نتایج آزمون کارشناسی ارشد این هفته در سایت این سازمان منتشر می شود

نتایج اولیه آزمون کارشناسی ارشد ۱۴۰۱ دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در هفته جاری بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می شود و داوطلبان مجاز از اوایل تیرماه می توانند نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند. همچنین در نیمه اول شهریورماه نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد 1401 اعلام می شود تا داوطلبان از اول مهرماه در کلاس ها حضور یابند.

در مجموع گروه های آزمایشی مختلف آزمون کارشناسی ارشد 1401 موفق تر از آزمون علوم انسانی بودند و بیش از 400 هزار داوطلب در رشته انسانی شرکت کردند. تعداد زیادی از مهندسان و داوطلبان ریاضیات به علوم انسانی روی آوردند.

امسال از مجموع 647209 داوطلب (با احتساب علاقه به شرکت در مجموعه امتحانی دوم) حدود 53 درصد داوطلبان زن و 47 درصد مرد هستند و در گروه های آموزشی نیز همین سهم را داریم.

بر اساس اعلام سازمان سنجش ظرفیت پذیرش داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد 1401 افزایش می یابد. در واقع در سال گذشته بیش از 130 هزار نفر در مقطع کارشناسی ارشد پذیرفته شدند و امسال تعداد داوطلبان بیشتری نسبت به سال گذشته پذیرفته می شود. بر این اساس در سال گذشته 27 درصد از پذیرفته شدگان دانشگاه ها پذیرفته شدند اما امسال این رقم بالای 30 درصد خواهد بود.

آزمون کتبی 80 درصد سهم در پذیرش داوطلبان مقطع کارشناسی ارشد خواهد داشت و 20 درصد در میانگین موفقیت دوره کارشناسی تاثیرگذار خواهد بود.

آزمون کارشناسی ارشد 1401 از 28 تا 30 اردیبهشت در 166 شهر و 1770 حوزه انتخابیه و 381 حوزه اصلی برگزار شد.

  مجلس به دنبال مقصر حادثه پایتخت است/ شهرداری تذکرات را رعایت نمی کند

دیدگاهتان را بنویسید