نحوه نگهداری و نگهداری از گیاه آپارتمانی کالاتیا گورخر

563473 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز کالاتیا یک گیاه زینتی بسیار زیبا است که دارای برگ های ظریف و رنگ های متنوعی است. این گیاه متعلق به مناطق گرمسیری است و نام آن در زبان یونانی به معنای چیزی شبیه سبد است. ویژگی های این گیاه باعث شده است که به عنوان یک گیاه آپارتمانی شناخته شود.

بیشتر بخوانید:

گیاه Calatia دارای 270 گونه مختلف است و از خانواده گیاهان Marantasa است. این گیاه از نظر شکل، رنگ و اندازه گونه های مختلفی دارد و ارتفاع آن به چیزی بین 15 تا 30 سانتی متر می رسد و گونه های زینتی این گیاه رنگارنگ، شگفت انگیز، خالدار یا راه راه است.

این گیاهان در غروب آفتاب چیده می شوند و صبح دوباره گل می دهند. گل های این گیاه در رنگ های مختلف سفید، زرد و نارنجی و … می باشد و حتی برخی از گونه های آن خوراکی هستند.

انواع مختلف گیاه کلاتیا
گیاه کالاتیا، مانند بسیاری از گیاهان زینتی و آپارتمانی، انواع مختلفی دارد و آشنایی بهتر با هر یک از آنها به شما ایده ای در هنگام خرید می دهد. در ادامه به بررسی گونه های این گیاه می پردازیم که عبارتند از:

کالاتیا کروکاتا
این نوع گیاه کالاتیا که متعلق به برزیل است دارای برگ های موج دار است. قسمت بالایی برگ های این گیاه سبز تیره و قسمت پایینی آن ها به رنگ های مختلفی مانند بنفش، قرمز، زرد و نارنجی است. این گیاهان ساقه بلندی دارند و حدود 6 تا 8 هفته عمر می کنند. این گیاهان به دمای بالای 19 درجه سانتیگراد و نور غیر مستقیم خورشید نیاز دارند.

Kalatia orbifolia
این نوع گیاه کلاتیه دارای برگ های گرد و سبز رنگ به ارتفاع 40 سانتی متر است که برگ های این گیاه با نوارهای سبز و کرم پوشیده شده است و قسمت پایینی برگ های این گیاه به میزان قابل توجهی روشن تر از سایر قسمت های گیاه است.

کالاتیا لانسیفولیا
این نوع گیاه کلاتیه دارای برگ های نازک است و ارتفاع آنها به بیش از 45 سانتی متر می رسد که رنگ اصلی این گیاهان سبز روشن است و در لبه برگ ها سبز زیتونی دیده می شود. قسمت پایینی این گیاهان نیز بنفش است.

کالاتیا وارسویچ
این گیاهان متعلق به جنگل های کاستاریکا هستند و دارای برگ های سبز تیره مخملی و برگ های مایل به قرمز روشن هستند که بسیار دیدنی و جذاب هستند.

کلاطیه ماکویان
این گیاهان 15 سانتی متر طول و دارای برگ های سبز و بیضی شکل هستند. برگ های این گیاه در قسمت های پایینی به رنگ ارغوانی کم رنگ است.

نحوه نگهداری از گیاه کلاتیا

گیاهان کلاتیه گیاهان زیبایی هستند که جلوه زیادی به محیط خانه یا محل کار می دهند و مراقبت از این گیاهان کار سختی نیست و اگر چند کار انجام دهید تا سال ها زیبایی و طراوت خود را حفظ می کنند.

مکانی برای ذخیره

این گیاهان در زیستگاه خود در مناطق گرمسیری رشد می کنند، بنابراین مکان، دما و رطوبت مورد نیاز این گیاهان باید مشابه زیستگاه آنها باشد. برای داشتن گیاهی زیبا و شاداب رعایت این عناصر بسیار مهم است.

  نشانه های قرمزی گونه چیست؟

این گیاهان به نور غیر مستقیم خورشید نیاز دارند، بنابراین از قرار دادن آنها در معرض نور خورشید خودداری کنید. کج کردن برگ ها به یک طرف می تواند نشانه این باشد که گیاه در معرض نور زیاد قرار دارد و بهترین مکان برای نگهداری این گیاهان قرار دادن آنها در کنار پرده های پرده است.

این گیاه باید در محیطی با دمای بین 18 تا 25 درجه سانتیگراد و رطوبت 70 تا 80 درصد نگهداری شود و گیاه را در محیطی با دمای زیر 18 درجه سانتیگراد نگهداری نکنید.

خاک

بستر خاک این گیاه باید دارای فیبر، هوموس و همچنین اکسیژن قابل نفوذ باشد. همچنین خاک باید غنی از مواد معدنی باشد که با مخلوط کردن دانه های پلی استایرن پرلیت با خاک گیاه می توان نفوذپذیری و قابلیت ذخیره آب آن را بهبود بخشید.

بستر خاک این گیاه باید بر پایه پیت باشد و همچنین می توانید بستر خاک را مخلوطی از پیت و کمپوست درست کنید. PH خاک باید بین 4.5 تا 5.5 باشد و در صورت امکان باید به طور مرتب چک شود.

تعویض قابلمه

گیاه کالاتیا دارای ریشه های نسبتا قوی است و بنابراین باید هر 2 یا 3 سال یکبار به گلدان بزرگتری منتقل شود.
بهترین زمان برای تعویض گلدان با این گیاه قبل از رشد شاخه های جدید است.
با احتیاط گیاه را از گلدان بیرون بیاورید تا به ریشه آسیب نرساند.
ریشه های گیاه را به دقت بررسی کنید تا در صورت پوسیدگی برخی از ریشه ها جدا شوند.
زهکشی مناسب گلدان جدید را فراموش نکنید و ابتدا بستر را روی سوراخ های زهکشی گلدان بریزید. برای این منظور می توانید از ماسه درشت یا پرلیت استفاده کنید.
سپس گیاه کلاتیا را روی بستر قرار دهید و سپس گلدان را تا 2 سانتی متر زیر لبه گلدان با خاک پر کنید و خاک را کمی فشار دهید و در نهایت آبیاری کنید.

سیستم های آبیاری

این گیاه تقریباً به آبیاری زیادی نیاز دارد. از اردیبهشت تا شهریور، گیاه را به طور منظم با آب بدون آهک آبیاری کنید، البته باید در نظر داشته باشید که آبیاری زیاد مانند کم آبی به ریشه این گیاه آسیب می رساند. در حالت ایده آل، پایه را به طور مرتب مرطوب نگه دارید و اجازه دهید سطح کمی خشک شود (نه خیلی).

ظاهر شدن لکه ها روی برگ های این گیاه نشان دهنده رطوبت بسیار کم است، بنابراین برای افزایش رطوبت گیاه گاهی آب را روی برگ ها اسپری کنید. استفاده از دستگاه مرطوب کننده نیز برای مرطوب نگه داشتن گیاه مفید است و آبیاری گیاه با آب آهک نیز می تواند باعث ایجاد لکه بر روی برگ ها شود.

برای آبیاری این گیاه می توانید از آب لوله کشی نیز استفاده کنید. البته باید بگذارید آب یک روز در گلدان اطراف اتاق بماند تا نمک ها ته نشین شوند. از آنجایی که برگ های زیبای این گیاه می توانند گرد و غبار محیط را به خود جذب کنند، گاهی بهتر است آن ها را با دستمال مرطوب تمیز کنید و البته باید مراقب بود که به برگ ها آسیب نرسد.

  مجلس دستور حذف 4200 تن را صادر کرد

لقاح

این گیاه باید برای مدت محدودی کود داده شود. در طول دوره اصلی رشد گیاه کود مایع را به آب اضافه کنید تا گیاه آبیاری شود. کود مورد نیاز این گیاه نباید حاوی مقادیر زیادی فلوراید و نمک باشد.

این گیاه نیاز به کود خاصی ندارد و استفاده از کودهای معمولی برای او کافی است.

آلو

هرس کلاتیا نسبت به سایر گیاهان محدودیت های خاصی دارد و برای هرس این گیاه فقط باید برگ های پژمرده و گل های پژمرده را حذف کرد.

خواب زمستانی

این گیاه معمولاً به خواب زمستانی نمی رود. در فصل سرد، یعنی. در ماه های اکتبر تا فوریه می توانید این گیاه را در مکان های کمی خنک تر از حد معمول نگهداری کنید اما گیاه را در محیط خنک 18 درجه سانتیگراد نگهداری نکنید.

در فصل زمستان به دلیل خشکی هوا ناشی از استفاده از سیستم های گرمایشی، این گیاه در برابر آلودگی های ناشی از آفات مختلف آسیب پذیرتر است و بنابراین تامین رطوبت مورد نیاز بستر گیاه از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود. .

تکثیر گیاه Calatia

اگر قصد دارید این گیاه را خودتان تکثیر کنید، می توانید به سادگی روش های ارائه شده در زیر را ادامه دهید.

کاشتن

استفاده از بستر زغال چوب برای تکثیر این گیاه از اهمیت بالایی برخوردار است. ابتدا اجازه دهید گیاهان در آب جفت شوند تا به حداکثر اندازه خود برسند و سپس آنها را جداگانه در گلدان های کوچک قرار دهید. تشک پیت این مزیت را دارد که مجبور نیستید نهال ها را از یکدیگر جدا کنید.

نهال ها را در گلدان زغالی بکارید و سپس روی گلدان را با فویل یا پلاستیک بپوشانید و به طور منظم گیاه را آبیاری کنید تا چند میلی متر رشد کند. پس از رشد گیاه، می توانید فویل یا پلاستیک روی گلدان را بردارید. گلدان را در مکانی سایه با دمای 24 تا 28 درجه سانتیگراد نگهداری کنید. هنگامی که نهال ها به اندازه کافی رشد کردند، می توانید آنها را در گلدان های بزرگتر بکارید.

قلمه ها

می توانید این گیاه را از ژانویه تا آوریل هرس کنید. شاخه هایی که قرار است بریده شوند باید حداقل ۲ تا ۳ گلبرگ داشته باشند. با یک چاقوی تمیز و تیز شاخه مورد نظر را ببرید و بلافاصله آن را در گلدان های کوچک با بستر مناسب و غنی از هوموس بکارید. بستر زغال سنگ نیز برای کاشت این گیاه مناسب است.

برای گیاهان کوچکتر منطقی است که 3-4 گیاه را در گلدان های 10 سانتی متری بکارید. بستر گل را باید همیشه مرطوب نگه داشت و پس از کاشت روی گلدان را با فویل یا پلاستیک بپوشانید و گیاه را در مکانی گرم و سایه با دمای تقریبی 23 درجه سانتی گراد قرار دهید.

  آمادگی 100 درصدی را داشته باشید تا پلیس برای تامین امنیت شب های قدر آماده شود

برای اطمینان از شرایط بهینه جوانه زنی گیاه را در محیطی با رطوبت 85 تا 90 نگهداری کنید همچنین برای جلوگیری از آفات روی برگ های گیاه فویل را روزانه به مدت کوتاه از گلدان جدا کنید. معمولاً بعد از 6 تا 8 هفته از کاشت، ریشه ها کاملاً شکل می گیرند و می توانید گیاه را به گلدان بزرگتری منتقل کنید، توجه داشته باشید که اگر گیاه را در جای خنک نگهداری کنید، ریشه دیرتر می شود.

تقسیم ریشه

ساده ترین راه برای تکثیر گیاه طاووس تقسیم ریشه است و بهترین زمان برای این کار بهار است.

گیاه را از گلدان خارج کرده و خاک روی ریشه را بردارید.
رطوبت بستر خاک به جلوگیری از آسیب به ریشه گیاه در حین انجام این کار کمک می کند.
با دقت به ریشه ها نگاه کنید تا قسمت غده ضخیم پیدا کنید و هر ریشه ای که از گیاه جدا می کنید باید یکی از این غده ها را داشته باشد.
غده را در گلدان کوچکی به عمق 7-8 سانتی متر در بستر قرار دهید و سپس خاک را روی آن بریزید و مرتب آبیاری کنید و سپس روی گلدان را با یک تکه فویل بپوشانید.
اگر این گیاه را در مکانی با دمای 18 درجه سانتیگراد نگهداری کنید سرعت رشد آن به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.
پس از 6-8 هفته گیاه را به گلدانی به عمق 12 سانتی متر منتقل کنید تا رشد طبیعی داشته باشد.

بیماری های گیاه کالاتیا

در ادامه به شایع ترین بیماری و مشکل گزارش شده این گیاه که پوسیدگی ریشه است می پردازیم.

پوسیدگی ریشه

پوسیدگی ریشه معمولاً به دلیل آبیاری بیش از حد گیاه یا وجود نمک زیاد در کود است و این امر برای این گیاهان خطرناک است. پوسیدگی ریشه در نهایت منجر به زرد شدن و خشک شدن برگ ها و ساقه های گیاه می شود که برای مقابله با این وضعیت ابتدا باید قسمت های آلوده ریشه و برگ گیاه را از قسمت های سالم جدا کرده و سپس گیاه را به دیگری منتقل کنید. قابلمه انتقال به تخت تازه و مناسب.

آفات گیاه Calatia

مشکل اصلی اکثر گیاهان آپارتمانی آفاتی هستند که ریشه و ظاهر را دچار مشکل می کنند. گیاه کالاتیا نیز از این قاعده مستثنی نبوده و از آفاتی رنج می برد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

کنه های عنکبوتی

کنه های عنکبوتی به ویژه در فصل زمستان و به دلیل خشکی هوای اطراف در زیر برگ های گیاه ظاهر می شوند. برای مقابله با این وضعیت باید گیاه را شسته و سپس از موادی استفاده کرد که این آفات را از بین می برد.لازم به ذکر است که باعث افزایش رطوبت می شود. رطوبت محیط برای نگهداری این گیاه.

تریپس

برگ های زرد و خالدار گیاه ممکن است به دلیل آلودگی گیاه به آفات تریپس باشد. برای خلاص شدن از شر این آفات، باید به طور مرتب گیاه را با اسپری حاوی آب و صابون مرطوب کنید.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید