند. شایع ترین آلرژن برای افراد مبتلا به تب یونجه علف های هرز است.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

علت آلرژی در پاییز

پاییز برای کسانی که آلرژی دارند فصل بی معنی است. نام علمی ماده حساسیت زا در این فصل “Raguid Ambrosia” است و بیش از 40 گونه در سراسر جهان را شامل می شود. گیاهان وحشی که در کنترل رشد خود مشکل دارند حاوی گرده هایی هستند که حساسیت زا هستند. علائم آلرژی می تواند شدید باشد. سایر گیاهانی که گرده آنها در پاییز آزاد می شود عبارتند از: گزنه، بومادران، ترشک، ماهی آزاد (یا تره فرنگی) و درختان برگریز.

علل آلرژی در زمستان

در زمستان، بیشتر آلرژن های خارجی خفته هستند، بنابراین هوای سرد تب یونجه را در انسان تسکین می دهد. اما در فصل زمستان، مردم بیشتر وقت خود را در داخل یا خارج از خانه می گذرانند، اگر مستعد ابتلا به آلرژی های فصلی هستید، ممکن است در معرض آلرژن های داخلی قرار بگیرید، مانند؛ در زمستان به قارچ ها، کپک ها، حیوانات خانگی، گرده ها و گرد و غبار یا سوسک ها واکنش نشان دهید.

نکاتی برای از بین بردن و کاهش شدت آلرژی

در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما کمک می کند خانه خود را از شر آلرژن های رایج خلاص کنید، از جمله:

ملافه های خود را حداقل هفته ای یکبار با آب بسیار داغ بشویید.
ملحفه و بالش خود را با روکش ضد حساسیت بپوشانید.
گرد و غبار فرش، مبلمان و لوازم خانگی را تمیز کنید.
از بین بردن نشت آب و آسیب ناشی از آب تمیز، که می تواند به رشد قارچ ها و آفات کمک کند.
سطوح ریخته گری و مناطقی که قارچ و گرد و غبار در آنها ایجاد می شود را تمیز کنید، از جمله کولرهای آبی، تهویه مطبوع، تهویه مطبوع، یخچال … برای حفظ تعادل از بخور استفاده کنید.

تشخیص آلرژی فصلی

تشخیص تب یونجه معمولاً بسیار راحت تر از سایر آلرژی ها است.اگر علائم آلرژیک دارید که فقط در زمان های خاصی از سال رخ می دهد، این نشانه آن است که شما به رینیت آلرژیک فصلی مبتلا هستید. پزشک شما همچنین ممکن است گوش، گلو و بینی شما را برای تشخیص معاینه کند، آزمایش آلرژی معمولاً لازم نیست. درمان شما برای رینیت آلرژیک احتمالاً بدون توجه به نوع آلرژنی که به آن واکنش نشان می دهید یکسان خواهد بود. بهترین راه حل برای تب یونجه و آلرژی های فصلی، اجتناب از آلرژن هایی است که می توانند علائم ایجاد کنند. همچنین داروهایی برای تسکین علائم تب یونجه وجود دارد که می توانید با نسخه از آنها استفاده کنید.

  از زنجبیل برای کاهش اثرات مثانه غیرفعال استفاده کنید

آنچه باید و نباید از آلرژن های فصلی دوری کنید

در طول سالی که تب یونجه شما فعال است:

برای خنک نگه داشتن خانه در تابستان به جای شبکه تهویه مطبوع محلی از کولر گازی یا تهویه مطبوع با فیلتر HEPA استفاده کنید.
خودتان را بررسی کنید تا گرده ها را پیش بینی کنید و سعی کنید وقتی گرده ها زیاد است در خانه بمانید.
پنجره های خود را بسته نگه دارید، زمان خود را در خارج از منزل محدود کنید.
در بیرون از منزل به خصوص در روزهای شلوغ از ماسک استفاده کنید.
از سیگار کشیدن که علائم تب یونجه را بدتر می کند خودداری کنید.

داروهای آلرژی فصلی

هنگامی که نمی توانید از آلرژن های خود اجتناب کنید، درمان های دیگری نیز در دسترس هستند، از جمله: ضداحتقان ها و آنتی هیستامین ها، مانند ستریزین (Zyrtec) و داروهای ترکیبی حاوی استامینوفن، دیفن هیدرامین و فنیل افرین و داروهای تجویزی مانند؛ در موارد شدید، اسپری های استروئیدی بینی ممکن است شربت های ضد حساسیت را نیز تجویز کنند. ایمونوتراپی وجود دارد که می تواند سیستم ایمنی شما را در برابر آلرژن ها کاهش دهد. برخی از داروهای آلرژی می توانند عوارض جانبی داشته باشند، مانند: شما دچار خواب آلودگی، سرگیجه و گیجی هستید.

خطوط قرمز خوراکی؛ غذاها علائم آلرژی را بدتر می کنند

آیا رژیم غذایی شما علائم آلرژی فصلی شما را بدتر می کند؟ در حالی که هر بدن متفاوت عمل می کند، غذاهای زیر گاهی اوقات مخاط بیش از حد تولید می کنند که می تواند علائم آلرژی را بدتر کند.

کلیه لبنیات (گاو، گوسفند و بز)
دانه های تصفیه شده
قندهای ساده
سبزیجات ریشه دار نشاسته ای مانند؛ سیب زمینیها
تخم مرغ
غذاهای فراوری شده
غذاهای به شدت سرخ شده
غذای مضر برای آلرژی

آلرژی را با داروهای خانگی و طب سنتی کاملا طبیعی درمان کنید

سلامت بدن با مصرف مواد غذایی سالم ایجاد می شود، پس بهتر است از غذاهای طبیعی و سالم در رژیم غذایی استفاده شود و سیستم دفاعی بدن در برابر عوامل حساسیت زا گرده حفظ شود.

1 سیر:
سیر سرشار از آنتی بیوتیک های طبیعی است که می تواند بدن شما را از شر عفونت ها و آلرژی ها خلاص کند. در صورت تمایل داخل سس پاستا بریزید. بدن شما از خوردن سیر خام بیشترین سود را می برد و در صورت بازگشت آلرژی، بهتر است چند تکه سیر بخورید. اگر بوی سیر را دوست ندارید از مکمل استفاده کنید.

2. برگ سبزیجات:
کلم، اسفناج و بسیاری از سبزیجات دیگر منابع غنی از ویتامین ها، مواد معدنی، آنتی اکسیدان ها و آنزیم های ضروری هستند که در کاهش التهاب و حفظ سیستم تنفسی مفید هستند.

  توهم قدرت نمایندگان انقلابی از کجا می آید؟

از سبزیجات استفاده کنید

3. غذاهای غنی از پروبیوتیک:
یک سیستم گوارشی خوب اساس سلامتی است، زیرا بدن سالم بیشترین مواد مغذی را از غذا دریافت می کند. غذاهای غنی از پروبیوتیک ها مانند؛ کفیر، ماست پاستوریزه، کلم ترش، خیار شور و حتی مکمل های پروبیوتیک می توانند سیستم ایمنی بدن را تقویت کنند تا تب یونجه یک تهدید محسوب نشود.

4. شیر:
آیا می خواهید کودک شما زندگی پایداری را آغاز کند؟ شیردهی بهترین است. مطالعات نشان می دهد که شیردهی در چهار ماه اول به محافظت در برابر آسم، اگزما و آلرژی های غذایی کمک می کند، که می تواند منجر به تقویت سیستم ایمنی بدن شود.

5- مرکبات:
لیمو و سایر مرکبات به دلیل سطوح بالای ویتامین C، سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می کنند. نوشیدن آب لیمو (لیموناد بدون قند) به بدن شما کمک می کند آلودگی را از بین ببرد و سیستم بدن را تقویت کند. برای پاسخ بهتر مقداری آب مرکبات را با عسل محلی مخلوط کرده و مصرف کنید.

6. عسل طبیعی:
مصرف عسل طبیعی شیرین ترین روش درمان است. مصرف روزانه یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی سیستم دفاعی بدن را در برابر گرده های مختلف بهاری تقویت می کند.

7. قارچ ریشی:
با گذشت زمان، تأثیر قارچ بر سیستم دفاعی بدن به طور فزاینده ای مشخص می شود، مطالعات نشان می دهد که مصرف طولانی مدت این قارچ دیگر باعث ایجاد حساسیت فصلی نمی شود، زیرا این قارچ دارای اسید گانودریک است و باعث ترشح هیستامین و عملکرد خوب می شود. .کبد است و می توان گفت منبع ضد حساسیت است.

8. سرکه سیب:
اضافه کردن تنها یک قاشق چایخوری سرکه سیب به یک لیوان آب شگفت انگیز است. این محلول قدیمی پوشش سینوس ها را کاهش می دهد و سیستم لنفاوی را تمیز می کند.

9. گیاه بابا آدم:
یکی از بهترین درمان های طبیعی برای آلرژی، دانه خشخاش است که حاوی آنتی هیستامین است و برای احتقان بینی مفید است. مطالعات روی انسان نشان داده است که مصرف قرص این گیاه تنها در پنج روز می تواند باعث افزایش هیستامین در خون و کاهش علائم آلرژی شود.

10. سوپ استخوان:
آب استخوان معمولاً از گوشت گاو و مرغ تهیه می‌شود و سرشار از اسیدهای آمینه و بسیاری از مواد معدنی مهم است و یک راه سالم برای تقویت سیستم ایمنی بدن است، به‌ویژه زمانی که احساس بیماری می‌کنید. می توانید از دستور پخت استفاده کنید یا آن را به صورت آماده خریداری کنید.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید