ممنوعیت دریافت اسناد نقدی از مشتریان بانک

536159 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، بانک مرکزی ضمن ابلاغ دستورالعمل اجرایی پرداخت تجهیزات خرد، اعلام کرد از تاریخ ابلاغ این دستورالعمل بانک ها باید تجهیزات خرد را بر اساس شرایط، رتبه اعتباری، رتبه اعتباری داخلی و مشتری ارائه کنند. سقف اعتباری قراردادهای فروش اقساطی اجاره به شرط تملیک مرابحه و جعاله و قرضه الحسنه به مشتری پرداخت می شود. دوستت دارم.

بانک مرکزی همچنین تاکید کرد: حداکثر کل تسهیلات خرد قابل پرداخت به هر مشتری در سطح تمامی موسسات اعتباری دو میلیارد ریال است.

همچنین بانک ها قبل از اعطای تسهیلات و بدهی غیرجاری به مشتری نسبت به استعلام سابقه چک های برگشتی اقدام کنند زیرا ارائه تسهیلات خرد به مشتری با چک برگشتی معیوب یا غیرجاری نبوده است. بدهی تا تعیین اثر چک بازپرداخت و تعیین بدهی غیرجاری طبق ضوابط ابلاغی مربوط ممنوع است.

براساس ماده 6 دستورالعمل اجرایی پرداخت تجهیزات خرد تا سقف 200 میلیون تن، بانک ها موظفند به مشتری دارای سابقه و رتبه اعتباری تجهیزات خرد را پرداخت کنند، بانک می تواند به نسبت مشتری به تعهدات قانونی و مفاد مربوطه عمل کند. رتبه اعتباری، میزان تسهیلات . حکمت ارائه شده و میزان نقدشوندگی اسناد و ضمانت نامه های ارائه شده حداکثر دو مورد ضمانت نامه و دریافت اسناد توسط وام گیرنده یا ضامن به شرح موارد مندرج در زیر می باشد.

بنابراین وثیقه ای که می توان برای دریافت وام خرد تا سقف 200 میلیون تن دریافت کرد به شرح زیر است.

اوراق بهادار تجاری مانند چک مشتری یا سفته؛
اوراق بدهی، اعم از پذیرش یا عدم پذیرش در بازار سرمایه؛
سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس از جمله سهام عدالت؛
واحدهای سرمایه گذاری وجوه سرمایه گذاری معامله شده در بورس اوراق بهادار.
بررسی یا ثبت سفارش از ضامن؛
دارایی عینی با ارزش مشترک مانند اتومبیل، سکه یا مصنوعات طلا؛
حسابداری پرسنل؛
گواهی عدم پرداخت حقوق از مشتری یا ضامن؛
ضمانت دارنده پروانه کسب که در زمان ارائه تسهیلات فعالیت اقتصادی داشته باشد.
در مناطق روستایی ضمانت یکی از اهالی روستا که صلاحیت و صلاحیت وی به تصویب شورای اسلامی روستا می رسد ممهور به مهر شورای اسلامی روستا.
سیم کارت دائمی که تحت مالکیت مشتری ثبت شده است.
برای دهقانان، کشاورزان، کشاورزان سنتی و عشایری، پروانه چرای دام، پروانه چاه کشاورزی، سند مالکیت زمین کشاورزی، ضمانت زنجیره ای.
ضمانت نامه صادر شده در محل کار مشتری و تضمین بدهی وام گیرنده.
قرارداد قابل اجرا؛
سایر تضمین های قابل مقایسه با رتبه اعتباری مشتری و تشخیص موسسه اعتباری.

  بازی های صبا کمالی در کوچه + عکس

بدیهی است در هنگام ارائه تسهیلات خرد به مشتری بدون سابقه و رتبه اعتباری، بانک می تواند متناسب با سطح درآمد مشتری و توانایی بازپرداخت اقساط از وی، حداکثر دو موقعیت برای کمک هزینه بار اول دریافت کند. تسهیلات خرد تا سقف 100 میلیون تومان در سطح کلیه موسسات اعتباری.

لازم به ذکر است طبق دستورالعمل بانک مرکزی اخذ هرگونه وثیقه نقدی از مشتری در ارائه تسهیلات خرد در قالب انواع سپرده ممنوع است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید