مهمترین علل و علل خارش پا

564101 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، پا بیش از هر جای دیگری در بدن در معرض عوامل حساسیت زا، حشرات و قارچ ها قرار دارد و همین امر نیز می تواند باعث خارش شود. از طرفی پا به مدت طولانی در جوراب و کفش است و محیط گرم و مرطوب داخل آن فرصت بیشتری برای رشد باکتری ها و قارچ ها می دهد.

بیشتر بخوانید:

شایع ترین علل خارش پا عبارتند از درماتیت تماسی، عفونت های قارچی مانند پای ورزشکاران یا نیش حشرات مانند عنکبوت، پشه و غیره. این وضعیت می تواند باعث ایجاد جوش، حساسیت و خارش پوست در پاها شود.

در برخی موارد، مشکلاتی مانند دیابت، مشکلات کلیوی یا کبدی می تواند باعث التهاب شود و بر روی عصب تاثیر بگذارد و باعث خارش پا شود. البته بسیاری از انواع خارش پا را می توان با داروهای موضعی یا داروهای خوراکی خارش یا داروهای ضد قارچ یا استروئیدهای موضعی درمان کرد.

بیماری کبد

هنگامی که کبد به درستی کار نمی کند، ماده ای زرد رنگ به نام بیلی روبین در جریان خون تجمع می یابد که زمانی اتفاق می افتد که گلبول های قرمز تجزیه می شوند. هنگامی که سطح بیلی روبین بیش از حد بالا باشد، پوست خارش و زرد می شود. علائم شامل موارد زیر است:

خارش پوست
زرد شدن پوست و چشم
درد و تورم شکم
تورم پا و مچ پا
تیره شدن رنگ ادرار
خستگی مزمن
حالت تهوع
استفراغ

درمان بیماری کبد

در صورت داشتن علائم بیماری کبد، آزمایش خون یا توموگرافی کامپیوتری و سونوگرافی تجویز می شود. بیماری خارش کبد معمولاً با مرطوب کننده های هیدرودرم ابریژن یا داروهای بدون نسخه یا آنتی هیستامین ها درمان می شود که می تواند در موارد شدیدتر از پرتودرمانی کمک کند.

پاهای ورزشکار

کلاله یک عفونت قارچی شایع است که پاها و انگشتان پا را درگیر می کند و می تواند هنگام راه رفتن با پای برهنه در مکان های عمومی، اطراف استخر یا چماق رخ دهد و معمولاً علائم زیر را دارد:

خارش در پاها یا قرمزی پاها یا بین انگشتان پا
لایه برداری پوست پا
درمان پای ورزشکار
پای ورزشکاران با داروهای بدون نسخه و کرم های ضد قارچ درمان می شود. از آنجایی که قارچ در جوراب و کفش زندگی می کند، توصیه می شود پاها و جوراب های خود را با آب گرم بشویید و وسایل ورزشی خود را حتما ضدعفونی کنید و در مکان های عمومی مانند استخرها با پای برهنه راه نروید.

  من استقلال را دوست دارم اما افسرده بودم

اگزما

اگزما یک بیماری شایع به خصوص در بین کودکان است که برخی از جوانان را نیز درگیر می کند و معمولاً پاها و بازوها را درگیر می کند. اگزما ناشی از کمبود مولکول های خاصی است که باعث آبرسانی و حفظ رطوبت پوست می شود، در این مدت پوست کم آب می شود و علائمی مانند خارش ظاهر می شود. علائم اگزما عبارتند از:

درمان اگزما

در چنین مواردی استفاده از مرطوب کننده های روغنی مانند وازلین توصیه می شود. استروئیدهای موضعی یا داروهای بدون نسخه برای کاهش التهاب و خارش در چنین شرایطی تجویز می شوند. آنتی هیستامین ها نیز می توانند به تسکین خارش در این ناحیه کمک کنند. اگر اگزما شدید است، از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی خوراکی یا درمان با اشعه ماوراء بنفش یا داروهای تزریقی استفاده کنید.

درماتیت تماسی

درماتیت تماسی یک واکنش پوستی به مواد حساسیت زا است که به دلیل ترکیبات کفش رخ می دهد. پلاستیک و پوست معمولا شرایطی را ایجاد می کنند که متخصص پوست باید آن را تشخیص دهد. چه واکنشی نشان دادید و چه علائمی داشتید؟

خارش و قرمزی پاها
لایه برداری پوست روی پا
تورم یا سوزش پاها

درمان درماتیت تماسی

درمان درماتیت تماسی شامل اجتناب از هر گونه آلرژن و استفاده از کرم هیدروکورتیزون یا آنتی هیستامین برای تسکین خارش است که گاهی اوقات ممکن است نیاز به استروئید موضعی داشته باشد.

پسوریازیس

پسوریازیس یک بیماری خود ایمنی است که بخش هایی از پوست را تحت تاثیر قرار می دهد. مانند دیواره پاها عمل می کند و زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن به اشتباه به پوست حمله می کند و سلول های پوستی را تحریک می کند که می خواهند زودتر از آنچه باید بازسازی شوند. علت دقیق این حمله هنوز مشخص نیست، اما عوامل ژنتیکی و محیطی نقش مهمی دارند. علائم پسوریازیس عبارتند از:

  چراغ سبز بودجه 1401 با 35000 تن

خارش و قرمزی پاها
پوسته های ضخیم و نقره ای روی پاها ایجاد کنید
ایجاد جوش های پر از جریان در کنار پا
ناخن ها زرد، ضخیم اما شکننده هستند
درد مفاصل یا کمر درد

درمان پسوریازیس

هیچ درمان خاصی برای پسوریازیس وجود ندارد. اما استروئیدهای موضعی و داروهای خوراکی می توانند تا حدودی به بهبود این وضعیت کمک کنند.

خیر

کهیر نوعی التهاب پوستی است که معمولاً با خارش همراه است و در اثر مصرف برخی غذاها یا داروها ایجاد می شود. عفونت های ویروسی و بیماری های خودایمنی نیز می توانند باعث کهیر شوند که علائم آن کمتر از 24 ساعت طول می کشد و شامل موارد زیر می شود:

خارش و قرمزی یا قرمزی پوست که با تورم خفیف رخ می دهد
جوش های قرمز روی پوست
تحریک پوست

درمان کهیر

گاهی کهیر می تواند واکنش های آلرژیک شدید ایجاد کند و همچنین ممکن است فرد دچار تورم زبان یا لب ها شود و مشکلاتی مانند مشکلات تنفسی و اسهال ایجاد کند. کهیر خفیف معمولا با آنتی هیستامین های بدون نسخه درمان می شود. با این حال، اگر علائم شما پس از یک هفته بدتر شود و در زندگی شما اختلال ایجاد کند، پزشک ممکن است داروهای تخصصی تری را تجویز کند.

به خاطر آن

گال زمانی رخ می دهد که حشره ای پوست را نیش می زند که یک بیماری رایج است. یعنی در تماس با گروهی از افراد به سرعت پخش می شود و این جوش ها بیشتر در کناره های پوست دیده می شوند. علائم شامل موارد زیر است:

خارش بسیار قوی است

جوش های قرمز

درمان گال یا گال

این بیماری معمولا با داروهای موضعی یا خوراکی درمان می شود. پزشک شما همچنین ممکن است استروئیدهای موضعی را برای تسکین خارش تجویز کند. خارش ممکن است تا چند هفته پس از نیش حشره ادامه داشته باشد و چون شایع است، باید لباس های خود را با آب داغ بشویید.

  تشکیل کارگروهی از دانشجویان برای حمایت از قوه قضائیه

بیماری کلیوی

وقتی کلیه ها کار خود را به درستی انجام نمی دهند. باعث تجمع ماده خاصی به نام اوره می شوند که به خوبی فیلتر نمی شود و باعث خارش شدید در کف دست یا کف پا می شود که البته در شب تشدید می شود. علائم شامل موارد زیر است:

خارش و خشکی پوست
حالت تهوع
استفراغ
از دست دادن اشتها
خستگی و ضعف
تغییر رنگ ادرار
درد عضلانی و عضلانی
تورم پا و مچ پا

درمان بیماری کلیوی

اگر این علائم را دارید، پزشک ممکن است آزمایش ادرار یا خون را تجویز کند تا متوجه شود چرا کلیه های شما به درستی کار نمی کنند. خارش را می توان با برخی از مسکن های بدون نسخه و آنتی هیستامین های خوراکی درمان کرد.

نوروپاتی

نوروپاتی به این معنی است که اعصاب نادرست هستند و می توانند در هر جایی از بدن رخ دهند و اندام ها را تحت تاثیر قرار دهند. در این حالت، سیستم ایمنی موادی را آزاد می کند که باعث حساسیت عصبی و خارش خواهد شد. علائم شامل موارد زیر است:

خارش
بی‌حس
بی حسی در کنار پاها
سوزش همراه با درد شدید
حساسیت به لمس
عدم هماهنگی بدن و زمین خوردن

درمان نوروپاتی

درمان نوروپاتی شامل استفاده از مسکن های بدون نسخه و مسکن های موضعی برای تسکین درد عصبی و کاهش خارش و درد است.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر خارش در پاها بیش از دو هفته طول بکشد.
خارشی که در دوران بارداری رخ می دهد.
خارشی که بسیار قوی است و شما را در شب بیدار نگه می دارد.
خارش هایی که با مسکن های بدون نسخه بهبود نمی یابند.
اگر علائم کلیوی یا کبدی مانند تورم پاها، شکم، زردی پوست و چشم ها یا کاهش تکرر ادرار دارید.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید