منافع ما هم در برجام مهم است

لوان جاگاریان، سفیر روسیه در ایران در یک کنفرانس خبری گفت: «اولویت به رویدادهای اوکراین است. چند روز پیش مصاحبه ای داشتم. مرحله کنونی درگیری در اوکراین در سال 2014 با یک کودتای غیرقانونی آغاز شد. ما همیشه سوال می پرسیم و منتظر پاسخ هستیم. پرسیدیم آیا این انتخابات قانونی بوده است؟ آیا مانند انتخابات دموکراتیک 2010 بود که من به عنوان ناظر حضور داشتم و آقای ویکتور یانوکوویچ در یک روند دموکراتیک انتخاب شد؟ ما در مورد انتخابات سال 2014 پرسیدیم و آنها روند ضد روسی را آغاز کردند.

وی ادامه داد: می خواهم موضوع افغانستان را مطرح کنم. بله، آمریکا در آن کشور شکست مفتضحانه ای را متحمل شده است و اکنون ذهن خود را از افغانستان به اوکراین معطوف کرده اند تا به سوالات ما در مورد عملکرد خود در افغانستان پاسخ ندهند.

سفیر روسیه در ایران گفت: آمریکا سال هاست که در اوکراین سلاح های شیمیایی تولید می کند و به زودی متوجه می شویم.

یاگاریان در پاسخ به سوال اروپایی ها مبنی بر اینکه روسیه به دنبال نابودی برجام پس از حمله به اوکراین است. موضع شما در قبال این اتهام چیست؟ او گفت. اول، باید بگویم که این یک عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین است، نه یک حمله نظامی. ما صداهای مختلفی را شنیده‌ایم که روسیه نمی‌خواهد در شورای امنیت سازمان ملل باشد، اما همه می‌دانید که روسیه نقش مهمی در توافق 2015 داشت و امروز نماینده ما، آقای اولیانوف، منبع خبری از وین بود. ما اکنون به دنبال منافع خود هستیم و مبادلات ما با ایران باید تضمین شود. ما می خواهیم برجام موفق شود اما منافع خودمان برایمان مهم است و این منافع برای ایران هم وجود دارد. یادتان هست وقتی آمریکا از برجام خارج شد ما آن را محکوم کردیم.

  پشت صحنه مردی با چهره زنانه در آرایشگاه های گچساران + جزئیات

سفیر روسیه در ایران در پاسخ به این سوال که آیا اقدامات روسیه صرفاً به دلیل همدردی برخی از مردم شرق اوکراین با مسکو بر اساس منشور سازمان ملل قابل توجیه است، گفت: شرق اوکراین به عنوان دو جمهوری به رسمیت شناخته شده است. پوتین یادآور شد: اولین جنگ در اروپا که بمباران صربستان بود، توسط ناتو و آمریکا تحمیل شد و به دنبال آن حمله به عراق بدون مجوز شورای امنیت صورت گرفت. پس هر وقت وقت آمریکا می رسد، منشور سازمان ملل را می گویند و وقتی فکر می کنند خوب نیست، چیز دیگری می گویند.

وی ادامه داد: به عنوان مثال غرب نگران وضعیت حقوق بشر است، اما در این 8 سال 14 هزار نفر در شرق اوکراین کشته شده اند که 500 نفر آنها کودک هستند، اما یک بار اروپا صحبتی نکرده است. در قالب نرماندی و در زمان پترو پوروشنکو توافق شد که به شرق اوکراین حمله نشود، اما متأسفانه این اتفاق نیفتاد و اکنون آنها منشور سازمان ملل را نشان می دهند. به همین دلیل است که من معتقدم استاندارد دوگانه در این مورد وجود دارد.

جغاریان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه درخواست روسیه برای ضمانت کتبی از آمریکا را به نفع ایران می‌دانید، گفت: آیا نباید این درخواست را به تهران اطلاع می‌دادید و می‌گفتید: ما با همکاران ایرانی خود در تماس هستیم. اما من نمی توانم وارد جزئیات شوم و فقط مقامات عالی رتبه در تهران و مذاکره کنندگان در وین درگیر هستند. منافع ما برای ما مهم است، اما منافع ما به ضرر دیگران نیست. فکر نمی کنید غربی ها می خواهند بین ما شکاف ایجاد کنند؟ باید بدانید که کارمندان ما آقایان لاوروف و امیرعبدالیان دائما در تماس هستند.

  خجالت میکشید با افکار عمومی برخورد کنید؟

وی افزود: شما در جنگ 9 ساله با عراق شعار داشتید. «جنگ، جنگ تا پیروزی» شعار امروز ما در عملیات ویژه نظامی در اوکراین است. ما این عملیات را تا رسیدن به اهداف خود در اوکراین ادامه خواهیم داد.

سفیر روسیه در ایران در پاسخ به این سوال که این حمله نظامی تا چه زمانی ادامه خواهد داشت، گفت: امروز هیچ مشکلی در دنیا وجود ندارد که بدون حضور و کمک روسیه حل شود.

دیدگاهتان را بنویسید