میزان یارانه یلدایی سال 1401 چقدر است؟

یارانه ماهانه آذر آخرین یارانه نقدی است که مردم می گیرند و پس از این یارانه یلدا، مردم در سراسر کشور باید کوپن بگیرند.

یارانه نقدی 300 و 400 هزار تومانی دی ماه باید در 20 این ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز شود. اما همانطور که وزیر اقتصاد اعلام کرد یارانه یلدایی به هر 9 دهک درآمدی تعلق نمی گیرد و یارانه برخی افراد قطع می شود.

هفته گذشته احسان خاندوزی از اتمام آزمایشی پروژه الکترونیک کالابرگ خبر داد و گفت: مقدمات انجام شده، اجرای آزمایشی پروژه کالابرگ به پایان رسیده و یارانه یکی از استان ها قطع و مردم آن استان به جای یارانه نقدی کالابرگ دریافت خواهند کرد.

به همین دلیل رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: یارانه یلدایی به مردم استان هرمزگان قطع می شود و این گروه یارانه نقدی دریافت نمی کنند بلکه کوپن الکترونیکی دریافت می کنند.

البته هنوز هیچ یک از مسئولان دولتی محل اجرای آزمایشی طرح فاکتور الکترونیکی را اعلام نکرده اند و مشخص نیست استان محل اجرای طرح فاکتور الکترونیکی است یا جای دیگری.

بر این اساس می توان گفت تمامی 9 گروهی که قبلاً یارانه دریافت می کردند، همچنان یارانه دریافت می کنند، اما برخی از این افراد به صورت نقدی و تعدادی نیز مشمول یارانه غیرنقدی می شوند.

اگر صحبت های خاندوزی صحت داشته باشد، یارانه ماهانه آذر آخرین یارانه نقدی است که مردم می گیرند و پس از این یارانه یلدا، مردم در سراسر کشور مجبور به دریافت کوپن هستند.

البته دولت با پرداخت کالابرگ مخالف است و بیشتر طرفدار پرداخت یارانه نقدی است. حتی رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت که سال آینده دولت 400 هزار تومان یارانه پرداخت می کند.

  مهمترین خبر واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در روز 23 آذر

برخی معتقدند دولت ملزم به پرداخت کمک نقدی بر اساس بودجه سال جاری است، اما در لایحه پیشنهادی بودجه 1402 این فرصت وجود دارد که دولت به پرداخت کمک نقدی و توزیع آن بازگردد.

برخی از اقتصاددانان قبلاً اعلام کرده اند که اساساً وقتی دولت پول یا کمک های نقدی را بین مردم توزیع می کند، نمی تواند به سادگی آنها را حذف کند و باید به پرداخت آنها ادامه دهد.

نگرانی دیگر در این زمینه این است که آیا دولت می تواند طرح توزیع کالابرگ را به درستی و بدون اشتباه اجرا کند یا خیر؟ این نگرانی اصلی است که به دلیل آن این طرح تاکنون اجرایی نشده است.

به عبارت دیگر، اجرای چنین پروژه عظیمی در 31 استان کشور نیازمند زیرساخت ها و بسترهایی است. پلتفرم هایی که یک بخشی از بدنه دولت می گوید ایجاد کرده اند و مشکلی در اجرا وجود ندارد، اما بخشی دیگر می گوید این زیرساخت ها کار نمی کند و احتمالا دولت در اجرای این طرح عظیم با مشکل مواجه خواهد شد.

اما نظر مردم در مورد پرداخت یارانه نقدی یا کالایی چیست؟ از سال 1388 دولت هر ماه یارانه نقدی را به حساب مردم واریز می کند. یارانه ای که علیرغم ارزش اسمی و واقعی، به مردم این امکان را داده که خودشان تصمیم بگیرند که چگونه آن را خرج کنند. اما اکنون دولت می گوید مردم گواهینامه بگیرند و این موضوع واکنش مردم را به همراه داشته است.

بسیاری از آنها می گویند یارانه 300 تا 400 هزار تومانی برای یک خانواده چهار نفره حدود یک میلیون و 200 تا یک میلیون و 600 هزار تومان است و بسیاری از آنها از این یارانه برای پرداخت اجاره بها یا سایر هزینه ها استفاده می کنند. در نتیجه تصمیم می گیرند در مورد نحوه هزینه یارانه ها تصمیم بگیرند نه اینکه دولت برای آنها تصمیم بگیرد.

  شرح آخرین وضعیت با تراکتور زود هنگام / 4 هفته از زمین

منبع: مینی بان

دیدگاهتان را بنویسید