نبض مثبت تاسیسات عیب یابی برای واردات 70000 خودرو

نبض مثبت تاسیسات عیب یابی برای واردات 70000 خودرو

به گزارش تسنیم، در چند روز اخیر پس از انتشار قانون بودجه 1401، موضوع تغییر دقیقه 90 مصوبه مجلس درباره آزادسازی 70 هزار خودرو حاشیه ساز شده است.

مجلس شورای اسلامی به پیشنهاد کمیسیون تلفیق بودجه مجوز واردات 70 هزار دستگاه خودرو را در متن بودجه گنجانده و این موضوع در صحن مجلس تصویب شد.

شورای عالی نظارت بر سیاست های مشترک نظام که پیش از این با واردات خودرو مخالفت کرده بود، مجدداً موضع خود را اعلام کرد و در نهایت موضوع از طریق هیات امنا به مجلس اعلام شد. 70 هزار خودرو از متن قانون حذف شد.

این اتفاق حواشی زیادی داشت و حتی در یکی دو هفته اخیر شاهد افزایش قیمت در بازار خودروهای خارجی و حتی برخی خودروهای داخلی بودیم.

پیش از این در اواسط اسفندماه، رئیس جمهور اولتیماتوم سه ماهه ای به وزیر صمت داده بود تا سازوکاری برای واردات خودرو فراهم شود.

مهم این است که واردات خودرو عملا در اختیار دولت است و موضوع گنجاندن 70 هزار خودرو مهمتر از شفافیت درآمدهای بیت المال بود.

اواخر هفته گذشته، رئیس شورای تشخیص مصلحت با تاکید بر اهمیت و تاثیر این شورا بر مناسبت در مسائل حساس و اساسی کشور، گفت: شورای احراز صلاحیت مصوبه ای در خصوص واردات خودرو نداشته است.

آیت الله لاریجانی گفت: بر سر واردات خودرو دعوا راه انداختند و بهانه ای برای حمله به مجمع قرار دادند تا اینکه مجلس در مورد مصوبه نظر داد و عده ای ندانسته و ندانسته مجمع و هیات عالی نظارت را متحد کردند. گفت.

  قیمت روز خودرو در بازار; شنبه 6 آذر 1400

تسنیم می گوید: هفته گذشته جلسه مهمی در هیئت اعزامی برای تعیین تکلیف واردات خودرو برگزار شد و در هفته جاری نیز جلسه تکمیلی تشکیل می شود.

گفتنی است بحث مخالفت با واردات از سوی هیات عالی نظارت انجام شد و هیات حسب مورد نظری در این خصوص نداشت.

جدای از این موارد همانطور که قبلا تاکید شد بحث واردات خودرو در محدوده مقررات است و نیازی به تصویب و ابلاغ قانون خاصی در مجلس شورای اسلامی ندارد.

به عبارتی بحث واردات خودرو در سال 97 توسط دولت ممنوع شد و ظاهرا پس از مکاتبات رسمی رئیس جمهور درباره ساماندهی آشفته بازار خودرو، موضوع واردات خودرو در پایان اردیبهشت ماه مطرح خواهد شد.

بر این اساس به نظر می رسد در روزهای آینده نظرات شورا حسب مورد نبض روشنی برای دولت داشته باشد. به عبارت دیگر، از آنجایی که هم دولت و هم مجلس در مورد واردات خودرو توافق دارند، تصویب نهایی شورا در صورت اقتضا می تواند در این زمینه مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید