نظام آموزشی نیازمند وحدت حوزه و دانشگاه است

563093 خبر ناگهانی

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز، محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در همایش تخصصی وحدت حوزه و دانشگاه که روز گذشته در تالار امین مجتمع دارالولای ناحیه جمکران برگزار شد. با گرامیداشت روز وحدت حوزه و دانشگاه گفت: بحث وحدت حوزه و دانشگاه یکی است. بسیار مهم است که نکات ناتمام زیادی وجود دارد و باید به آنها توجه ویژه ای شود. بحث وحدت حوزه و دانشگاه باید مجدانه و از نزدیک پیگیری شود، از بحث لفظی پرهیز کرده و وارد صحنه عملیاتی شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: موضوع مهم این است که آنچه در چند ماه گذشته رخ داد هشداری بود برای ما که نظام آموزشی ما بیش از هر زمان دیگری نیاز به بحث وحدت پردیس و دانشگاه دارد و این اتفاق به برکت تلاش های حضرت امام خمینی (ره) خلق شد، باید به ایشان توجه بیشتری شود.

وی تاکید کرد: مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی فرمودند: «دنیای غرب از علم خود برخوردار بود که توانست ثروت، نفوذ و قدرت را در طول دویست سال و با وجود فقر اخلاقی و اخلاقی تأمین کند. مبانی دینی با تحمیل سبک زندگی غربی ها باید کنترل سیاست و اقتصاد خود را بر جوامعی که از قافله علم عقب مانده اند در دست بگیرند و شاهد تداوم این روند هستیم. آنچه در دوران اخیر شاهد آن بوده ایم، اعمال سرکش نوجوانان و جوانان متاثر از سبک زندگی غربی است. آنچه در سطح دانشگاه مشاهده کردیم مربوط به گزاره ها و اعتقادات بود. جوانانی تربیت شده اند که مانند ما فکر نمی کنند و اعتقادات و گزاره هایی که دارند و بیان می کنند با ما کاملا متفاوت است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: وقتی چراغ قرمز اقدام جوانان را می بینیم باید به عقب برگردیم و ببینیم کجا شکست خورده ایم. به نظر می رسد او از نظر دانش، بینش، تمایل و روش دچار کمبود است.

وی با بیان اینکه وحدت حوزه و دانشگاه امر انسانی و اجتماعی است، گفت: ثمره امر انسانی مربوط به تربیت نیروی انسانی است و ثمره امر اجتماعی پیشنهاد دولت است. به نظر می رسد نهادهای فرهنگی کشور از این نکته غافل شده اند که بیانیه دولت که حجاب بود، با بیانیه ای که به برخی جوانان القا شده بود مبنی بر بی حجابی در تضاد است. ما باید مراقب باشیم که پیشنهاد مدیریت با پیشنهاد کف خیابان مغایرت نداشته باشد. اینجا مهم است و وحدت حوزه و دانشگاه برای ما بیش از گذشته مهم می شود.

  استقرار 2 برج فناورانه و نوآورانه در گرمدره / صدور مجوز ماهانه برای تاسیس خانه نوآورانه

طهرانچی ادامه داد: نحوه تربیت جوانان موضوع مهمی است. سوال اینجاست که اساتید آموزش و پرورش چقدر با دانشجویان خوب عمل می کنند. این موضوع باید جدی گرفته شود. یعنی در منطقه درگیری خود فقط به سطح کار رسیده ایم و اصولی را که باید به آن پرداخته شود فراموش کرده ایم.

یکی از اعضای هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی تربیت جوانان در دانشگاه را مستلزم وحدت حوزه و دانشگاه عنوان کرد و گفت: این یک واقعیت است؛ این یک واقعیت است. ما باید سنت ها و قواعد غالبی را ایجاد کنیم که ملاک و شرط لازم برای پذیرش نظریه است و به نظر می رسد در این زمینه کار کافی انجام نداده ایم، نظریه ها را رها کرده و به گزاره ها روی آورده ایم. به همین دلیل، ما باید کل این سیستم را بازسازی کنیم و نگاه اساسی‌تری داشته باشیم.

وی درباره موضوع سیاست گذاری توضیح داد: در سیاست گذاری به موضوع حاکمیت و مدیران بیشتر توجه کرده ایم. فکر می کنیم تنها با آمدن و رفت و آمد مدیران و بدون داشتن یک الگوی نظری استوار می توان کار کرد. در حالی که این سوال اشتباه است و ما به یک مدل نظری محکم نیاز داریم. تا زمانی که الگوی سیاست گذاری را اصلاح نکنیم، هیچ اتفاقی نمی افتد، بنابراین حوزه اصلی درگیری از نظر ما، مردمی است.

طهرانچی با تاکید بر اینکه تحول در علوم انسانی با تحول در کتاب محقق نمی شود، گفت: تحول دانشگاه صرفا با تغییر مدیر دانشگاه انجام نمی شود. بسیار عمیق تر و جدی تر است. مقام معظم رهبری در این تحولات می فرمایند «ما باید به مال معنوی خود برگردیم» پس باید به دایره معنوی که اسلام و قرآن و احکام اسلام است روی آورد.

  خواندن لوح هخامنشی در موزه تخت جمشید

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه با اشاره به بیانات امام خمینی (ره) در خصوص وحدت حوزه و دانشگاه گفت: هم دانشگاه و هم حوزه باید وحدت داشته باشند و در این دو مرکز بین علم و دین. و علم و ایمان باید وحدت وجود داشته باشد. این موضوع بسیار مهم است و باید به آن رسیدگی شود. در واقع وقتی امام (ره) وحدت دانشگاه و دانشگاه را مطرح کردند، آن را فقط برای علم مطرح نکردند; بلکه این سوال را اول برای پیشرفت کشور مطرح می کنند و بعد تاکید می کنند که مسئله علم و ایمان باید در این دو نظام وحدت پیدا کند.

وی با بیان اینکه به نظر می رسد وحدت امری والاتر است، گفت: ما نیازمند وحدت هستیم. در آغاز سوره روم که به آمدن و رفتن تمدن روم می پردازد، دو گروه و دو اندیشه به خوبی نمایان شده است; یک گروه «البته از زندگی دنیا آگاهند و به آخرت اعتنایی نمی کنند» و دسته دیگر «فذا العالم و الایمان». زندگی پس از مرگ را نادیده نمی گیرند.

طهرانچی ادامه داد: نگاه علم و ایمان یک نگاه واحد است و ما نیازمند نگاه واحد هستیم. ما به یک حرکت جدی نیاز داریم. بحث فرهنگ از مدیریت سرچشمه می گیرد. در مدیریت غربی کلمه ای به نام ارزش وجود دارد. مقادیر به راحتی متغیر و قابل تغییر هستند. حکمرانی از آینده نگری به قانون می آید. خود غربی ها به این نکته اشاره می کنند که تحقیق سیاسی مقدمه ای برای سیاست گذاری است، موضوعی است که بسیار بر مسئله ارزش متمرکز است. خود غرب می گوید مشکل ما تضادهای علم و اعتقادات دینی و اخلاقی ماست و نمی دانیم نقطه تعادل کجاست.

  معین برای احیای زاینده رود باید کنسرت بدهد!

وی با تاکید بر اینکه نیازمند سیاست گذاری بر اساس علم و حکمت هستیم، گفت: عقل برگرفته از دانشگاه نیست. سیاست گذاری امری مشارکتی است و حکمت جویی باید بر اساس گفته های پیامبران و امامان باشد. در دین خود ما نیازمند علم و حکمت در حکومت خود هستیم. امام (ره) دو راه حل پیشنهاد کردند. شورای نگهبان و شورای اسلامی در قانون اساسی متحد شدند. شورای نگهبان وظیفه استنباط عقل را برعهده دارد و شورای اسلامی حامی مصالح مردم است و اگر بین گزاره علم و حکمت تعارضی وجود داشته باشد باید در شورا به نحو مقتضی حل شود. یعنی در ساختار مدیریتی به خوبی جایگزین آن شدند و در ساختار علمی الگوی وحدت حوزه و دانشگاه را ارائه کردند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه باید ساختار علمی که تنها یک راه حل دارد و آن وحدت حوزه و دانشگاه به موازات ساختار حاکمیتی توسعه یابد، گفت: نیازمند مراکز تحقیقات سیاسی هستیم. ابتدا باید نظام آموزشی، دانشگاه ها و مدارس را اصلاح کنیم. ما باید عقل و آموزش را به دست آوریم. دانشگاه باید علم استخراج کند و علم تولید کند. ما نیاز به یکپارچگی و اتحاد داریم. ما باید از استقلال به گفتگو و از گفت و گو به وحدت برویم.

وی ادامه داد: اگر بتوانیم در پژوهش و قالب سیاسی به این شکل برسیم، در نظام جمهوری اسلامی ایران به یک باید دست یافته ایم. بر اساس این موضوع دانشگاه آزاد اسلامی دارای یک دوره 5 ساله می باشد. بند دوم این برنامه ترویج تربیت معنوی و اخلاقی است. حتی از نظر عملکرد تحصیلی هم برای پاسخگویی و رفع مشکلات برنامه دارد.

طهرانچی گفت: سیاست گذاری در علم و فرهنگ باید با مراکز سیاست پژوهی انجام شود. اگر امام خمینی(ره) وحدت دانشگاه و دانشگاه را مطرح نمی‌کردند، اکنون نیز همانطور که بقیه نظام سلطه دستخوش تغییر ارزش‌ها شده‌اند، ایران ما نیز همین‌طور پیشرفت می‌کرد. خدا کنه در این زمینه خیلی جدی تر عمل کنیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید