مضرات خوردن فست فود بر بدن

524403 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، غذا خوردن یکی از لذت های بزرگ در زندگی هر فردی است. روزهای زندگی ما در اوج است، بنابراین فست فود بخشی از سبک زندگی ما شده است. ما دائما در حال حرکت، کار، بازی، صحبت یا رانندگی هستیم، بنابراین عادت به فست فود در برخی از ما ریشه دوانده و باعث می شود علائم بدن خود را نادیده بگیریم. این عادت مضراتی دارد که علاوه بر کاهش لذت غذای خوب، می تواند آسیب جدی به سلامتی ما وارد کند.

بیشتر بخوانید:

1- اضافه وزن

فست فود با افزایش خطر اضافه وزن یا چاقی همراه است، بنابراین اگر سریع غذا بخورید و کمتر بجوید، جای تعجب نیست که به مغز فرصتی برای احساس سیری داده نشود. در نتیجه باعث می شود بیشتر بخورید و کالری بیشتری مصرف کنید.

فست فود می‌تواند هورمون‌های روده را مختل کند که به تنظیم اشتها کمک می‌کند و به شما اطلاع می‌دهد که چه زمانی سیر هستید. طبق یک مطالعه، خوردن با سرعت بالا باعث کاهش اثر گرمایی غذا و افزایش متابولیسم بعد از غذا می شود.

2- دیابت

فست فود به خودی خود باعث دیابت نوع 2 نمی شود، اما عادات غذایی یکباره می تواند هضم آن را دشوار کند. طبق یک مطالعه، افراد میانسالی که دیابت نداشتند اما فست فود می‌خوردند در معرض خطر مقاومت به انسولین بودند. این وضعیت که در آن بدن به طور موثر از انسولین استفاده نمی کند، می تواند به مرور زمان به دیابت منجر شود.

تند غذا خوردن می تواند منجر به افزایش ناگهانی قند خون شود که با مقاومت به انسولین مرتبط است، وضعیتی که معمولاً دیابت نامیده می شود. البته غذاهای ناسالم با چاقی مرتبط هستند و چاقی عامل اصلی مقاومت به انسولین است.

  آیا رتبه بندی معلمان بازنشستگی را افزایش می دهد؟

3- سندرم متابولیک

مقاومت به انسولین ارتباط نزدیکی با سندرم متابولیک دارد (مجموعه ای از عوامل که نه تنها خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهد، بلکه بیماری قلبی و سکته را نیز افزایش می دهد). افرادی که سریع غذا می خورند بیشتر از افرادی که آهسته غذا می خورند در معرض ابتلا به سندرم متابولیک هستند.

افرادی که سریع غذا می خورند نیز مستعد سطوح پایین کلسترول خوب هستند. این دو عامل باعث ایجاد سندرم متابولیک می شوند و اغلب منجر به بیماری قلبی می شوند.

4- ورم معده (گاستریت)

فست فود همچنین با گاستریت، التهاب معده (التهابی که پوشش داخلی معده را از بین می برد و باعث ایجاد زخم های سطحی یا عمیق در معده می شود) همراه است.

افرادی که غذای خود را قورت می دهند بیشتر در معرض پرخوری هستند. از سوی دیگر، پرخوری به نوبه خود باعث می شود که غذا برای مدت طولانی تری در معده بماند، بنابراین پوشش معده بیشتر در معرض اسید معده قرار می گیرد.

5- خفگی

آیا می دانستید که فست فود شما را به نفس نفس زدن می اندازد؟ به کودکان یاد می دهیم آهسته غذا بخورند و غذای خود را با دقت بجوند تا خفه نشوند. بزرگسالان نیز باید همین کار را انجام دهند.

6- هضم ضعیف

افرادی که فست فود می خورند معمولاً غذای بیشتری مصرف می کنند و بدون جویدن درست آن را می بلعند. حتی گاهی از آب یا سایر نوشیدنی های گازدار استفاده می کنند که همگی هضم صحیح غذا را متوقف کرده و منجر به نفخ و سوء هاضمه می شود.

  درخواست پرسپولیس از بانک مرکزی برای پرداخت مطالبات کالدرون

چگونه آهسته غذا بخوریم تا چاق نشویم؟

برای بسیاری از ما فست فود به یک عادت تبدیل شده است و ترک آن مستلزم تلاش آگاهانه است. استراتژی‌های زیر می‌توانند به شما کمک کنند تا عادت جدیدی برای کاهش سرعت و لذت بردن از رژیم غذایی خود ایجاد کنید و در نهایت با آهسته‌تر غذا خوردن از چاقی پیشگیری کنید:

– زمان کافی را صرف کنید:

اولویت را به وعده های غذایی خود بدهید و برای هر یک از این وعده ها حداقل 20 دقیقه وقت بگذارید. ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا بدن شما سیگنال های سیری را به مغز شما ارسال کند.

– از تمام حواس خود استفاده کنید:

زمانی که می خواهید شروع به خوردن کنید، کمی زمان بگذارید تا به عطر، طعم، تردی، بافت و سایر خواص حسی غذا توجه کنید و سپس آن را امتحان کنید.

– اطلاعات بیشتر:

لقمه های کوچک بردارید و آنها را کاملا بجوید. جویدن خوب علاوه بر کاهش سرعت غذا، هضم آن را آسان می کند که جذب مواد مغذی را افزایش می دهد.

– قاشق و چنگال را بگذارید:

متاسفانه تا زمانی که به خود بیایید متوجه می شوید که غذا خیلی زود تمام می شود. قرار دادن قاشق و چنگال روی میز بین هر بار جویدن به جلوگیری از این اتفاق کمک می کند و باعث می شود از خوردن لذت ببرید و به هضم بهتر آن کمک کنید.

– با اعضای خانواده سر میز یا سر میز کمتر صحبت کنید:

بهترین راه برای خوردن غذا، افزایش میزان جویدن است، بنابراین به جای صحبت کردن برای کمک به هضم بهتر غذا، زمان بیشتری را به جویدن نسبت به زمانی که سر میز هستید اختصاص دهید.

  جمعیت را افزایش ندهید برای افزایش جمعیت نیاز به پذیرش مهاجر داریم

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید