مهم ترین نکات اهدای خون / سالی چند بار می توان خون اهدا کرد؟

به گزارش مستقل آنلاین؛ به گزارش ایسنا، اهدای خون و فرآورده های آن جان بسیاری از بیماران را نجات می دهد. روزانه افراد زیادی در سراسر جهان به خون و فرآورده های خونی سالم نیاز دارند که بارزترین نمونه آن نیاز به خون در عمل ها و حوادث است که در این میان برخی از افراد مانند بیماران تالاسمی ماژور یا هموفیلی نیز برای ادامه به آن نیاز دارند. آنها باید به طور منظم خون یا فرآورده های خونی دریافت کنند.

با وجود پیشرفت فوق العاده علم پزشکی، هنوز هیچ ماده ای ساخته نشده است که بتواند به طور کامل جایگزین خون شود. بنابراین برای درمان بیمارانی که نیاز به خون و فرآورده های آن دارند، لازم است از داوطلبان خون گرفته و پس از طی مراحل مختلف به دست بیماران برسد. از سوی دیگر، هر محصول را می توان برای مدت زمان محدودی نگهداری کرد. به عنوان مثال، پلاکت ها را فقط می توان به مدت سه روز در دمای 22 درجه سانتیگراد نگهداری کرد.

بر اساس اعلام سازمان انتقال خون ایران، محدودیت مدت نگهداری خون و فرآورده های خونی باعث می شود نیاز اهداکنندگان در مراکز درمانی و بیماران دائمی و روزانه باشد و در نتیجه اهدای خون در سطح جامعه نیز باید انجام شود. وی ادامه داد: این مشکل اهمیت اهدای خون را دو چندان می کند.

در این مقاله با هدف ترویج فرهنگ اهدای خون به برخی سوالات رایج و متداول در مورد اهدای خون پاسخ داده شده است.

آیا اهدای خون خطری دارد؟

خیر، اهدای خون یک روش کاملاً ایمن و مطمئن است. کلیه داوطلبان اهدای خون قبل از اهدای خون تحت معاینه پزشکی و مصاحبه قرار می گیرند تا اطمینان حاصل شود که اهدای خون مشکلی برای داوطلب و گیرنده ایجاد نمی کند. در طی فرآیند اهدای خون، حجم مشخصی از خون به دست می آید. دستگاه گردش خون به راحتی می تواند خود را با از دست دادن این حجم از خون سازگار کند بدون اینکه مشکلی برای بدن اهدا کننده ایجاد کند.

  بیرانوند مذاکره با پرسپولیس برای بازگشت را قطع کرد

با این حال، درصد کمی از اهداکنندگان خون ممکن است به دلیل اهدای خون واکنش های خفیفی مانند سرگیجه، سبکی سر، درد و کبودی در محل ورود سوزن به بازو را تجربه کنند که به راحتی قابل پیشگیری و درمان است.

آیا بین دست چپ و راست هنگام اهدای خون تفاوتی وجود دارد؟

رگ و بازوی اهداکننده که برای فرآیند اهدا انتخاب شده است عملاً قابل تشخیص نیستند. متخصص خونگیری بر اساس قضاوت و تجربه خود مناسب ترین ورید را انتخاب می کند. اما اگر رگ های هر دو بازو برای خون گیری مناسب باشد نظر داوطلب نیز لحاظ می شود.

آیا اهدای خون دردناک است؟

عمل خون‌گیری تنها زمانی که سوزن وارد پوست بازو می‌شود، باعث ایجاد درد و سوزش کوتاه‌مدت در همان ناحیه می‌شود که آنی و گذرا است و در حین عمل بدون درد و سوزش است.

چند بار می توانیم خون اهدا کنیم؟

حداکثر تعداد مجاز اهدای خون در سال برای آقایان چهار بار در سال و برای خانم ها سه بار در سال، بسته به نظر اهداکننده و تمایل اهداکننده است.

هنگام اهدای خون چه مقدار خون گرفته می شود؟

در حال حاضر کیسه های خون با ظرفیت 450 سی سی در تمامی مراکز اهدای خون کشور استفاده می شود، اما با خون مورد نیاز برای انجام آزمایش های غربالگری، می توان نزدیک به 500 سی سی خون از اهداکننده دریافت کرد.

دیدگاهتان را بنویسید