نه تنها دریاچه ارومیه، حتی دریاچه نمک قم نیز خشک شده است

به گزارش سرویس اجتماعی مستقل؛ اخیراً در خبرها آمده است که دریاچه ارومیه دومین دریاچه نمک جهان است که در سال های اخیر با مشکل کاهش سطح آب و خشکسالی مواجه بوده است که در نتیجه امسال به دلیل عدم توزیع آب. حقوق موجود در دریاچه از سدهای حوضه آبریز دریاچه ارومیه و عدم تکمیل تونل که انتقال آب به دریاچه بیش از 95 درصد آن به طور کامل خشک شده است.

با افزایش خطر خشک شدن کامل دریاچه ارومیه و بروز این فاجعه اکولوژیکی، کارشناسان پیش بینی طوفان و بادهای نمکی به شعاع صدها کیلومتری را دارند که احتمالاً اکثر شهرهای شمالی، مرکزی و حتی شمال شرقی کشور را فرا خواهد گرفت. کشور از جمله تهران

به همین منظور با اسماعیل کهرام، بوم شناس و کارشناس مسائل زیست محیطی گفت وگو کرده ایم تا نظر وی را درباره خشک شدن دریاچه ارومیه جویا شویم.

آقای کهرام چه شد که با وجود طرح احیای دریاچه ارومیه و اختصاص ردیف بودجه مشخص، بزرگترین دریاچه ایران به جای احیا خشک می شود؟

حدود 9 سال پیش اولین جلسه هیات دولت روحانی در زمینه احیای دریاچه ارومیه برگزار شد. 37 روز بعد که خانم ابتکار رئیس سازمان محیط زیست شد با هلیکوپتر از دریاچه ارومیه دیدن کردند. از آن زمان هر چقدر رفتیم و گفتیم وضعیت دریاچه ارومیه خوب نیست، هیچکس اهمیتی نداد!

اخیرا که از خارج برگشتم از بالا به دریاچه ارومیه نگاه کردم و دیدم واقعاً دریاچه ارومیه خشک شده است. در کنار دریاچه ارومیه، حتی دریاچه نمک قم هم کاملا خشک شده، البته چون فاضلاب تهران به آنجا می رود، مقداری آب در آنجا جمع شده است، اما عموماً خشک شده است!

  تیم ملی باید مقابل کره و لبنان مقتدرانه بازی کند

البته سطح آب در پاییز و زمستان به دلیل بارندگی ها به 7 تا 10 درصد می رسد اما بعید می دانم این دریاچه احیا شود.

شما و بسیاری از کارشناسان فعال محیط زیست بارها در این مورد هشدار داده اید. دلیل بی توجهی دولت به محیط زیست و نظر کارشناسی چیست؟

اولویت اول نظام روابط سیاسی منطقه ای است! وقتی اولویت های شما این ها باشد، کاملا مشخص است که بودجه هدف شما حل مشکلات این حوزه است! حاضرم طرح احیای دریاچه ارومیه را با کمترین هزینه به دولت ارائه کنم. از یک سو دولت و از سوی دیگر کشاورزان و مردم منطقه از آب رودخانه برای مصارف شخصی استفاده می کنند! هیچ کس با این گروه کاری ندارد و ما کشور ساده ای داریم!

دریاچه ارومیه سالانه ۷ میلیارد مترمکعب بارندگی دارد، دومین منطقه کشور از نظر وسعت و میزان آب دریافتی است! چه شد که چنین دریاچه ای کاملاً خشک شد؟ دریاچه ارومیه 37 میلیارد مترمکعب آب داشت اما الان چه؟ دلیلش هم بی ربط به مسئولان است و اولویت آنها نیست.

از طرفی حیوانات وحشی حالا جای پرندگان را گرفته اند!

خوشحالم که پرندگان زودتر کوچ کردند و غذای کفتارها نشدند! اگر این دریاچه کمی زودتر خشک می شد، همه پرندگان غذای حیوانات می شدند!

آقای کهرام! حدود 10 سال پیش که ستاد احیای دریاچه ارومیه شروع به کار کرد، بیش از 15 هزار میلیارد تومان برای نجات آن هزینه شد. به گفته رئیس حوزه آبخیز ارومیه بودجه 1401 دریاچه ارومیه 215 میلیارد تومان بوده پس این همه پول و بودجه کجا رفت؟

  مصونیت آهنین احمدی نژاد از کجا می آید؟

آن پول خرج شوهای مردانه شد! فکر می کردی همه این جلسات یکسان بود؟ چند میلیارد فقط خرج جلسات بی نتیجه می شود!

هیچ کدوم از مسئولین مملکت کار مثبتی نمیکنن واسه همین وضعمون اینجوریه!

دیدگاهتان را بنویسید