مورایس – ساپینتو؛ دو طرف یک سکه

استقلال و سپاهان نیم فصل اول را با امتیاز به پایان رساندند اما فشار روی سرمربی آبی ها بسیار بیشتر بود.

دیدار این هفته استقلال و سپاهان دومین رویارویی ساپینتو و مورایس است و حساسیت بیشتری نسبت به دیدار قبلی آنها دارد. دو تیم از نظر امتیازی مساوی هستند و امیدوارند در نیم فصل دوم فاصله پنج امتیازی خود را جبران کنند. برنده تصمیم روز پنجشنبه در ورزشگاه جهانی نقش نیم فصل دوم لیگ را با امیدهای زیادی آغاز می کند در حالی که بازنده احتمالا باید قهرمانی را فراموش کند.

تقابل ساپینتو و مورایس مهمترین اتفاق ابتدای لیگ بیست و دوم بود. دو مربی پرتغالی تازه وارد فوتبال ایران شده بودند و همه انتظار داشتند در حساس ترین دیدار هفته اول دو تیم رقیب ایده های آنها را ببینند. سپاهان در آن دیدار در ورزشگاه آزادی با نتیجه 2 بر صفر پیروز شد تا همه از مورائیس تعریف کنند.

سپاهان با این برد به عنوان مدعی اصلی قهرمانی ظاهر شد و برای چند هفته پیشتاز بود اما در این مسیر امتیازات مهمی را از دست داد و از بالای جدول سقوط کرد.

اما پس از شکست شوک‌آور مقابل سپاهان، استقلالی‌ها به این نتیجه رسیدند و حتی در مقاطعی با پرسپولیس صدرنشین هم سطح شدند. اوضاع برای استقلالی ها خوب پیش می رفت تا اینکه بعد از دربی در دو بازی اخیر مقابل مس رفسنجان و تراکتور 5 امتیازی شد و از کورس قهرمانی دور ماند.

آیا مورایس بهتر از ساپینتو است؟

رکود استقلال در هفته های اخیر باعث شده سپاهان و گل گهر به این تیم برسند و این سه در مجموع 27 امتیاز هستند (گل گهر یک بازی کمتر دارد). سپاهان تنها به دلیل تفاضل گل بهتر در رده دوم قرار دارد و استقلال پس از گل گهر در رده چهارم قرار دارد.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

هر دو مربی پرتغالی جدید فوتبال ایران در نیم فصل اول عملکرد تقریباً یکسانی داشتند و امتیازات یکسانی را کسب کردند اما انتقادات از ساپینتو با مورایش بسیار متفاوت است.

این روزها نام ساپینتو به عنوان مربی شکست خورده ای که در آستانه اخراج است، مطرح می شود، اما مورایس توانسته در نیم فصل اول بی سر و صدا به کار خود ادامه دهد و چهره یک مربی موفق را در انظار عمومی داشته باشد.

واضح است که مورایس مربی موفق‌تری نسبت به ساپینتو بود، اما آمارها او را تایید نمی‌کنند. البته نباید از این نکته غافل شد که ساپینتو مدافع عنوان قهرمانی را در اختیار گرفته و انتظارات از او بیشتر است، اما مورایس ترکیبی پر از بازیکنانی را جمع آوری کرده است که حتی ذره ای استقلال ندارند و پنج امتیاز با پرسپولیس فاصله دارند. یک نتیجه ایده آل برای این تیم نیز. او با رکورد قهرمانی در لیگ های عربستان و کره جنوبی به ایران آمد و مدیران سپاهان با هدف قهرمانی به سراغ او رفتند و تیم گران قیمتی برای او ساختند، بنابراین مقام دوم و سوم در پایان فصل یک امتیاز نخواهد بود. رتبه جالب برای سپاهان هم .

آیا سپاهان بازیکن می گیرد؟

استقلال و مشکلات او در چند روز اخیر بسیار مطرح شده است، اما سپاهان نیز برای ماندن در مسیر نیاز به تغییراتی دارد. مهمترین مشکل این تیم در خط حمله این است که شهریار موگانلو نتوانسته آنطور که انتظار می رفت گلزنی کند. او چهارمین گل لیگ خود را در هفته پانزدهم برابر مس کرمان به ثمر رساند که آمار چندان خوبی برای مهاجم اصلی سپاهان نیست و آنها برای قهرمانی به مهاجم فرصت طلب تری نیاز دارند. اگرچه او در جام حذفی مقابل سایپا هت تریک کرد، اما دیدار مقابل این تیم لیگ یک نمی تواند معیار دقیقی باشد و باید دید در نیم فصل دوم چه عملکردی خواهد داشت.

  افرادی که هوشیار هستند در نهایت نتیجه خواهند گرفت

تلاش سپاهان برای جذب مهاجم جدید در روزهای اخیر آغاز شده و آنها به دنبال جایگزینی برای مهاجم بلند قامت خود هستند اما مشخص نیست که آیا گزینه مناسبی در بازار فعلی فوتبال ایران پیدا خواهند کرد یا خیر.

سپاهان در پست های دیگر بازیکنان خوبی دارد اما مورایس در صورت جدایی بازیکنان اصلی خود به دنبال جانشینی خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید