ملت ایران 4 دهه است که تاوان استقلال خود را پرداخته است

حسین امیرعبدلاخیان امروز (دوشنبه) 7 آذر در سومین نشست مجمع گفت و گوی تهران با عنوان «سیاست همسایگی جمهوری اسلامی ایران. رویکرد دوستی و اعتمادسازی مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه تصریح کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران مفهوم همسایگی را محور سیاست خارجی خود قرار داده و با تمام توان می اندیشد تا ایجاد اعتماد به نفس و تقویت پایه های دوستی با همسایگان خود در منطقه و در این مسیر با قدرت پیش می رود.

رئیس دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: در غرب آسیا همسایگان خود را که با آنها اشتراکات فرهنگی، تاریخی و مذهبی داریم برادر خود می دانیم و امنیت و رفاه آنها را امنیت و آسایش خود می دانیم. ایران همواره یکی از پایه های ثبات و امنیت در منطقه و خط مقدم مبارزه با تروریسم داعش بوده است. ایران همواره در خط مقدم مبارزه با انواع تروریسم در منطقه و جهان بوده است.

وی گفت: در آستانه سالگرد کشتار جنایتکاران آمریکایی و شهادت دو قهرمان مبارزه با تروریسم، شهید المهندس و قاسم سلیمانی، یاد و خاطره این قهرمانان بزرگ را که حافظ امنیت کشور هستند گرامی می دارم. ایران، عراق، منطقه و جهان.

امیر عبدالاخیان افزود: ما همیشه این اطمینان را داده ایم که آماده اعتمادسازی با همسایگان خود در منطقه از جمله منطقه خلیج فارس هستیم تا یک بار برای همیشه فکر امنیت خارج از منطقه از بین برود.

وی گفت: می خواهم اعلام کنم که آمادگی برگزاری نشست مشترک وزرای خارجه و دفاع بین ایران و کشورهای حوزه خلیج فارس و سایر همسایگان را داریم.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: مسئله فلسطین و حقوق پایمال شده مردم مظلوم آن همچنان شرم آور بر پیشانی بشریت است و رژیم صهیونیستی به سیاست تهاجمی خود در سکوت سیستماتیک مدافعان حقوق بشر ادامه می دهد.

  امروز آخرین مهلت ثبت نام در انتخابات شورای صنفی دانشگاه خوارزمی است

وی گفت: از ابتدای ریاست جمهوری دست همسایگان خود را به گرمی می فشاریم و آمادگی داریم از مسیر گفت وگو و سازندگی بیشتر بر گام های عملی در جهت توسعه همه جانبه همکاری های دوجانبه، منطقه ای و بین المللی تمرکز کنیم. در مورد اوکراین، سیاست ایران از ابتدای بحران ثابت بوده است و سیاست ما عدم توسل به زور و حل بحران با ابزارهای سیاسی است. از ابتدای بحران، با اتخاذ تصمیم با سیاست بی‌طرفی، ما گفته‌ایم که نگرانی‌های مشروع هر دو طرف باید از طریق گفت‌وگو حل و فصل شود. نگاه تک‌بعدی به بحران راه‌حلی نیست.

وزیر امور خارجه ضمن رد ادعای ارسال پهپاد گفت: سر و صدای ارسال پهپاد ایرانی در شرایطی که میلیاردها دلار تسلیحات از سوی غرب برای ادامه جنگ به اوکراین ارسال شده است، هدف دیگری جز این ندارد. برای سرپوش گذاشتن بر اقدامات این کشورها .

امیر عبدالاخیان خاطرنشان کرد: امنیت زمانی تامین می شود که امنیت همه تامین شود.

وی گفت: در افغانستان شاهد بوده ایم که 20 سال حضور اشغالگران نتیجه ای در ایجاد زیرساخت های امنیتی و رفاهی برای مردم رنج دیده این کشور نداشته است و اکنون مردم این کشور در شرایط کاملاً نامناسب زندگی می کنند. شرایط آمریکا افغانستان را ترک کرده است، اما به دنبال ادامه حضور خود در آن کشور است و از گروه های تروریستی به عنوان ابزار استفاده می کند و در نتیجه برای کشورهای منطقه چالش ایجاد می کند. فرهنگی و به اصطلاح مردم ما و ما مسئول سرنوشت آنها هستیم، ایران در یک سال و نیم اخیر تعداد زیادی از پناهجویان افغان را پذیرفته است و در حالی که ایران در شرایط سخت تحریم قرار دارد آنها را سخاوتمندانه پذیرفته است. راه ثبات و امنیت در افغانستان با مردم این کشور و با تشکیل یک دولت فراگیر از راه خاصی می گذرد.

  امکان تعطیلی مدارس تا پایان هفته!

وزیر امور خارجه به وضعیت کنونی ایران نیز اشاره کرد و گفت: متأسفانه نکته اینجاست که مطالبات مسالمت آمیز مردم و توسعه داخلی کشورها نباید توسط دیگران به عنوان ابزاری برای تسویه حساب های سیاسی مورد سوء استفاده قرار گیرد. مداخله بی پروا آمریکا و برخی کشورهای غربی که مدت هاست درگیر اعتراضات داخلی بوده اند، حداکثر تلاش خود را برای بی ثبات کردن ایران از طریق ابزارهای سیاسی، جنگ شناختی و رسانه ای و جنگ ترکیبی به کار گرفته اند.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: ایران به کشورهای مداخله گر نسبت به هرگونه مداخله در امور داخلی خود هشدار داده و به دقت این مداخلات غیرقانونی را رصد کرده و با آنها به شدت برخورد می کند. ملت ایران چهار دهه است که تاوان استقلال خود را پرداخته است. چالش ها و مشکلات در ایران همواره با تفاهم و همکاری مردم و دولت حل شده است. کشورهایی که پناهگاه تروریست ها هستند یا تروریسم اقتصادی و رسانه ای را ترویج می کنند و خشونت را تشویق می کنند باید در نظر داشته باشند که تروریسم و ​​ناامنی تهدیدهای جهانی هستند. شما نمی توانید در یک خانه شیشه ای بنشینید و به سمت دیگران سنگ پرتاب کنید و آسیب نبینید.

وی ادامه داد: آمریکا امروز از مذاکرات هسته‌ای و گام‌هایی در جهت توافق صحبت می‌کند و از ایجاد بلاتکلیفی و بی‌ثباتی ایران حمایت می‌کند. ایران همچنین برای توافق و بازگشت به تعهدات خود در برجام، آماده حمایت از مسیر مراحل نهایی توافق برای رفع تحریم‌ها و بازگرداندن همه طرف‌های برجام است. ما پیام می دهیم و مدام با نماینده اتحادیه اروپا رایزنی و تعامل می کنیم و روز گذشته معاون مدیرکل آژانس مذاکرات سازنده و آینده نگرانه ای با سازمان انرژی اتمی داشت.

  مظاهری دروازه بان خوبی است اما سپاهان مشکلی با دروازه بان نداشت

به گزارش فارس، وزیر امور خارجه همچنین خاطرنشان کرد: در اینجا تاکید می کنم که همواره از همکاری های منطقه ای چین با منطقه استقبال کرده ایم. در سال‌های اخیر، ایران و چین سطح روابط خود را به همکاری‌های راهبردی بلندمدت ارتقا داده‌اند. هفته گذشته دو مقام ارشد ایران و چین در تهران برای پیگیری اجرای طرح جامع مشترک همکاری های راهبردی بین دو کشور گفتگو کردند. در اجرای برنامه همکاری 25 ساله با سرعت و نگاه همه جانبه پیش می رویم.

وی افزود: در این فضای همکاری انتظار نداشتیم که بیانیه نشست سال 2014 وزرای خارجه منطقه و چین در خصوص جزایری که از ابدال و از لحاظ تاریخی متعلق به ایران بوده است، کپی و تکرار شود. ما اعلام کردیم و به کشور چین اطلاع دادیم. با تاکید بر تداوم روابط راهبردی با چین، تصریح کرده ایم که در راه حفظ تمامیت ارضی ایران از هیچ کشوری راضی نیستیم. خرسندیم که مقامات ذیربط چین در دیدارهای رسمی نماینده چین با رئیس جمهور و معاون اول رئیس جمهور و دیدار سفیر ایران با مقامات آن کشور این اشتباه را اصلاح کردند.

وی تاکید کرد: عراق نقش مهمی در منطقه غرب آسیا دارد. موقعیت ژئوپلتیک و ژئواستراتژیک عراق این ظرفیت را در آن کشور ایجاد کرده است که همکاری های منطقه ای و تلاش عراق برای توسعه و پیشبرد همکاری های همه جانبه منطقه ای با استفاده از ظرفیت و موقعیت عراق در دستور کار منطقه قرار دارد. فردا سران و وزرای خارجه کشورهای منطقه در نشست بغداد 2 در اردن هاشمی گرد هم می آیند و این نشان می دهد که عراق پس از پشت سر گذاشتن بحران های مختلف امروز در شرایطی قرار دارد که در حال بازگشت به وضعیت طبیعی و منطقه ای خود است. موقعیت

منبع: فارس

دیدگاهتان را بنویسید