میدان مغناطیسی زمین شکافت

به گزارش Live Science، امواج شوک اسرارآمیز ارسال شده توسط خورشید، حفره ای را در میدان مغناطیسی زمین باز کردند. این موج ضربه ای غیرمنتظره با باد خورشیدی همراه است که اخیرا جو زمین را در نوردیده است.

بادهای خورشیدی جریان‌هایی از ذرات باردار بالا هستند که از اتمسفر بالای خورشید آزاد می‌شوند و اغلب با انفجارهای شدید انرژی مغناطیسی همراه هستند. همانطور که خورشید در طول چرخه 11 ساله خورشیدی خود دستخوش تغییرات می شود، شار مغناطیسی در مناطق خاصی افزایش می یابد و روند همرفت را مختل می کند. در نتیجه دمای سطح خورشید به میزان قابل توجهی کاهش می یابد و وقتی از زمین مشاهده می شود، منطقه تاریک تر به نظر می رسد، چیزی که دانشمندان آن را لکه خورشیدی می نامند.

انرژی محبوس شده در یک لکه خورشیدی می تواند در یک فوران قدرتمند به نام شعله خورشیدی آزاد شود. هنگامی که شعله فقط از تشعشع تشکیل شده باشد، به آن شعله خورشیدی می گویند.

این فوران همچنین می تواند متشکل از ذرات باردار پرتاب شده از سطح خورشید باشد که در این صورت به آن پرتاب جرم تاجی (CME) می گویند. همانطور که این جریان از خورشید به سمت خارج حرکت می کند، به عنوان باد خورشیدی شناخته می شود و آب و هوای فضا را تغییر می دهد.

لکه خورشید AR3165

برای قرن ها، دانشمندان برای پیش بینی آب و هوای فضا به خورشید نگاه می کردند و لکه های خورشیدی شاخص اصلی فعالیت آن هستند. با نزدیک شدن خورشید به اوج چرخه 11 ساله خورشیدی خود، مشاهده می شود که تعداد لکه های خورشیدی و همچنین فعالیت آنها افزایش می یابد.

  دختر شرقی از دست مرد شیطان صفت نجات یافت

اوج بعدی چرخه خورشیدی در سال 2025 پیش بینی می شود و فعالیت آن در چند ماه گذشته افزایش یافته است. به عنوان مثال، لکه خورشیدی AR3165 هفته گذشته هشت شعله خورشیدی را ارسال کرد که هر کدام به عنوان کلاس M طبقه بندی شدند، به معنای شعله های خورشیدی با شدت متوسط.

شدت افزایش یافته می تواند منجر به طبقه بندی شعله ها به عنوان کلاس X شود که بالاترین شدت شناخته شده برای بشر است.

ساکنان سیاره ما با پوشش جوی اطراف زمین از اثرات مضر باد خورشیدی محافظت می شوند. ذرات بسیار پرانرژی با مولکول های جو زمین برهم کنش می کنند و میدان مغناطیسی زمین را فشرده می کنند که به آن طوفان ژئومغناطیسی می گویند.

دانشمندان گمان می کنند که ذرات پرانرژی ناشی از CME های ساطع شده از لکه خورشیدی AR3165 باعث ایجاد شکاف در میدان مغناطیسی زمین شده است.

این چقدر می تواند بد باشد؟

ذرات CME به اندازه کافی قدرتمند هستند که با ماهواره ها تداخل کنند و باعث خاموشی رادیو شوند زیرا با سیگنال های موجود در جو تداخل دارند. طوفان های ژئومغناطیسی بسته به شدت این ذرات در کلاس های G1 تا G5 طبقه بندی می شوند. اکثر طوفان های ژئومغناطیسی مشاهده شده در زمین متعلق به کلاس G1 هستند که ضعیف ترین کلاس در این طبقه بندی است.

با افزایش فعالیت خورشیدی، انتظار می‌رود که شدت شعله‌های خورشیدی و CME افزایش یابد و منجر به طوفان‌های ژئومغناطیسی قوی‌تر شود. یک طوفان ژئومغناطیسی با شدت بالاتر می تواند زیرساخت های انرژی را مختل کند و شبکه های برق را از بین ببرد.

  چند روغن گیاهی عالی برای تسکین آلرژی

دنیایی که ما امروز در آن زندگی می کنیم به شدت به ماهواره ها و تامین برق دائمی وابسته است. در همین حال، یک طوفان ژئومغناطیسی قدرتمند می‌تواند باعث از کار افتادن ماهواره‌ها و قطع برق مردم، تریلیون‌ها دلار خسارت شود.

بزرگترین چنین رویدادی در سال 1859 رخ داد، رویداد Carrington، زمانی که سیستم های تلگراف در سراسر جهان از کار افتادند.

باید گفت که طوفان های ژئومغناطیسی با شدت کمتر شفق های زیبایی تولید می کنند که می توانیم در آسمان شب مشاهده کنیم.

شفق قطبی یکی از پدیده های جوی زمین و پدیده پیدایش نورهای رنگی و متحرک در آسمان شب است که معمولاً در عرض های جغرافیایی نزدیک به دو قطب زمین در اثر برخورد ذرات باردار باد خورشیدی و یونیزاسیون مولکول ها در یونوسفر (یونوسفر) زمین.

دیدگاهتان را بنویسید