مصرف قلیان در زنان 57 درصد افزایش یافته است

به گزارش بورن؛ قلیان در گذشته یک فعالیت به ظاهر لذت بخش برای مردان بود، اما امروزه متاسفانه این پدیده به طرز شگفت انگیزی احیا شده و شاهد افزایش چشمگیر مصرف قلیان در بین دختران و زنان هستیم.

رئیس دبیرخانه ستاد ملی مبارزه با دخانیات گفت: مصرف قلیان از سال 1390 تا 1400 در گروه سنی بالای 18 سال در بین زنان 57.6 درصد و در مردان 17.8 درصد افزایش داشته است. در مجموع شاهد افزایش 28 درصدی مصرف قلیان در این گروه سنی هستیم.» (منبع خبر: باشگاه خبرنگاران) در زیر به علل و آسیب های این حادثه می پردازیم.

در گذشته مصرف قلیان اغلب رفتار مردانه محسوب می شد، اما این مفهوم تغییر کرده است. وضعیت دختران و زنان جوان به دلیل گذار از سنت به مدرنیته و نقض هنجارهای سنتی تغییر کرده است. این تغییر در بسیاری از نتایج مثبت نیز نقش داشت، اما در برخی موارد منجر به رفتارهایی مانند قلیان کشیدن شد، یعنی علاوه بر اشتغال و ادامه تحصیل و بسیاری موارد دیگر، برخی از رفتارهای نادرست متناسب با کلیشه رفتار مردانه توسط برخی از زنان تکرار شد. .. رفتاری که زن و مرد نباشد و برای هر دو مضر و نادرست باشد.

به عبارت دیگر، تلقی های فرهنگی که اغلب به سیگار کشیدن مردان نسبت داده می شود، ناشی از تغییر در ساختارهای سنتی و بنیان های هویتی زنان بوده و از این رو شاهد رشد روزافزون مصرف دخانیات توسط زنان هستیم.

قلیان کشیدن دختران و زنان آسیب مضاعف برای جامعه است

دود تنباکو حاوی بیش از 4000 ماده شیمیایی مختلف است که در طی فرآیند احتراق با بیش از 40 سرطان ترکیب می شود و با بسیاری از بیماری ها مانند سرطان دهان، سرطان ریه، کاهش عملکرد تنفسی، کاهش بارداری و نارسایی قلبی، بیماری های عروقی مرتبط است.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

اما این سوال زمانی پیچیده می شود که بدانیم با وجود آسیب های جسمی فراوان، قلیان به طور گسترده و حتی در مواردی به صورت خانوادگی مورد استفاده قرار می گیرد. مطالعات مختلف نشان داده است که مصرف قلیان در بین زنان منجر به طرد اجتماعی شدیدتر، ایجاد اعتیاد، افزایش خطر ابتلا به هپاتیت، سل، سقط جنین، کاهش تماس با افراد عادی و افزایش تماس با معتادان می شود. علاوه بر این، به دلیل نقش زن در حفظ و بقای خانواده و به ویژه تربیت نسل آینده، عواقب مصرف سیگار به ویژه قلیان دو چندان می شود.

بی تفاوتی خانواده یکی از دلایل اصلی قلیان شدن دختران است

اکثر کاربران با خانواده یا همسالان خود از قلیان استفاده کرده اند و جالب است بدانید که مصرف قلیان معمولاً اولین بار است که دختران در کنار خانواده از آن استفاده می کنند.

به نظر می رسد بی توجهی نوجوانان به ویژه دختران به مصرف قلیان در خانواده می تواند منجر به گسترش مصرف آن و افزایش اعتیاد و بیماری های مرتبط با مصرف قلیان شود، از این رو مطالعات مختلف باعث کاهش آلرژی ها و عدم وجود موانع و سرپرستان قلیان می شود. و شناسایی موانع و عوامل مستعد کننده مهم مصرف قلیان در دختران و زنان جوان.

در دسترس بودن یکی از دلایل افزایش مصرف قلیان است

وقتی وارد شهر می شویم، کافه ها، چایخانه های سنتی و رستوران های زیادی را می بینیم که به راحتی قلیان هایی با انواع طعم های دلپذیر عرضه می کنند. در این راستا شواهد و یافته های برخی مطالعات نشان می دهد که افزایش مصرف قلیان با افزایش قهوه خانه ها و چایخانه ها ارتباط مستقیم دارد. به عبارت دیگر دسترسی به ابزار و وسایل قلیان به قدری آسان شده است که به طور کامل در معرض دید عموم قرار می گیرد و این امر موجب تسهیل تهمت و کم توجهی مردم به مضرات جسمی و روانی مصرف قلیان می شود.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

این موضوع برای دختران پیچیده‌تر به نظر می‌رسد، چرا که همانطور که گفته شد، معمولاً دختران اولین کسانی هستند که در خانواده مورد استفاده قرار می‌گیرند و متأسفانه خانواده‌ها به دلیل بی‌توجهی اعضای خانواده نیاز به شبکه‌ای امن برای ارتقای سلامت جسمی و روانی دارند. و به ویژه والدین به دروازه ای برای سیگار کشیدن و آسیب های اجتماعی تبدیل می شوند. گفتنی است در برخی از کشورهای دنیا قوانین سختگیرانه ای برای کاهش و کنترل مصرف رو به رشد اعتیاد به دخانیات در حال تصویب است. به عنوان مثال فروشندگان دخانیات از نمایش این مواد در انظار عمومی منع شده اند و با این راهکار سعی در محدود کردن مصرف دخانیات به افراد خاص و جلوگیری از انتشار آن دارند.

پیشگیری بهتر از درمان است

مطالعات متعدد نشان می دهد که اکثر معتادان به دخانیات قبل از 18 سالگی با کشیدن یا کشیدن قلیان شروع به کشیدن سیگار می کنند. بنابراین، توسعه و اجرای برنامه‌های پیشگیری با رویکرد سطح اول برای پیشگیری (قبل از شروع آسیب) در سنین پایین‌تر ممکن است مؤثرترین باشد. در این سطح، نقش رسانه و آموزش می تواند مکمل و حمایت کننده نقش والدین در پیشگیری از اعتیاد به دخانیات باشد.

دیدگاهتان را بنویسید