نرخ سود مشخصی برای سپرده وجود ندارد

636218104197017561 خبر ناگهانی

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی ایسکانیوز، علی صالح آبادی در همایش تحول دیجیتال بانک ها و بیمه ها گفت: در شرایط تحریم یکی از مواردی که آمریکا از آن استفاده می کند قانون دلار است به دلیل اشرافی که این کشور دارد. بر اساس قانون دلار، اگر یک دلار در جهان حرکت کند، نظارت می شود و همچنین می خواهیم مدیریت ریال را تقویت کنیم تا نظارت و جلوگیری از پولشویی و فساد آسان تر شود.

بیشتر بخوانید:

وی ادامه داد: استفاده از هوش مصنوعی و قراردادهای هوشمند و بلاک چین در شبکه بانکی به تحقق مدیریت دیجیتال ریال کمک می کند و در شبکه بانکی نیز از سفته و برات الکترونیکی استفاده می شود.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: نیاز مشتری به فناوری های دیجیتال به معنای رها شدن نیست و باید با ابزار الکترونیکی در این خدمات رصد شود.

کاهش شعب بانک ها به 20 هزار شعبه

صالح آبادی با بیان اینکه استفاده از فناوری دیجیتال شعب بانک ها را در کشور به 20 هزار شعبه کاهش داده است، گفت: روند کاهش شعب همچنان ادامه دارد و به دنبال این هستیم که مردم به این وضعیت عادت کنند.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه 90 درصد افراد بالای 18 سال از فناوری بانکداری استفاده می کنند، گفت: ماهانه بیش از 3.5 میلیارد تراکنش در شبکه بانکی کشور و میزان دسترسی شبکه بانکی کشور به دیجیتال انجام می شود. فناوری 99.99٪ است.

وی تصریح کرد: گنجاندن بانکداری در حوزه تسهیلات دارای وقفه تاریخی است و باید از فناوری دیجیتال در این زمینه بیشتر استفاده شود و در فضای آزمایشی بانک مرکزی موضوع فناوری زمین محور دنبال می شود و مجوزهای بانک مرکزی در راستای نوآوری تسهیل می شود.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

نقشه راه بانک مرکزی برای تحول بانکداری دیجیتال

رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: همچنین از فناوری های دیجیتال برای کنترل سود سپرده های بانکی و جلوگیری از خلق پول در شبکه بانکی استفاده می شود. بانک مرکزی برای تحول دیجیتال نقشه راه دارد و نیاز به زیرساخت ها و فناوری ها برای پیاده سازی تحول دیجیتال در شبکه بانکی مشاهده می شود.

وی در جمع خبرنگاران با اشاره به برنامه بانک مرکزی برای افزایش نرخ سود سپرده های بانکی گفت: در حال حاضر نرخ سپرده مشخصی تعیین نشده است. بر این اساس گمانه زنی ها درباره افزایش پنج درصدی نرخ های بانکی فعلا قابل تایید نیست.
وی افزود: افزایش نرخ سود و تسهیلات سپرده باید در شورای پول و اعتبار تصمیم گیری کند و اعدادی که در رسانه ها منتشر می شود شایعه است.

صالح آبادی بیان کرد: سیاست رسمی بانک مرکزی تقویت بازارهای رسمی است امسال 46 میلیارد دلار در سامانه نیما در دسترس قرار گرفت، این در حالی است که پارسال حدود 37 میلیارد دلار در سامانه نیما در دسترس قرار گرفت.

به گفته وی، تراکنش های ارزی در کانال های تلگرامی عمق بسیار کمی دارد و در برخی موارد تراکنش واقعی نیست. علاوه بر این، برخی از این معاملات حالت قمار دارند. بر این اساس نیازهای ارزی در بخش خدمات در بازار متشکل ارز تامین می شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید