منابع ارزی برای واردات خودرو چگونه تامین می شود؟

636980984297354064 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، در روزهای اخیر و با داغ شدن بحث واردات خودرو و گمانه زنی ها درباره دستورالعمل های مربوطه، وزارت صمت نسبت به تامین ارز ابراز اطمینان کرده است. این وزارتخانه اعلام کرد با توجه به رشد صادرات غیرنفتی کشور و تراز تجاری مثبت، مشکل خاصی برای تامین ارز واردات خودرو در سال جاری وجود نخواهد داشت.

اما آمارهای رسمی تجارت نشان می دهد که افزایش صادرات غیرنفتی نمی تواند تراز تجاری کشور را که با کسری 4 میلیارد دلاری مواجه است بهبود بخشد و از سوی دیگر در سال 1400 نسبت به سال های گذشته واردات افزایش یافته است. درصد بالاتر

بیشتر بخوانید:

نکته دیگری که باید به آن توجه داشت، ارزش کالاهای وارداتی و صادراتی از کشور است. بر اساس آمار، میانگین ارزش کالاهای صادراتی در کشور 320 دلار و میانگین ارزش کالاهای وارداتی در کشور 1300 دلار است. وزارت صمت و نفت هنوز به این موضوع توجه خاصی نکرده است، این در حالی است که یکی از بندهای اصلی سند جامع اقتصاد مقاومتی کاهش خام فروشی است.

همچنین طبق اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت، حداکثر نیاز ارزی برای واردات خودرو در سال جاری حدود 1.5 میلیارد دلار خواهد بود. این در حالی است که در هفته های اخیر موضوع ممنوعیت واردات گوشی های لوکس بالای 600 دلار از سوی کمیسیون اصل 90 مجلس مطرح شده است. جالب است بدانید که کمیسیون قانون 90 این موضوع را با شرایط انتقادی مطرح کرده است. تحریم ها.

سال گذشته گوشی های لوکس به ارزش حدود 1.4 میلیارد دلار به ارزش بیش از 600 دلار عمدتاً از برند اپل به کشور وارد شد که معادل مقدار مورد نیاز برای واردات یک خودرو است.

  تیپ ویژه خواهر رضا داوودنژاد به همراه دخترش + عکس

این موضوع حتی در نامه وزیر صمت به رئیس جمهور نیز مورد تاکید قرار گرفت و فاطمی امین به نوعی بر این باور است که حجم زیاد واردات اپل، واردات بی رویه خودرو را توجیه می کند.

برنامه ای برای مدیریت منابع ارزی وجود ندارد

وزیر صمت در پایان این نامه به حجم انبوه منابع ارزی اختصاص یافته به واردات اپل در حالی اشاره کرد که در سال های اخیر بانک مرکزی بارها از وزارت صمت و سایر دستگاه ها خواسته است تا اقدامات خود را در اولویت واردات قرار دهند. تسریع در واردات زباله و تسریع در هدر رفت منابع ارزی.

این در حالی است که تاکنون برنامه مشخصی از سوی وزارت صمت برای مدیریت و اولویت بندی منابع ارزی کشور در بحبوحه بحران «گرانی جهانی کالاها» و «کسری تجاری داخلی» ارائه نشده است.

بنابراین در این میان نکته حائز اهمیت سردرگمی و بی برنامگی متولیان ارزی و اظهارات نادرست آنهاست که منجر به تهدید جدی منابع و ذخایر ارزی در سال جاری شد.

با وجود بحران اوکراین و کمبود گندم و روغن های خوراکی، داده های منتشر شده توسط بانک جهانی نشان می دهد که میانگین قیمت 15 ماده غذایی در بازار جهانی تنها در یک ماه 13 درصد افزایش یافته است و سازمان ملل متحد هشدار داد که جهان بعدی. ماه یک بحران غذایی جدی وجود خواهد داشت.

به ترتیب، قیمت چای، قهوه، ماهی، روغن پالم، روغن سویا، ذرت، برنج، گندم، موز، بادام زمینی، پرتقال، گوشت گاو، مرغ، میگو و شکر در آوریل (آوریل و می) 2022 نسبت به مارس (مارس) و آوریل) به طور متوسط ​​13٪ گران تر شد.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

آمار نگران کننده از واردات غیرقانونی

به گزارش تسنیم، با وجود گذشت بیش از 4 سال از ممنوعیت واردات خودرو به کشور، موضوع واردات خودرو در چارچوب برنامه دولت برای اصلاح صنعت خودرو و بازار مطرح شده است.

جدای از نوع خودروی وارداتی و منبع ارزی آن (که محل بحث جدی است)، سیاستمداران صنعت باید به تغییرات ارزی و دسترسی به منابع ارزی در چهار سال اخیر پاسخ دهند که واردات خودرو مشکلات این امر را حل خواهد کرد. صنعت و بازار داخلی

واضح است که در بعد کلان اقتصادی تغییر محسوسی در پارامترهای اقتصادی کشور مشاهده نمی کنیم، این در حالی است که آمارهای بانک مرکزی حکایت از افزایش واردات به کشور دارد.

بر اساس اعلام بانک مرکزی در فروردین ماه امسال 3 میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی، یک میلیارد دلار برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی و حدود 7 میلیارد دلار برای واردات سایر اقلام ارزی اختصاص یافته است.

همچنین بانک مرکزی در فروردین ماه 7 میلیارد دلار به واردات کالاهای اساسی اختصاص داد.

از سوی دیگر شواهد نشان می دهد که بخش زیادی از کالاهایی که کد رهگیری دریافت کرده اند هنوز وارد کشور نشده اند و واردات به کشور باید توسط گمرک جمهوری اسلامی ثبت شود.

لازم به ذکر است واردات کشور در فروردین ماه بالغ بر 2 میلیون و 252 هزار تن کالا به ارزش 2 میلیارد و 824 میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزنی 10 درصد افزایش داشته است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید