مقصر عدم فروش واکسن کرون در کشور کیست؟!

542799 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز; چند روز پیش کارکنان هفت شرکت تولید واکسن در جلسه کمیسیون دارو و مواد غذایی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس حضور یافتند و از عدم حمایت دولت انتقاد کردند.

بیشتر بخوانید:

این واکسیناتورهای کشورمان می گویند وزارت بهداشت با بی احتیاطی واکسن آنها را خریده و بیشتر واکسن هایی که تولید می کنند موجود است و رو به اتمام است!

اما محمدمهدی گویا; رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در پاسخ به سوال تسنیم مبنی بر اعتراض تولیدکنندگان داخلی واکسن کرونا به عدم انجام تعهدات خرید واکسن ایرانی، گفت: خریدهای خود را در سال گذشته انجام دهید و خواهید کرد. امسال این کار را انجام دهید

این در حالی است که تولیدکنندگان داخلی می گویند که وزارت بهداشت نه تنها برنامه درستی برای تولید واکسن به آنها ارائه نکرده، بلکه حتی نتوانسته به تعهدات و قراردادهای خود عمل کند و خرید واکسن به صورت قراردادی نیست.

یکی از تولیدکنندگان واکسن کرونا، انستیتو پاستور در ایران است که به گفته رئیس این موسسه، بیش از 14 میلیون دوز واکسن تولید و تحویل شده و 3 میلیون دوز آن در انبارها موجود است.

رئیس موسسه سرم و واکسن رازی همچنین می گوید با وجود درخواست دولت برای تولید 3.5 میلیون دوز واکسن کراون در سال 1401، سازمان غذا و دارو هنوز تکلیف و وضعیت خرید واکسن را روشن نکرده است. موسسه!

به گفته وی، مواد اولیه لازم برای تولید فرزندان بعدی خریداری شده اما هنوز برنامه مشخصی برای تولید این واکسن ها ارائه نشده است.

شرکت سازنده واکسن اسپایکوجن نیز می گوید که اگرچه نامه ای در بهمن ماه ارسال شد مبنی بر اینکه آنها به 8 میلیون دوز واکسن نیاز دارند و این مقدار تولید شده است، متاسفانه در نامه بعدی وزارت بهداشت آمده است که این واکسن فقط دو میلیون دوز خواهد بود. خریداری شود!

  دارویی قدیمی و ارزان که از ریزش مو جلوگیری می کند

این پروژه افزود: ما 5 میلیون دوز واکسن نورا تولید کردیم و پس از کش و قوس های فراوان قرارداد خرید سه میلیون دوز واکسن منعقد شد که تاکنون تنها 500 هزار دوز آن تحویل شده و بقیه واکسن ها در مرحله تحویل هستند. مدیر داخلی برای واکسن نورا به تسنیم گفت و دو میلیون دوز دیگر هنوز قطعی نشده است!

اعلام نیاز به 35 میلیون دوز واکسن کراون در سال جاری

این اظهارات قابل توجه واکسیناسیون تاج در کشورمان در حالی است که سید حسین صفوی; رئیس هیئت مدیره وزارت بهداشت گفت: برای امسال وزارت بهداشت 35 میلیون دوز برای نیازهای اولیه اعلام کرده است که با توجه به استفاده از واکسن قابل تغییر است.

وی مدعی است در حال حاضر تنها منبع تولید واکسن در کشور تولیدکنندگان داخلی هستند و برنامه ای برای خرید از خارج وجود ندارد.

این در حالی است که واکسن سازان ایرانی می گویند که واردات واکسن به موازات تولید واکسن کراون در ایران صورت می گیرد که بازار تولید واکسن کراون را مختل کرده است!

اما دارایی ها رئیس سازمان غذا و دارو این موضوع را رد کرد و گفت: در زمان معرفی واکسن کراون چنین واکسنی بومی تولید نکرده بودیم.

در عین حال واردات واکسن آسترازنکا از آلمان به ایران در اسفند ماه گذشته این سوال را در ذهن همگان ایجاد کرد که چرا با وجود اطلاع سازمان غذا و دارو برای تولید واکسن در کشور، واردات به صورت موازی انجام شده است. ؟!

رئیس سازمان غذا و دارو اخیراً اظهار نظری نکرده است، اما پیشتر گفته بود که واکسن‌های آسترازنکا وارد شده به دولت سیزدهم یا توسط کواچ اهدا شده و هیچ خرید جدیدی انجام نشده است.

  پیش بینی بازار سهام در روز سه شنبه 18 مرداد 1401

با این حال، FDA هنوز شواهد این ادعا و برنامه خود را برای تولیدکنندگان داخلی روشن نکرده است.

اختصاص میلیون ها یورو ارز دولتی برای تولید یا صادرات واکسن؟

وزیر بهداشت صادرات واکسن را راهکاری برای رفع برخی از مشکلات تولیدکنندگان عنوان کرد. به گفته عین‌اللهی، در آخرین جلسه ستاد مبارزه با کرونا، صادرات واکسن کرونا مجاز شد و همه واکسن‌های داخلی می‌توانند آن را صادر کنند.

این در حالی است که به دلیل طولانی شدن پروسه تایید واکسن توسط سازمان های بین المللی مانند سازمان بهداشت جهانی، صادرات واکسن ممکن است برای تولیدکنندگان ایرانی دشوارتر شود و تا اواسط فروردین امسال تنها 4 میلیون دوز واکسن تولید شده است. کشور.

دوم اینکه آبان ماه سال گذشته مدیرکل دارویی سازمان غذا و دارو گفته بود: در مجموع 130 میلیون یورو ارز دولتی به تولیدکنندگان ایرانی واکسن کرونا برای توسعه خطوط تولید اختصاص دادیم. این توزیع ارز در شرایطی صورت گرفت که کشورمان با سرکوبگرانه ترین تحریم ها روبه رو بود و سازمان غذا و دارو از عدم توزیع به موقع ارز برای تولید و واردات داروهای مورد نیاز بیماران مختلف گلایه داشت. از این رو این سوال بی پاسخ مانده است که چرا در شرایط بحران ارزی سازمان برنامه ریزی مناسبی برای تولید واکسن مناسب نداشته و سرنوشت میلیون ها دلار ارز دولتی اختصاص یافته برای توسعه خطوط تولید واکسن به پایان مهلت مصرف واکسن در انبارها پایان داده است. .آه؟!

اما سوال اصلی که امروز باید مسئولان وقت وزارت بهداشت حسن روحانی و اعضای سابق ستاد ملی مبارزه با تاج و تخت به آن پاسخ می دادند این بود که چه منطق و محاسبات علمی اجازه ورود حدود 14 برند مختلف در کشور به عرصه تولید را داده است. واکسن علیه تاج ؟! اگرچه بر اساس تجربه قوی کشورهای مختلف در زمینه واکسن، همه کشورهایی که پیشگام تولید واکسن در دوران همه‌گیری تاج هستند، تنها یک یا دو برند ملی واکسن برای تاج تولید می‌کنند! مثلا چین فقط دو برند Sinofarm و Sinovak تولید می کند، روسیه فقط اسپوتنیک تولید می کند، هند فقط واکسن بهارات، America Pfizer و غیره!

  از مشکل ضد مطبوعات تا آقایانی که نمی خواهند کشف شوند!

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید