موج دوم آنفولانزا در فوریه

به گفته کارشناسان بهداشتی کشور، شیوع آنفولانزا در ایران خیلی زود امسال آغاز شد. به همین دلیل با کاهش تعداد مبتلایان و مرگ و میر ناشی از کووید 19 در کشور و همچنین آغاز فصل سرما و بازگشایی مدارس و دانشگاه ها شاهد ظهور و افزایش موارد ابتلا به این بیماری بوده ایم. آنفولانزا در کشور از اواخر شهریور و ابتدای مهر 1401

از این رو موج اول آنفلوآنزا در کشور آغاز شد، در حالی که رعایت پروتکل های بهداشتی به دلیل کاهش مبتلایان به کرونا کاهش یافت و همزمان بازگشایی مدارس و دانشگاه ها نیز شیوع این بیماری را تسریع کرد. بر همین اساس است که دکتر طلعت محتاری آزاد، مدیر آزمایشگاه ملی آنفلوانزا و استاد ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران، آبان ماه امسال اعلام کرد که ویروس غالب در کشور ما آنفولانزا است و سویه های در گردش آن عمدتا H3N2 هستند. و بعد از این H1N1 و آنفلوانزای نوع B بسیار نادرتر است.

آنفولانزا در سراسر کشور شیوع دارد

همچنین به گفته کارشناسان بهداشتی کشور، از آنجایی که دو سال است به دلیل شیوع ویروس کرونا و رعایت پروتکل‌های مبارزه با کرونا، شیوع آنفلوآنزا نداشته‌ایم، این امر منجر به کاهش آمار ویروس کرونا شده است. موارد ابتلا در سال جاری و کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی به نحوی شاهد افزایش موارد آنفلوانزا خواهیم بود. بر این اساس، اکثر مراجعات سرپایی و بستری به بیمارستان‌های مهر و آبان 1401 مختص مبتلایان به آنفولانزا بوده است. بنابراین دکتر سعید کریمی معاون درمان وزارت بهداشت در آبان 1401 اعلام کرد که 30000 بیمار تنفسی به صورت سرپایی به بیمارستان های کشور مراجعه می کنند که شامل کلیه بیماران تنفسی می شود. نمونه ها نشان داد که بیش از 50 درصد این افراد مبتلا به آنفولانزا بودند. همچنین روزانه حدود 1200 بیمار تنفسی بستری در بیمارستان ها داریم که بیش از 50 درصد آنها به آنفلوآنزا و کمتر از 10 درصد مبتلا به کرونا و بقیه به سایر بیماری های تنفسی مبتلا هستند.

  یک سوال و چند جواب!

این در حالی است که متخصصان عفونی کشور نیز نسبت به «گسترش عفونت میکروبی پنوموکوکی در کودکان» که مشابه آنفولانزا است، هشدار داده اند. به این ترتیب دکتر فرهاد چوبدار، رئیس بیمارستان کودکان علی اصغر (ع) در این زمینه اعلام کرد که عفونت میکروبی پنوموکوکی که روی آنفولانزا قرار می گیرد، در کودکان شش ماهه تا 15 ساله قابل مشاهده است و علت اصلی بروز آن است. این است که داروهای آنتی بیوتیک و کورتیکواستروئیدها به اشتباه استفاده می شوند. این عفونت ها ثانویه به آنفولانزا هستند.

موج اول آنفولانزا فروکش می کند

در عین حال، از اواخر آبان ماه امسال، متخصصان عفونی و مسئولان بهداشتی کشور از کاهش تدریجی تعداد مبتلایان به آنفلوآنزا در کشور خبر داده و اعلام کردند که تعداد مبتلایان به آنفلوانزا در کشور به طور کلی رو به کاهش است. و از روند سالانه بیماری های حاد تنفسی در کشور امسال زودتر شروع شده است، طبیعتا زودتر کاهش می یابد. بر این اساس دکتر حسین فرشیدی – معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه در دو هفته اخیر تعداد مبتلایان به آنفلوانزا در کشور در سطح بیمارستان ها کاهش چشمگیری داشته است، از موج آنفلوآنزا خبر داد. در حال حاضر در حال فروکش است و وضعیت بیمارستان های ما این است. بنابراین آمار بیمارستان های ما کاهش شیوع را نشان می دهد. دو هفته پیش افزایش بسیار شدیدی در تعداد مبتلایان به آنفولانزا داشتیم، اما ظرف دو هفته شاهد کاهش خوب حدود 25 تا 30 درصدی در سطح بیمارستان هستیم.

3 موج آنفولانزای سالانه

البته لازم به ذکر است که به گفته کارشناسان بهداشتی و مسئولان بهداشتی، بروز سالانه آنفلوآنزا معمولاً سه موج دارد; موج اول بیماری معمولا در اوایل پاییز رخ می دهد. موج دوم معمولاً در فوریه و مارس شدت کمتری نسبت به موج اول دارد و موج سوم در اردیبهشت سال بعد رخ می دهد. بر این اساس، بر اساس اعلام وزارت بهداشت، دکتر شهنام عرشی، رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، بر آمادگی برای مقابله با موج دوم آنفولانزا در کشور تاکید و اعلام کرد: اپیدمی آنفولانزا از اواخر مهرماه امسال آغاز شده و در اواسط آبان در موج اول به اوج خود رسید و اکنون در روند نزولی اوج بروز اولیه این بیماری هستیم.

  علائم و نشانه های به ظاهر ساده اما مهم بیماری روده

وی همچنین بر آمادگی برای موج دوم این بیماری در بهمن ماه سال جاری تاکید کرد و گفت: در این راستا آموزش بهداشت فردی و اجتماعی با تاکید بر استفاده از ماسک به ویژه در مکان های بسته و بدون تهویه، شست و شوی منظم دست ها، مناسب انجام واکسیناسیون آنفلوانزا در گروه های هدف و اولویت بسیار ضروری است.

به گفته عرشی، با توجه به احتمال ابتلا در تمام فصول سال، واکسیناسیون سالیانه آنفولانزا تنها منوط به انجام آن در ابتدای مهر نیست، بلکه در هر زمان از سال و برای گروه های اولویت دار با توجه به اینکه در دسترس بودن واکسن آنفولانزا، اجباری و ضروری است.

وی همچنین از مردم خواست در صورت داشتن علائم به پزشک مراجعه کنند و از مصرف تصادفی و خوددرمانی خودداری کنند. افراد مبتلا به آنفولانزا نباید تا زمانی که علائم حاد بیماری فروکش نکرده به محل کار یا مدرسه بیایند.

پیش بینی احتمال افزایش مبتلایان به کرونا در زمستان

در عین حال، علاوه بر خطر دو موج آنفولانزای دیگر، کارشناسان بهداشت از احتمال افزایش مبتلایان به کرونا در زمستان خبر می دهند. موضوعی که البته وزارت بهداشت را نیز نگران کرده است. بنابراین وزارت بهداشت اعلام می کند که کاهش آمار کرونا در کشور ممکن است وضعیتی را ایجاد کند که کرونا تمام شده است، اما این در حالی است که وضعیت آلودگی و مرگ و میر در برخی از کشورهای آسیایی و اروپایی دوباره رو به افزایش است. همانطور که دکتر حسین فرشیدی – معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: آمار بسیار بالایی در کشورهایی مانند ژاپن، چین و … گزارش شده است. ژاپن در هفته گذشته بیش از 600 هزار مورد مثبت کرونا داشته است. در عین حال میزان مرگ و میر در کشورهایی مانند انگلیس، اسپانیا، آمریکا و… نیز افزایش یافته و بیش از 150 نفر در هفته است. بنابراین باید بدانیم که کرونا تمام نشده است و اگر کمی بی خیال باشیم می تواند به سراغ ما هم بیاید.

  کشتن برای پاسخ منفی

بنابراین، همانطور که کارشناسان بهداشت پیش بینی می کنند، با توجه به افزایش مبتلایان به کرونا در کشورهای اروپایی و آسیایی، احتمال افزایش مبتلایان به کرونا در زمستان در کشور ما نیز وجود دارد. بنابراین باید برای روزهای سرد زمستان که ممکن است با افزایش شیوع ویروس کرونا و آغاز موج دوم آنفلوآنزا همراه باشد، آماده باشیم و همچنان به پروتکل های بهداشتی مانند پوشیدن لباس زیر پایبند باشیم. ماسک، شستن دست ها، رعایت فاصله و تهویه مناسب به ویژه در فضاهای بسته مصرف کنید و در عین حال از تزریق دوز یادآوری واکسن کرونا و همچنین تزریق واکسن آنفلوآنزا به ویژه برای گروه های در معرض خطر و افراد مبتلا غافل نشوید. بیماری های همزمان

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید