نشست محرمانه آمریکا علیه پهپادها و قابلیت های موشکی ایران

565665 خبر ناگهانی

وال استریت ژورنال به نقل از مقامات آمریکایی و منطقه ای و هماهنگی پهپادهای رو به رشد ایران گزارش داد، واشنگتن در ماه مارس با مقامات ارشد نظامی اسرائیل و عرب دیداری محرمانه برگزار کرد تا درباره چگونگی مقابله با قابلیت های موشکی آنها بحث کند.

مذاکرات اعلام نشده قبلی در شرم الشیخ مصر انجام شد و اولین بار بود که چنین حلقه ای از نظامیان بلندپایه اسرائیلی و عرب تحت نظارت ارتش آمریکا درباره چگونگی محافظت از خود در برابر یک “تهدید مشترک” بحث می کردند. ملاقات کردند.

به گفته این نشریه، در این نشست مقامات ارشد نظامی از اسرائیل، عربستان سعودی، قطر، مصر و اردن گرد هم آمدند، در حالی که اسرائیل و همسایگانش در مراحل اولیه بحث درباره همکاری نظامی احتمالی هستند.

بر اساس این گزارش، امارات و بحرین نیز مقاماتی را به این نشست اعزام کردند و ژنرال فرانک مکنزی، فرمانده وقت نیروهای تروریستی آمریکا در منطقه (سنتکام) نیز به عنوان نماینده آمریکا در این مذاکرات حضور داشت.

بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، «برای چندین دهه، چنین همکاری نظامی ممکن تلقی نمی شد. فرماندهان آمریکایی در غرب آسیا تلاش کرده اند کشورهای عربی را تشویق کنند تا دفاع هوایی خود را بدون دخالت اسرائیل که در بسیاری از کشورهای عربی دشمن تلقی می شد، هماهنگ کنند. این گفتگوها با تغییراتی از جمله ترس عمومی از ایران، بهبود روابط سیاسی پس از توافق ابراهیم و تصمیم دولت ترامپ در ژانویه 2021 برای گسترش منطقه فرماندهی مرکزی به اسرائیل امکان پذیر شده است.

بر اساس این گزارش، یکی دیگر از عوامل تقویت همکاری های نظامی، تمایل کشورهای عربی برای دسترسی به فناوری و تسلیحات دفاع هوایی اسرائیل در شرایطی است که آمریکا اولویت های نظامی خود را به رویارویی با چین و روسیه تغییر می دهد.

  نکات مهم غذایی برای سلامت روده

با این حال به نوشته این روزنامه آمریکایی، بحث همکاری کشورهای خاورمیانه در زمینه پدافند هوایی راه درازی در پیش دارد و همچنان از نظر دیپلماتیک حساس است.

بر اساس این گزارش، سرهنگ جو بوچینو، سخنگوی سنتکام، در بیانیه ای اجلاس شرم الشیخ را تایید نکرد، اما گفت که “فرماندهی تعهد قاطعانه ای برای تقویت همکاری های منطقه ای و توسعه معماری یکپارچه دفاع هوایی و موشکی دارد. او گفت که از نیروهای ما محافظت می کند و “این از شرکای منطقه ای ما محافظت می کند.” ایران عامل اصلی بی ثبات کننده در خاورمیانه است.

به گزارش وال استریت ژورنال، مقامات اسرائیلی و عربی، به استثنای امارات، از اظهار نظر درباره این نشست یا پاسخ به درخواست ها برای اظهار نظر خودداری کردند. امارات در مورد این مذاکرات اظهار نظر نکرد، اما به طور گسترده به این موضوع پرداخت. دولت امارات متحده عربی اعلام کرده است که امارات عضو هیچ اتحاد نظامی یا همکاری منطقه ای که هدف آن کشور خاصی باشد، نیست. علاوه بر این، از بحث رسمی در مورد چنین اتحاد نظامی منطقه ای آگاه نیست.

به گزارش رسانه های آمریکایی، مذاکرات در شرما الشیخ به دنبال مذاکرات محرمانه در یک کارگروه سطح پایین میان نمایندگان کشورهای خاورمیانه بود که در مورد سناریوهای فرضی در مورد چگونگی همکاری با یکدیگر برای شناسایی و محافظت در برابر تهدیدات هوایی بحث و گفتگو کردند. این کارگروه شامل سرلشکر اسکات بندیکت، افسر ارشد برنامه ریزی سنتوم بود.

وال استریت ژورنال افزود: آشنایان با این مذاکرات افزودند که “در مذاکرات سطح بالا در شرم الشیخ، شرکت کنندگان در زمینه روش های اطلاع رسانی سریع در شناسایی تهدیدات هوایی به توافق اصولی دست یافتند.”

  چه ورزش هایی برای بیماران قلبی مناسب است؟

این گزارش افزود: در حال حاضر، این اعلان‌ها به جای اشتراک‌گذاری اطلاعات دیجیتال پرسرعت به سبک ایالات متحده، از طریق تلفن یا رایانه انجام می‌شود. مقامات همچنین درباره چگونگی تصمیم گیری در مورد اینکه نیروهای کدام کشور باید تهدیدات هوایی را قطع کنند، بحث کردند. با این حال، آشنایان به این مذاکرات گفتند که این تفاهمات الزام آور نیست و گام بعدی جلب حمایت رهبران سیاسی برای تنظیم ترتیبات اطلاعاتی و تعیین منافع رهبران خاورمیانه برای گسترش همکاری است.

به نوشته این روزنامه آمریکایی، ایالات متحده برای چندین دهه امیدوار است که یک سپر دفاع هوایی یکپارچه در خاورمیانه بسازد. سپر محافظی که رادارها، ماهواره ها و سایر حسگرها را بین کشورهای منطقه متصل می کند. تلاش‌ها برای تقویت چنین همکاری‌هایی توسط کشورهای عربی خلیج‌فارس مدت‌هاست که به دلیل عدم تمایل آنها به اشتراک‌گذاری داده‌های حساس که می‌تواند آسیب‌پذیری و ترس از تسلط عربستان در چنین مشارکت‌هایی را آشکار کند، با مشکل مواجه شده است.

وال استریت ژورنال افزود: ایالات متحده در حال حاضر نقش کلیدی در ردیابی تهدیدات هوایی در منطقه از پایگاه هوایی العدید قطر، جایی که فرماندهی نیروی هوایی خاورمیانه در آن مستقر است، ایفا می کند. با این حال، با افزایش «تهدید ایران»، آگاهی روزافزون در منطقه از اهمیت همکاری بیشتر برای مقابله با زرادخانه پهپادها و موشک‌های بالستیک و موشک‌های کروز تهران افزایش می‌یابد. همکاری با اسرائیل در این زمینه نیز نسبت به گام‌های گسترده‌تر، مانند تمرین‌های نظامی مشترک یا تمرین‌های نظامی مشترک، حساسیت کمتری دارد.

در این گزارش آمده است: «ایران تنها تهدید بالقوه برای خاورمیانه نیست. گروه‌های نبرد سنی نیز در حال توسعه استفاده از پهپادها برای انجام حملات هستند.»

  رویدادهای اخیر در اوکراین هدف ایالات متحده گنجاندن روسیه در فهرست کشورهای حامی تروریسم است

این روزنامه نوشت: اردن و مصر که روابط دیپلماتیک آنها با اسرائیل بسیار قبل از توافق با ابراهیم است، در زمینه دفاع هوایی با اسرائیل همکاری می کنند. با این حال، گسترش این همکاری ها با چالش های سیاسی قابل توجهی مواجه است.»

مقامات گفتند: “عربستان سعودی که روابط دیپلماتیک با اسرائیل برقرار نکرده است، بعید است که آشکارا از اتحاد دفاع هوایی شامل اسرائیل استقبال کند تا زمانی که این دو کشور روابط خود را رسمی کنند.” اما در این نشست ژنرال آویو کوهاوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل و ژنرال فیاض بن حامد الراولی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح عربستان سعودی حضور داشتند.

بر اساس این گزارش، ژنرال سالم بن حمد النبیط، فرمانده نیروهای مسلح قطر و فرماندهان ارشد اردن و مصر نیز حضور داشتند. بحرین که فرمانده نظامی آن به ندرت سفر می کند و امارات نیروهای رده پایین تر را اعزام کرده اند. کویت و عمان نیز به این مذاکرات نپیوستند.

پیشتر منابع رسانه ای از نپیوستن برخی کشورهای عربی به طرح پدافند هوایی رژیم صهیونیستی علیه ایران خبر داده بودند.

دیدگاهتان را بنویسید