ناکارآمدی تحریم های اروپا علیه نفت روسیه

558568 خبر ناگهانی

منابع آگاه به بلومبرگ گفتند که اتحادیه اروپا اخیرا برنامه تحریم های پیشنهادی خود علیه بخش انرژی روسیه را بررسی کرده و برنامه ریزی برای توقف انتقال نفت روسیه به مقاصد غیر اتحادیه اروپا متعلق به نفتکش ها را متوقف کرده است. عضو این نهاد استعفا داد.

ادامه مطلب

پیش نویس اصلی قانون اتحادیه اروپا نشان داد که این موسسه قصد دارد هر نفتکشی را که نفت روسیه را به هر مقصدی در جهان حمل می کند، تحریم کند. اتحادیه اروپا اخیراً تحریم هایی را پیشنهاد کرده است که کلیه واردات نفت خام و محصولات پالایش شده روسیه را به مدت شش ماه متوقف می کند، اما به استثنای کشورهای عضوی که به آب های آزاد دسترسی ندارند، مانند مجارستان و اسلواکی. آنها برای واردات نفت از طریق خط لوله کاملاً به روسیه وابسته هستند.

این پروژه کاهش شدید صادرات نفت روسیه به هر مقصدی در جهان را با ممنوعیت بارگیری، حمل و نقل، بیمه یا تامین مالی هر تانکر نفتی متعلق به هر کشور یا شرکتی پیشنهاد می کند.

به گزارش بلومبرگ، پس از مذاکرات و مقاومت سرسختانه یونان که کشتی‌های آن بیش از هر عضو دیگر سازمان نفت روسیه را حمل می‌کنند، نمایندگان پارلمان اروپا رویکرد خود را نرم‌تر کردند و ممنوعیت حمل نفت روسیه را تنها با محدودیت‌های موجود لغو کردند. برای بیمه گذاران محفوظ است.

روبین بروکس، اقتصاددان ارشد در پیامی توئیتری نوشت: «سیاستمداران غربی نگران احتمال افزایش ناگهانی قیمت نفت در صورت اعمال تحریم‌های شدید علیه روسیه هستند که مؤثرترین ابزار برای پایان سریع جنگ (اوکراین) است. دوشنبه می رود بهای معاملات آتی نفت برنت و WTI برای تحویل در روز دوشنبه نزدیک به 2 درصد کاهش یافت و به ترتیب به 109.84 دلار و 107.03 دلار رسید.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

تحریم‌های اروپا علیه روسیه پس از ورود بحران اوکراین به مرحله نظامی در 24 فوریه، فاصله حداقل یک میلیون بشکه در روز را حفظ کرد و مسکو را مجبور کرد به دنبال خریداران در کشورهای دیگر باشد. به خصوص برای هند و چین، شرکت های پالایشی این فرصت را دارند که بلافاصله نفت خام اورال را با کمترین قیمت خریداری کنند. اعضای آن حدود نیمی از صادرات روزانه نفت خام روسیه را که نزدیک به هفت میلیون بشکه است، خریداری می کنند و قصد دارند در شش ماه آینده آن را حذف کنند.

به گفته بیورناز تونهاگن، رئیس تحقیقات بازار نفت در شرکت مشاوره انرژی رایستاد انرژی؛ واردات روزانه نفت اتحادیه اروپا در ابتدای سال جاری (2022) از روسیه 3.4 میلیون بشکه است که در ماه های مارس و آوریل به نزدیک به 2.7 میلیون بشکه کاهش یافته است. اما کاهش تقاضا برای نفت روسیه در اتحادیه اروپا به طور کامل توسط بازارهای جایگزین مانند چین و هند جبران نخواهد شد. مسکو تلاش خواهد کرد تا جایی که می تواند مقصد صادرات نفت خود را از غرب به شرق تغییر دهد، اگرچه این امر به دلیل کمبود زیرساخت ها محدود خواهد بود.

محدود کردن تحریم‌ها بر خرید نفت برای ممنوعیت شرکت‌های بیمه، مانع قابل‌توجهی برای صادرات نفت روسیه ایجاد می‌کند که همه چیز را از تأخیر در عرضه به دلیل آب‌وهوای بد گرفته تا نشت‌های بالقوه مرگبار نفت و سایر خطرات بیولوژیکی پوشش می‌دهد. این امر محیطی و شخصی خواهد بود. هر گونه محدودیت از سوی اتحادیه اروپا تعداد شرکت هایی را که مایل به ارائه پوشش بیمه هستند به شدت کاهش می دهد.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

آسن واسیلوف معاون نخست وزیر بلغارستان امروز (7 مه) گفت که از مجموعه تحریم های جدید اتحادیه اروپا علیه مسکو حمایت نخواهد کرد مگر اینکه این کشور از تحریم های پیشنهادی برای خرید نفت از روسیه رها شود.

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان، در شرایطی که آمریکا و اتحادیه اروپا در تلاش برای تحریم کامل واردات انرژی از روسیه هستند، اجرای این تصمیم را به انفجار بمب هسته ای در اقتصاد کشورش تشبیه کرد.

مجارستان، در اروپای مرکزی، به شدت به واردات نفت روسیه وابسته است که بیشتر آن از طریق خطوط لوله به دلیل هزینه بالای بسته شدن این تاسیسات، مانع بزرگی بر سر راه طرح اتحادیه اروپا برای توقف کامل واردات نفت از روسیه است. هستند.

بحران اوکراین منجر به مجموعه‌ای از تحریم‌های بی‌سابقه با هدف منزوی کردن مسکو و جلوگیری از دسترسی به بازارهای مالی بین‌المللی شده است. اگرچه تحریم ها هنوز مستقیماً صادرات انرژی روسیه را هدف قرار نداده اند، اما ایالات متحده گفته است که با متحدان اروپایی خود برای بررسی ممنوعیت واردات نفت روسیه همکاری می کند. چنین ممنوعیتی باعث سردرگمی مشتریان روسی در یافتن جایگزین هایی برای این گیاهان می شود.

در حالی که اتحادیه اروپا تاکنون تنها یک سال به مجارستان و اسلواکی فرصت داده است تا خرید نفت از روسیه را متوقف کنند، نخست وزیر مجارستان اوربان از اتحادیه اروپا خواسته است تا واردات نفت خود را به مدت پنج سال تمدید کند.

اورسولا فون، کمیسر اتحادیه اروپا اعلام کرد که این اتحادیه قصد دارد تا پایان سال جاری (2022) واردات نفت خام روسیه و محصولات پالایش شده را به مدت شش ماه ممنوع کند. به گفته وی، این اقدام ارزش مجازات مسکو را دارد.

  شایعه بازگشت داعش کسی را فریب نمی دهد

طبق گزارش اداره آمار اروپا؛ اتحادیه اروپا 25 درصد از واردات نفت روسیه را در سال 2021 خریداری کرد، اما مجارستان و اسلواکی همسایه آنها بسیار بیشتر وابسته هستند و به ترتیب 58 و 96 درصد از کل نیاز نفت خام خود را در سال 2021 به خود اختصاص دادند. روسیه وارد کرد.

به گزارش روزنامه فرانسوی فیگارو؛ کاخ سفید با استناد به اجلاس سران G-7 (آلمان، فرانسه، ایالات متحده، ایتالیا، ژاپن، بریتانیا و کانادا) گفت که همه اعضای این گروه متعهد به ممنوعیت یا حذف تدریجی واردات نفت روسیه هستند. ادعایی که تعهدات دقیق هر ایالت را مشخص نمی کند.

این گروه یکشنبه گذشته سومین نشست سالانه خود را با حضور رئیس جمهور اوکراین ولودیمیر زلسنکی از طریق ویدئو کنفرانس برگزار کرد.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید