نانوایی ها نباید به محل قاچاق تبدیل شوند/ نیازمند اقدامات حمایتی در کنار جراحی اقتصادی هستند

525101 خبر ناگهانی

حدود چهار سال از تصمیم دولت روحانی برای اختصاص ارز دولتی به برخی کالاها می گذرد و عواقب و رانت آن همچنان پابرجاست. سال 97 مصادف با دور جدید تحریم های نفتی بود که ارز 4200 وارد اقتصاد ایران شد و با اعلام جهانگیری معاون اول رئیس جمهور به ارز جهانگیری معروف شد.

ادامه مطلب

اما رانت های این ارز در تمام این سال ها ادامه داشته است به طوری که به گفته وزیر اقتصاد دولت دهم تنها یک واردکننده به اندازه کل مردم ایران یارانه دریافت کرده است. البته رقم دقیق این رانت حدود 360 هزار میلیارد تن در یک سال است.

به همین دلیل است که سیاستمداران سال گذشته تصمیم به عملیات جدیدی در اقتصاد ایران گرفتند و بارها بر لزوم حذف این ارز دولتی تاکید کردند. در واقع اهمیت حذف 4200 بر هیچکس پوشیده نیست و بارها توسط اقتصاددانان مختلف مطرح شده است. اما آنچه در این میان باید مورد توجه قرار گیرد نحوه انجام این عملیات بزرگ اقتصادی است. دولت این اصلاحات آرد را برای جلوگیری از رانت در این منطقه آغاز کرد. البته این آغاز لغو ارز 4200 است و طرح دولت به آرد ختم نمی شود. ضمن اینکه بحث اجرای دو سیاست آرد و همچنین دو برابر شدن آن مستعد رانت خواری و فساد است.

دولت تصمیم می گیرد به جای پرداخت کلاسی، بر اساس سازوکاری مشخص به افراد یارانه بدهد. جنبه مثبت این کار جلوگیری از رانت و فسادی است که در بازار آرد وجود داشت. بسیاری از صنایع مرتبط با آرد ابتدا آرد یارانه ای دریافت می کنند و سپس آن را در بازار آزاد به فروش می رسانند. سوء استفاده دیگر زمانی است که برخی از این صنایع یارانه می گیرند و با همان مواد یارانه ای محصول تولید می کنند اما در نهایت محصول را صادر می کنند و سود کلانی به دست می آورند.

  حداقل و حداکثر حواله ها از امروز افزایش یافته است

در همین مورد نام برخی از کارخانه های ماکارونی آورده شده و مشخص می شود که بسیاری از تولیدات آنها صادراتی بوده و تنها بخش کوچکی از آنها وارد بازار داخلی می شود. این امر نیاز به هوشمندسازی این یارانه ها و مدیریت ارز 4200 را افزایش داده است.

اما از همان ابتدای لغو ارز 4200 و کنار گذاشتن آرد دولتی که نیروی غالب مردم یعنی نان بود، بسیاری استدلال می کردند که چنین طرحی همچنان می تواند مورد سوء استفاده برخی افراد قرار گیرد. اگر پیش از این آرد دولتی در بازار آزاد فروخته می شد یا صنایع بر صادرات متمرکز بودند، اکنون فرصت ایجاد رانت جدیدی در بازار آرد و نان وجود دارد.

تجربه مشابهی در توزیع کاغذ سهمیه ای و بسیاری از کالاهای دیگر مشهود است. زمانی که کاغذ به درصد یارانه ای برخی افراد رسید، اجاره این کاغذ دولتی در بازار نیز مشکلات خود را داشت.

بسیاری از کارشناسان در روزهای اخیر هشدار داده اند که در طرح بلندپروازانه حذف و مدیریت ارز 4200 باید مراقب بود نانوایی ها به محل قاچاق تبدیل نشوند. این امکان برای نانوایی ها وجود دارد که به دلیل ناآگاهی مردم از توزیع یارانه نان، قصور در طرح به دلیل سختی و یا هزینه های بالای صنفی، سهمیه بندی کالاها را به قیمت بازار آزاد بفروشند.

برخی کارشناسان معتقدند وقتی همه نیروها پشت چنین طرح بزرگ و ضروری قرار می گیرند، به این معناست که زمان اجرای آن فرا رسیده است و تنها با اجرای آن می توان به خلأها و کاستی های طرح پی برد. هادی حق شناس، اقتصاددان پیشتر به ایسکانیوز گفت:

  بایرن مونیخ یک قدم تا قهرمانی فاصله دارد

این کارشناس اقتصادی گفت: به نظر من اصلاح 4200 سیاست ارزی باید اجرایی شود. به خصوص الان که همه نیروها کار می کنند. وی خاطرنشان کرد: در اجرای این طرح باید اقشار کم درآمد را در نظر گرفت و راهکاری برای جبران هزینه های بالای امکان اجرای این طرح داشت.

به گزارش ایسکانیوز، نتایج نظر کارشناسان حاکی از آن است که اجرای این طرح از الزامات سیاسیون است که اکنون دولت سیزدهم تصمیم به اجرای آن گرفته است و باید دید برای جبران خسارت های احتمالی چه اقدامات حمایتی انجام می شود. تورم.

دیدگاهتان را بنویسید