مضرات زیاد دیدن کارتون برای کودک

557645 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، تربیت فرزندان در سبک زندگی خانواده بسیار مهم است. کدام پدر و مادر دوست ندارد فرزندش تربیت صحیحی داشته باشد؟ اما مشکل عدم آگاهی و آگاهی والدین و خانواده ها از روش های فرزندپروری است. این کمبود اطلاعات در جاهای مختلف دیده می شود. یعنی شما به سبک زندگی خانواده ها نگاه می کنید، می بینید که این عدم آگاهی والدین در تربیت فرزندان منجر به تولید رفتارها و عاداتی می شود که برای حال و آینده فرزندان خوب نیست.

بیشتر بخوانید:

یکی از این جنبه های منفی را می توان در تماشای زیاد تلویزیون و استفاده زیاد و نامنظم از موبایل و بازی های موبایل و کامپیوتری و تماشای کارتون و انیمیشن دید. در همین راستا دکتر فاطمه قاسم زاده، روانشناس و پژوهشگر حوزه روانشناسی کودک، نکات ارزشمندی را با خوانندگان این گزارش در میان می گذارد.

ابتدا مشکل را از دکتر کاسم زاده می پرسیم. او به ما گفت: البته در این مورد نمی توان برای والدین و حتی فرزندان حکم کلی صادر کرد. چه مطالب و برنامه های جالبی که آموزش های لازم را برای تربیت بهتر فرزندان به والدین می دهد. بسیاری از روانشناسان و روانپزشکان با خانواده ها صحبت می کنند. این یک نوع آموزش رفتار با فرزندانمان است، اما می بینیم که بچه های ما گاهی ساعت ها از چنین برنامه هایی استفاده می کنند. حتی اگر این برنامه ها محتوای خوبی داشته باشند، باز هم خوب نیستند. درست مثل دارو می ماند. حتی یک داروی خوب را نمی توان زیاد و زیاد مصرف کرد. متأسفانه گاهی در این مورد شاهد خانواده های بی برنامه هستیم، اما نکته دیگری هم وجود دارد که گاهی خانواده ها برنامه هایی داشتند اما به هر دلیلی از ابتدا نتوانستند به خوبی پیگیری کنند. در نتیجه کودکان نیز در برنامه ریزی و اجرای برنامه ها از این پراکندگی سوء استفاده می کنند و برخلاف نظر والدین رفتار می کنند، پای برنامه های مختلف اینترنتی و تلویزیونی می نشینند و… که برای آنها مضر است.»

  مردم حتی توسط حکومت شاه هم برهنگی عمومی را قبول نداشتند!

درس هایی که نمی بینیم

البته این روانشناس و مدرس دانشگاه به همان نکاتی که در مقدمه اشاره کردیم نیز دست می زند. وی خاطرنشان می کند که این موضوع باید به صورت ریشه ای ارزیابی شود. اینکه والدین ما تحصیلات اساسی ندارند که می توان از آنها انتظار داشت. این فعال در زمینه تربیت ذهنی کودک خاطرنشان می کند: حتی در بسیاری از کشورهای غربی در دوره دوم دبیرستان، دروسی برای نوجوانان و جوانان ارائه می شود تا به عنوان والدین آینده اطلاعات کاملی در مورد نحوه برخورد با کودکان داشته باشند و تعادل برقرار کنند. خانواده . . در این دوره ها و آموزش ها که توسط موسسات آموزشی رسمی کشورها ارائه می شود، نحوه نگهداری از کودکان از نظر بهداشت، تغذیه، آموزش، روانشناسی و … به آنها آموزش داده می شود. این درس ها بر این تمرکز دارند که چگونه این نوجوانان و بزرگسالان جوان می توانند والدین موثر و بهتری در آینده شوند.

درس ها را باید آموخت

بسیار ناراحت کننده است که چنین آموزش هایی آنطور که باید در کشور ما وجود ندارد. دکتر کاسم زاده توضیح می دهد: متاسفانه پدر و مادر ما هیچ آموزشی نمی بینند. ما در کار مشاوره خود در این زمینه ها لحظات ناخوشایندی را دیده ایم. مثلا مادری که مهندسی خوانده و شغل خوبی دارد اما از کوچکترین مشکلات اجتماعی مربوط به فرزندش اطلاعی ندارد. حقیقت این است که ما باید بدانیم که پدر و مادر خوب بودن را می توان آموخت. ما با آموزه های خود به دنیا نیامده ایم، بلکه باید برویم و آموزش های لازم را ببینیم. مؤسسه آموزشی می تواند آموزش هایی در این زمینه انجام دهد و دروس برگزار کند، اما چه جایی بهتر از آموزش؟ والدین واقعاً باید آموزش ببینند تا بتوانند با استفاده زیاد از تلفن همراه، تلویزیون، فضای مجازی و غیره از آسیب به فرزندان خود جلوگیری کنند.

  انتخاب سرمربی تیم امید پس از مشورت با کمیسیون و فدراسیون

منبع: جام جم

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید