نکاتی برای اطمینان از سلامت گوش

558409 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، حفاظت از این اندام مهم حیاتی است و باید مراقب این اندام حسی ضروری و کاربردی باشیم.

بیشتر بخوانید:

مجله آلمانی «فوکوس آنلاین» در مطلبی در این باره به نقل از متخصصان گوش و حلق و بینی نکات مهمی را برای حفظ سلامت گوش یادآوری کرده است که به شرح زیر است:

فقط در صورت لزوم گوش را تمیز کنید

توده گوش طبیعی است. پروفسور توماس کلینزنر، مدیر مرکز شنوایی در دانشگاه دوسلدورف، گفت: مجاری گوش خود به خود پاک می شود. هر جرمی که در جلوی گوش دیده می شود را می توان با یک سواب پنبه ای برداشت، اما هرگز از گوش پاک کن استفاده نکنید. در این صورت خطر آسیب جزئی وجود دارد که در نهایت می تواند منجر به نفوذ میکروب ها و التهاب در مجرای گوش و پرده گوش شود.

به هیچ وجه به اشیاء تیز گوش ندهید

سوزن، سوهان ناخن یا شی تیز دیگر را برای برداشتن جرم وارد گوش نکنید. علاوه بر خطر بالای آسیب، موم به جای کشیده شدن به داخل مجرای گوش بیشتر می شود. اگر توده سختی در گوش ایجاد شده باشد باید توسط پزشک خارج شود.

در صورت خارش گوش به پزشک مراجعه کنید

دکتر توماس کلنزنر می گوید: اگر در گوش خود خارش شدید دارید، سعی نکنید آن را بخراشید. اگر خارش برطرف نشد و درد در گوش اضافه شد، پزشک گوش و حلق و بینی باید علت را روشن کند. ممکن است عفونتی وجود داشته باشد که با قطره قابل درمان باشد. اگر خارش فقط تحت شرایط خاصی مانند پس از شستن موهایتان رخ دهد، آلرژی می تواند علت آن باشد. ممکن است مقداری آلرژن در شامپو وجود داشته باشد. بیماری های التهابی پوست مانند پسوریازیس یا نورودرماتیت نیز می توانند باعث خارش در کانال گوش یا پرده گوش شوند.

  مجسمه سردار سلیمانی در شهرکرد به آتش کشیده شد

اگر در معرض آلودگی صوتی شدید قرار دارید از صدا خفه کن استفاده کنید

به گزارش دویچه وله، کارشناسان تاکید می کنند قرار گرفتن مداوم در معرض صدای بلند و آلودگی صوتی برای گوش مضر است.

توماس کلنزنر هشدار می دهد: «صدای بلندمدت بالای 85 دسی بل می تواند به طور دائمی به شنوایی شما آسیب برساند و اگر در معرض نویز زیاد قرار دارید، باید از سمعک استفاده کنید».

علائم اولیه کم شنوایی را جدی بگیرید

آیا باید مدام در مکالمات بپرسید «متاسفم»؟آیا باید صدا را خیلی زیاد کنید تا چیزی بشنوید؟ شما باید چنین علائمی را جدی بگیرید و برای تعیین علت سریعا اقدام کنید. شنوایی خوب در پیشگیری از زوال شناختی مهم است. بنابراین، بهتر است به سرعت اولین علائم کم شنوایی را تشخیص دهید.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید