نشانه هایی که نشان می دهد بعد از طلاق پشیمان خواهید شد!

عدم تفاهم، درگیری های مکرر و طولانی، عدم گفتگوی مسالمت آمیز و فرار از توهین، تحقیر و درگیری های روزمره در نهایت بسیاری از زوج ها را به جایی می رساند که باید از هم جدا شوند. طلاق مذموم نیست، اما شرع و دین و اخلاق مطلقاً آن را سیاه نمی داند، اما در این مرحله از زندگی نیاز به تحقیق و آمادگی فراوان دارد تا زوجین پس از رسیدن به آن احساس ندامت و عذاب نکنند. طلاق می تواند آسیب جدی تری به زوجین وارد کند. اگر هنوز برای ماندن و ساختن زندگی خود مردد هستید و به طلاق به عنوان آخرین راه حل فکر می کنید، بهتر است به توصیه های دکتر یاسر مدنی مشاور و مدرس دانشگاه تهران عمیقاً فکر کنید و سپس پاسخ دهید.

بسیاری از زوج ها به آمادگی برای طلاق فکر نمی کنند

اکثر کتاب ها و مقالات در مورد طلاق بر این فرض استوار شده اند که وقتی زوجی می گوید می خواهد طلاق بگیرد، آماده طلاق است، اما مشاوران و درمانگران این فرضیه را اشتباه رد می کنند و می گویند که معمولاً زمانی که یک زوج روند طلاق را شروع می کنند، یکی از بین آنها و اغلب هر دو واقعاً برای طلاق آماده نیستند. تصمیم به طلاق مانند تصمیم گیری برای انتخاب همسر یکی از مهم ترین تصمیماتی است که یک فرد می تواند اتخاذ کند، زیرا اشتباه در انتخاب این تصمیم می تواند عواقبی برای سال ها یا مادام العمر داشته باشد. بنابراین تصمیم گیری در مورد این مهم توجه بیشتر زوجین را می طلبد.

یاسر مدنی گفت: بسیاری از زوج ها به آمادگی برای طلاق و عواقب آن فکر نمی کنند و با این تصور که بتوانند هر چه زودتر از شرایط استرس زا خارج شوند، طلاق می گیرند. بنابراین افرادی که در روابط زناشویی پرتنش هستند برای ادامه زندگی هر چه زودتر طلاق خود را خاتمه می دهند، اما متاسفانه در بیشتر موارد برعکس این اتفاق می افتد.

طلاق آسان تر شده، آسیب جدی تر شده است

طلاق فقط به انتخاب غذا برای شام نیست. تصمیم به طلاق به اندازه تصمیم ازدواج مهم و تعیین کننده است، زیرا هر دو تفاوت زیادی در زندگی شما دارند. در این میان اگر فرزند در وسط باشد تصمیم به طلاق تاثیر بیشتری روی شما و همسرتان خواهد داشت. بنابراین، قبل از طلاق، مهم است که به این فکر کنید که چگونه این روند و نتیجه آن می تواند بر تک تک اعضای خانواده شما تأثیر بگذارد. متاسفانه این روزها قبح طلاق فراگیر شده و زوج های جوان با کوچکترین مشکل یا تهدید به طلاق به فکر طلاق هستند. مدنی با اشاره به مشکلات طلاق خاطرنشان کرد: طلاق همچنان یک اتفاق منفی در جامعه محسوب می شود. اگرچه قبح طلاق برطرف شده و طلاق و طلاق آسان شده است، اما گرفتاری ها و مشکلات طلاق همچنان باقی است. امروزه بسیاری از زوج ها با مواجهه با شرایط استرس زا مانند مشکلات مالی، خیانت و … به فکر طلاق می افتند، در حالی که فکر طلاق فرد را یک قدم به طلاق نزدیک می کند. در گذشته مردم فراز و نشیب های زندگی را تحمل می کردند تا اینکه یک میانجی ریش سفید اختلاف و طلاق عاطفی بین زوجین را حل می کرد، اما امروزه آستانه تحمل زوجین پایین آمده و در نهایت با مشکلاتی خیلی زود ازدواج می کنند. «ازدواج به طور سنتی مشکلاتی داشته است. به معنای چسبیدن و تحمل آشفتگی ها و فراز و نشیب های زندگی مشترک بود.»

  آیا خدمت اجباری در اروپا از سر گرفته می شود؟

این مشاور خانواده ادامه می دهد: فکر کردن به طلاق احتمال صحبت درباره طلاق را افزایش می دهد و صحبت از طلاق بین همسران باعث بی صداقتی و دل شکستگی می شود و به تار و پود روابط زناشویی آسیب می زند. به همین دلیل، زمانی که افراد دچار مشکلات عمیق می‌شوند، بهتر است بلافاصله قبل از اینکه فکر طلاق به ذهن یکی از طرفین خطور کند، با یک مشاور حاذق و متخصص مشورت کنند تا این فکر تبدیل به گفت‌وگوی حقوقی و اقدام در جهت‌گیری نشود. از طلاق.”

آسیب های روانی ناشی از طلاق

طلاق یکی از بزرگترین بحران های زندگی است که می تواند بسیار آسیب زا باشد. علل آسیب طلاق زیاد است، از جمله دوری از خانواده، دوستان یا فرزندان پس از طلاق، آگاهی از خیانت همسر، شوک ناگهانی ناشی از طلاق همسر، آزار جسمی یا روحی و ….

مدنی با اشاره به آسیب های روانی طلاق گفت: طلاق می تواند باعث کاهش عزت نفس شود. این نیز تأثیر بسیار مخربی بر کودکان دارد، مگر در موارد بسیار نادری که ممکن است آسیب به رابطه برای فرزندان یا یکی از طرفین بیشتر باشد.»

مدنی خاطرنشان می کند: طلاق در روایات اسلامی یکی از منفورترین راه حل های خداوند است و تا حد امکان باید از آن پرهیز کرد. افرادی که طلاق را تجربه می کنند اغلب تغییرات روانی مختلفی از جمله سازگاری مجدد را تجربه می کنند. طلاق تقریباً مانند حالت سوگواری و از دست دادن است، زیرا روابط صنفی در حال از هم پاشیدن و از هم پاشیدن است و این نقص در توافق دوجانبه به یکباره یک طرفه می شود و این می تواند از نظر روانی برای هر دو طرف تکان دهنده باشد. همچنین در چنین شرایطی شرایط جدید اقتصادی، مسکن، اشتغال، هویت خانوادگی، دوستان مشترک و… آنها می توانند تغییر کنند، و اغلب این تغییرات حتی به حالت اولیه خود باز نمی گردند.”

  شهبازاده سرباز نیست

بسیاری از زوج ها از طلاق پشیمان هستند

مدنی خاطرنشان کرد: برخی تحقیقات نشان می دهد که اکثر زوج ها پس از طلاق در ماه ها و سال های منتهی به طلاق عذاب وجدان شدید، سرزنش خود، احساس گناه و … را تجربه می کنند. آنها عذاب وجدان دارند و حضور کودکان می تواند احتمال پشیمانی را افزایش دهد. در بسیاری از موارد زن و شوهر با این تصور که اتفاق بهتری در خارج از رابطه رخ می دهد طلاق می گیرند اما بعداً پشیمان می شوند. بسیاری از مشتریان نزد من آمدند و گفتند که می‌خواهند به زوج دیگر توصیه کنند که برقراری ارتباط مجدد و حفظ ارتباط بسیار ارزان‌تر و لذت‌بخش‌تر از طلاق است، زیرا شروع از نو بسیار دشوار است.

این تردیدها و پشیمانی ها بیماری های روحی زیادی را به زوجین تحمیل می کند: «بسیاری از افراد بعد از طلاق مدام به خود می گویند که می خواهند بتوانم زندگی ام را نجات دهم و برگردم. درصدی از این افراد با مشاوره به زندگی بازمی‌گردند و قدر داشته‌های خود را بیش از گذشته می‌دانند، اما در برخی موارد احساس پشیمانی و سرزنش خود پس از طلاق به بحران روانی تبدیل می‌شود و در چنین مواردی کاهش حس پشیمانی ضروری است. . “به روانشناس مراجعه کنید.”

قبل از طلاق به پشیمانی های بعد از آن فکر کنید

مدنی در پاسخ به این سوال گفت: طبیعتاً قبل از طلاق باید چند معیار را در نظر گرفت; از جمله روابط خانوادگی، تعاملات اجتماعی، اعتقادات دینی و معنوی، انتظارات و انتظارات طرفین، نگرش به وظایف همسران در رابطه زناشویی و ازدواج، مسائل مربوط به فرزند پروری و توزیع مسئولیت های همسران در داخل و خارج از کشور. ; این موارد باید توسط مشاوران ازدواج بررسی شود.»

  ارزان ترین کشورها برای زندگی؛ مردم کدام کشور کمتر خرج می کنند؟

علاوه بر پرداختن به این سؤالات، افراد باید قبل از طلاق به چند سؤال پاسخ دهند:

آیا هنوز نسبت به شریک زندگی خود احساسی دارید؟

بسیاری از افرادی که می گویند می خواهند طلاق بگیرند، هنوز احساسات عمیقی نسبت به شریک زندگی خود دارند، اما به دلیل دعواها و دعواهای مداوم در روابط خود، فکر می کنند که صمیمیت وجود ندارد و باید به این زندگی پایان دهند. بنابراین، قبل از طلاق، صرف نظر از مشکلات پیش رو، به احساس خود نسبت به شریک زندگی خود توجه کنید. اگر هنوز کمی به همسرتان علاقه دارید، حتما قبل از طلاق روی رابطه خود کار کنید، در غیر این صورت بعد از طلاق احساس پشیمانی خواهید کرد و ممکن است وضعیت خود را بعد از طلاق بدتر از الان کنید.

آیا واقعاً برای طلاق آماده هستید یا فقط تهدید می کنید؟

زوج‌ها اغلب به خاطر اختلافات زناشویی بر سر عصبانیت، تصمیم جدی برای تغییر واقعی و به دست آوردن قدرت و کنترل بر طرف مقابل، یکدیگر را تهدید به طلاق می‌کنند. در چنین مواردی، اگر این تهدیدها به واقعیت تبدیل شود، می تواند منجر به احساس پشیمانی شدید شود; بنابراین قبل از طلاق به این فکر کنید که آیا شما تنها تهدید کننده هستید یا واقعاً آماده طلاق هستید و هیچ کاری نمی توانید برای بهبود رابطه انجام دهید.

آیا می توانید عواقب ناخوشایند طلاق را تحمل کنید؟

طلاق منجر به احساس غم و اندوه، ناامیدی، تنهایی، شکست و طرد می شود. برای آماده شدن برای فراز و نشیب های طلاق، داشتن یک سیستم حمایتی از طرف خانواده و دوستان ضروری است تا در صورت نیاز از نظر عاطفی و عملی به شما کمک کند. اگر شما هستید که طلاق را انتخاب کرده اید، باید ببینید آیا می توانید عواقب ناخوشایند طلاق را تحمل کنید یا خیر. برای اطلاع از آمادگی طلاق، موارد زیر را در نظر بگیرید:

اگر از مشکلات مالی و تغییر در سبک زندگی خود می ترسید، آمادگی طلاق را ندارید.

اگر نمی توانید ناراحتی و عصبانیت فرزندانتان را بپذیرید، پس برای طلاق آماده نیستید.

اگر نمی خواهید شریک زندگی خود را ترک کنید، آمادگی طلاق را ندارید./ ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید