نباید به دور جدید مذاکرات در قطر خوشبین باشیم/مذاکرات احتمالا سال ها ادامه خواهد داشت

551689 خبر ناگهانی

به گزارش ایسکانیوز، اظهارات جوزف بورل، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی درباره نتیجه سفرش به تهران و اعلام ازسرگیری مذاکرات، باز هم گمانه زنی هایی را درباره آینده مذاکرات هسته ای ایجاد کرده است. وی در توییتی نوشت که بن بست برداشته شده است و در روزهای آینده برای حل مسائل باقی مانده مذاکراتی انجام خواهد شد. این مقام اروپایی افزود: این مذاکرات به صورت غیرمستقیم در یکی از کشورهای منطقه انجام خواهد شد. پس از مدتی خبر انتخاب قطر برای از سرگیری مذاکرات توسط ایران توسط رسانه ها منتشر شد. ایسکانیوز بین الملل برای ارزیابی آینده مذاکرات هسته ای با امیرعلی ابوالفت، تحلیلگر سیاست خارجی گفت و گو کرد.

وی در پاسخ به سوالی درباره علت به تعویق افتادن مذاکرات گفت: با توجه به اینکه دور جدید مذاکرات ایران، آمریکا و آقای انریکه مورا به عنوان میانجی برگزار می‌شود و اروپایی‌ها در حال حاضر نیستند، بنابراین بی‌طرف است. و ایران نزدیک برای این منظور در خلیج فارس دوحه در نظر گرفته شده است. وی افزود: در صورت ثمربخشی این دور مذاکرات، دو کشور به وین بازمی گردند و با حضور نمایندگان سه کشور اروپایی روسیه و چین به مذاکرات ادامه می دهند. به گفته این کارشناس مسائل بین الملل، محل مذاکرات و حتی مستقیم یا غیرمستقیم بودن آن اهمیتی ندارد. آنچه مهم است اراده سیاسی ایران و آمریکا برای دستیابی به توافق است.

ابوالفتح گفت: اراده قوی از سوی ایران برای به نتیجه رسیدن مذاکرات وجود دارد، اما در مورد آمریکا اینطور نیست. وی در پاسخ به سوالی درباره احتمال گفت وگوی مستقیم دو کشور گفت: سخنان آقای امیر عبداللهیان نشان می دهد که ایران مشکلی با مذاکره مستقیم ندارد، اما انتظار نبض قوی از سوی آمریکایی ها دارد. وی برای نشان دادن حسن نیت خود به اظهارات وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص آزادسازی برخی از دارایی های ایران که توسط آمریکا مسدود شده است، اشاره کرد.

  اهمیت خوردن خرما در ماه مبارک رمضان

به گفته این کارشناس بین الملل، آمریکایی ها آماده مذاکره مستقیم هستند اما ایران نمی خواهد و منتظر اقدام مثبت آمریکاست. وی افزود: آمریکایی ها نه تنها قدم مثبتی بر نمی دارند، بلکه هر روز تحریم های خود را افزایش می دهند. به عنوان مثال، وقتی اعلام شد که سربازانی که در سپاه خدمت کرده‌اند مشمول ممنوعیت روادید ایالات متحده نخواهند شد، وزارت امور خارجه گفت که این تسهیلات برای افغانستان در نظر گرفته شده است و شامل ایران نمی‌شود. ابوالفت با بیان اینکه آمریکا تا این حد آمادگی ارسال انگیزه مثبت را ندارد، گفت: در این شرایط حتی رهبری مذاکرات هم جواب نمی دهد.

این کارشناس سیاست خارجی در پاسخ به این سوال که آیا خوش بینی جوزف بورل و برخی مقامات آمریکایی مبنی بر دستیابی به توافق در دور جدید مذاکرات می تواند امیدها را افزایش دهد، گفت: اگر آقای بورل هم همین را بگوید، جای خوش بینی و امیدواری وجود دارد. پس از دیدار با مقامات آمریکایی در واشنگتن؛ از آنجایی که ریشه بن بست مذاکرات در واشنگتن است، ابراز خوش بینی برای مقام اتحادیه اروپا پس از دیدار با مقامات ایرانی در تهران اهمیتی ندارد. وی گفت: آنها باید به لغو تحریم ها راضی باشند و از این موضوع خوشحال نیستند. بنابراین آقای بورل باید رضایت آمریکایی ها را جلب کند و ابراز خوشحالی در گفتگو با طرف ایرانی خوش بینانه نیست.

به گفته ابوالفتح، از آنجایی که هنوز نشانه قوی مبنی بر آمادگی آمریکا برای بازگشت به برجام وجود ندارد، نباید به دور جدید مذاکرات خوش بین بود. وی افزود: حتی در صورت توافق هم عمر او از چند ماه تا حداکثر دو سال خواهد بود. وی با اشاره به وعده مایک پنس گفت: به محض حضور جمهوری خواهان در کاخ سفید، هرگونه توافقی با ایران لغو می شود و فرقی نمی کند که چه امتیازی داده شود و چه امتیازی داده شود.

  هنرمندان پیشکسوت با مشکلات/مسئولین برخورد نمی کنند

این کارشناس بین الملل در پاسخ به این سوال که در صورت شکست دور دوحه چه انتظاری باید داشت، گفت: در صورت شکست مذاکرات، مذاکرات ادامه خواهد داشت و تنها راه پیش رو، مذاکره و مذاکره مجدد است. وی با تاکید بر اینکه «طرح B» و جایگزینی برای مذاکرات وجود ندارد، گفت: «در پایان سال گذشته آمریکایی‌ها می‌گفتند اگر مذاکرات تا اول فوریه به پایان نرسد، چه می‌کنند». شش ماه از آن زمان گذشته و هیچ اتفاقی نیفتاده است. ابوالفتح بار دیگر تاکید کرد که حتی در صورت شکست مذاکرات دوحه، مذاکرات در جاهای دیگر تا چند ماه دیگر از سر گرفته خواهد شد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید